"Zagrozila sva ji z domom za prevzgojo in bolnico, povedala sva ji, da bo šla na cevko, če ne bo jedla, pa nima efekta. Vseeno ji je. Kaj se da narediti?"
"Hči je osnovnošolka in za rojstni dan si je zaželela Samsung Galaxy. Ker ni bilo zadostnih financ, sva ji kupila telefon Redmi za 300€. Ni bila zadovoljna in [je, op. a.] začela protestirat tako, da noče jest hrane doma niti v šoli. Ok, si bo premislila, sva rekla, bo že lačna. No, bila sva obveščena že v petek, da ji pešajo moči pri športni, prav tako je izgubljena med ostalimi predmeti in ne posluša.
Začelo naju je skrbet za zdravje, vidno je shujšana, bleda v obraz, in to so opazili tudi drugi.
Zagrozila sva ji z domom za prevzgojo in bolnico, povedala sva ji, da bo šla na cevko, če ne bo jedla, pa nima efekta. Vseeno ji je. Kaj se da narediti? Ne bi rada, da na koncu pride ven kaj takšnega, kot da ji ne damo za jest in sva česar kriva, in da bomo morali hoditi po centrih za soc. delo zaradi nje," se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila slovenska mama.
Ne spreglej:
- Čustveno zreli ljudje v razmerju nikoli ne počnejo teh 3 stvari (razen tisti, ki so narcisistični)
- "Prosim, da se ne oglašate hejterji, ker to ni moj namen, ampak moja partnerka je ..." (klic na pomoč Slovenca)
Preberi nasvete, ki so ji jih namenili nekateri starši:
- "Ko boste popustili, bo vedela, da lahko z izsiljevanjem doseže vse. Ta način vedenja se bo uveljavil tudi pri bolj pomembnih zadevah. Jaz bi ji ta telefon vzel in naj bo brez njega, da bo vedela, kdo ima zadnjo besedo."
- "Čisto enostavno, povesta ji, da lahko telefon, ki ga je dobila, proda in si kupi takega, kot si želi. Razliko krije sama. Doma pa bo morala ob obrokih sedeti z vami ob mizi, tudi če bo še vedno ignorirala hrano. In razen obiska šole nobenih izhodov, nobene aktivnosti, krožkov, obiskov, in tudi ne vedrenja v svoji sobi. Naloge in učenje so zdaj v dnevni sobi. Hkrati pa se obrni na šolsko svetovalno službo in jim povej, kaj se dogaja. Če boste zdaj popustili, bo vse narobe, ker za 18. rojstni dan ne bo dobila avta prave barve …"
- "Lepo mirno ji povejta, da je telefon privilegij in ne pravica, dana ob rojstvu, in da s tako otročjim in nezrelim obnašanjem samo dokazuje, da si ga niti slučajno ne zasluži. Postavite ultimat – ali bo nehala z izsiljevanjem in lahko obdrži to, kar sta ji kupila, ali nadaljuje in ji bosta vzela in bo brez. Poleg tega ji povejta še to, da s stradanjem škodi sebi, ne vama, da vidva sta čila in zdrava, ona pa si bo zaradi enega telefona uničila zdravje in jo bosta prisiljena hospitalizirat. Pa naj malo razmisli …"
- "Ne vem, koliko je to točno njena starost … Jaz bi ji lepo mirno rekla: 'slišala sva tvojo željo za telefon in dobila si ga, za dražjega nimamo denarja. Če ti ta ne ustreza, bova še tega vzela, ga bom jaz imela. Če boš pa zaradi telefona celo ogrožala sebe in svoje zdravje, kot zdaj počneš, te pa odpeljemo po strokovno pomoč, verjemi, da ti ne bo všeč, ker kar počneš, je oblika odvisnosti in zdravljenje odvisnosti je hudooooooo neprijetno. Zato raje začni jest in potem lahko sparaš sama svoj denar, in si kdaj drugič, ko boš imela dovolj, sama kupiš dražji telefon."
Si se znašla v podobni situaciji s svojim otrokom?
Verjamemo, da gre za zelo težko obdobje in kot starš je razumljivo biti zaskrbljen - tako zaradi otrokovega vedenja kot zaradi morebitnih posledic situacije. Če boš k vprašanju pristopila z empatijo in po potrebi poiskala strokovno pomoč, boš to situacijo bolj verjetno rešila, ne da bi se še bolj zaostrila. Tukaj pa je nekaj korakov, ki bi ti lahko pomagali:
1. Izogibaj se grožnjam
Grožnje s prevzgojnimi domovi ali bolnišnicami lahko stvari še poslabšajo. Osredotoči se na razumevanje njenih čustev in skrbi, namesto da zaostruješ konflikt.
2. Poišči strokovno pomoč
Razmisli o otroškem psihologu ali terapevtu. Strokovnjaki lahko otroku pomagajo odkriti osnovne čustvene težave in ga usmeriti k bolj zdravemu vedenju.
3. Odprt pogovor
Načni pogovor, ko sta oba mirna - tako ti kot otrok. Povej mu, da razumeš njeno razočaranje, in ga vprašaj, kako se počuti. Poslušanje brez obsojanja lahko privede do boljše rešitve.
4. Vključi nevtralno odraslo osebo
Šolski svetovalec ali družinski terapevt lahko pomaga pri posredovanju v situaciji. Nevtralna oseba lahko otroku olajša izražanje njegovih čustev.
5. Posvečaj se zdravju, ne kaznovanju
Otroku razloži pomen prehrane in se osredotoči na njegovo dobro počutje, namesto da hrano uporabljaš kot orodje za pogajanja. Zdravnikov nasvet ima lahko pri tem večjo težo.
6. Preveri družbene pritiske
Morda se tvoj otrok odziva na pritisk vrstnikov ali družbenih medijev. Z razumevanjem njegovih motivov lahko bolje usmeriš svoj pristop.
7. Pogovori se o finančni realnosti
Če je to primerno za otrokovo starost, mu razloži, zakaj dražji mobitel (ali karkoli drugega) ni bil mogoč, in razmisli o pogovoru o varčevanju za prihodnje nakupe, da ji pokažeš, da so njene želje pomembne.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi