"Povedala sem mu, da sem v razmerju, on pa je mojega fanta ..." (izpoved šokiranega dekleta)

26. 7. 2024
"Povedala sem mu, da sem v razmerju, on pa je mojega fanta ..." (izpoved šokiranega dekleta) (foto: Profimedia)
Profimedia

Si že kdaj slišala za izraz sporazumna nemonogamija? Ja, ta trenutno vzdiguje mnogo prahu in je povod vročih razprav!

Po besedah Hanneke de Graaf, raziskovalke v centru znanja Rutgers, se mladi in mladi odrasli vse bolj nagibajo k temu, da tradicionalno obliko razmerij oblikujejo po svoje - to vključuje tudi oblike alternativnih razmerij, kot je na primer nemonogamija. Pomemben del sporazumne nemonogamije je, da partnerja odkrito in pošteno komunicirata o svojih potrebah. "To lahko dobro deluje, če si oba želita isto stvar in sta v istem življenjskem obdobju." Po njenih besedah zahteva veliko čustvenega dela, vendar je lahko tudi zelo osvobajajoča. 

A kako to izgleda v praksi? Nika (23 let) je z nami delila, kako je pri 21 letih prešla iz monogamne v poliamorno zvezo.

"Pri 21 letih sem spoznala študenta, ki je bil poliamoren. Ta ideja me je takoj pritegnila. Pozneje sem se preselila v študentsko mesto, kjer je živel on, in prvič sem opazila, da ljudje flirtajo z mano. Zaradi tega sem bila negotova, vendar sem se počutila tudi zelo srečno. S fantom sem se začela pogovarjati o svojih občutkih, on pa je bil glede tega odprt in je rekel, da to odobrava. Nekega večera sva skupaj poljubila drugega fanta. Ko sem spoznala, da to odobrava, sem se počutila osvobojeno. Od tistega trenutka sva se odločila, da bova začela razmerja z drugimi. Moj fant je bil glede tega zelo razumevajoč in je bil vesel zame. Dogovorila sva se, kako daleč želiva iti in kaj nama ustreza."

Nika pravi, da je do svojega sedanjega fanta Andreja takoj čutila privlačnost, njun pogovor pa se je končal s poljubom.

"Povedala sem mu, da sem v razmerju, on pa je mojega fanta že prej celo spoznal, kar ga ni motilo. Tistega večera sva se dogovorila, da se ponovno srečava in še isti večer sem začela razmerje z Andrejem. Zdaj sva v razmerju že osem mesecev in počutim se bolj srečno kot kdaj koli prej. S tem eksperimentiranjem sem prišel do zaključka, da je nemonogamija kot nalašč zame. Ne morem si predstavljati, da bi se ji odpovedala."

"Ko sem korak za korakom napredovala v poliamorno razmerje, sva se naučila bolje komunicirati. Zato sem se počutila bolj samozavestno, da bova s partnerjem zmogla vse to. S sprejetjem poliamorije sem začela drugače gledati na druga razmerja. V monogamnem razmerju obstajajo določena pričakovanja, kot so skupno življenje, poroka in otroci. Po mojem mnenju gre za povezanost, ki jo čutiš z drugim. Na primer, s tem, da počnem stvari, ki mojega partnerja ne zanimajo, si lahko prizadevam za lastno srečo. Zato sem se odločila, da ga vprašam, kaj misli. Sama določam svojo vrednost povezanosti."

Ko je Nika dopolnila 35 let, je spoznala, da lahko sama odloča o svojih potrebah v zvezi. Na primer, če je srečna z eno osebo in se dobro počuti tudi z drugo, zakaj ne bi mogla imeti obeh?

Moj sedanji fant Andrej ve, da nisem monogamna. To sprejema in razume dinamiko najinega razmerja. V trenutku, ko to spoznamo, postane jasno, da je ljubezen situacija, v kateri zmagata obe strani.

Sporazumna nemonogamija nas uči, da od enega partnerja ne smemo pričakovati vsega in da moramo gledati onkraj družbenih norm. Gre za prepoznavanje in sprejemanje lastnih potreb in sreče. Vendar se zavedaj: brez komunikacije lahko ta koncept postane breme. Zato je dobra komunikacija ključnega pomena za razmerje, v katerem sta obe strani zadovoljni.

Preberi še:

Novo na Metroplay: "Vsak od nas kdaj pogleda oglase, tudi sam jih. Vedno sem zgrožen nad cenami" | Simon Maljevac