"Najraje bi se v zemljo udrla!"
"'Ne bom se igrala z njo, ker je retardirana!' Najraje bi se v zemljo udrla. To je izustila moja 9-letna hčerka o 8-letni hčerki moje prijateljice pred njo. Enako sva stari, imava hčerki podobne starosti. Moja hčerka ima vse prijateljice leto ali dve starejši, hodi na gimnastiko, je ekstrovert, bere knjige in revije (številne bolj ne kot ja primerne za njeno starost, ampak smo se pogovorili, da o tem ne govori v javnosti), gleda televizijo, veliko govori in debatira tudi o aktualnih stvareh, ki jih vidi na TV-ju ali sliši od koga.
Hčerka moje prijateljice je čisto drugačna, totalen introvert, ne gleda televizije s starši, ne bere (prijateljica je rekla, da še vedno zelo, zelo slabo bere), je nerazgledana, veliko bolj otročja, precej nerodna. Morem priznati, da se tudi meni zdi blesava.
Na primer, moja hčerka v parku najde mucko, jo mirno boža, od nekje pride hčerka moje prijateljice, pritaca na neroden način, žival se ustraši in zbeži. Moja je jezna nanjo. Punca izgleda res rahlo motena, morda ima kako posebno potrebo, ampak tisto uro, ko se s kolegico dobim na kavi, pa mi je normalno, da moja stisne zobe in se igra, kar hoče hči od kolegice.
Tudi ta teden je bila ista zgodba, midve v lokalu, prijateljičina hči je okrog tekala za golobi in ji strašila. Moja je sedela pri nama v lokalu in gledala neko knjigico. Ji rečem, naj se gre tudi ona igrati z drugo punčko, mi zabrusi, da ne. Spet ji rečem, naj gre in mi vrže ven: 'Ne bom se igrala z njo, ker je retardirana!' Kako me je sram," se je na priljubljenem forumu zaupala mlada slovenska mamica.
Ne spreglej:
- "Spoznal sem res enkratno žensko, obožujem jo, a težava nastopi, ker njen sin ..." (zapis zmedenega Slovenca)
- "Imam 9-letnega transspolnega otroka in mislila sem, da mu bom znala biti mama - oh, kako sem se motila" (resnična zgodba)
Kako se lotiti reševanja situacije?
"Čas je, da se vsedeš z njo, sploh ko je tako razgledana, napredna in zrela, mislim, da je to edino prav in edina pot do uspeha, ker bo dekle razumelo, kaj ji govoriš, dojelo in prakticiralo. Razloži ji, da smo si ljudje drugačni, eni napredni na enem področju, drugi na drugem, in da ima tudi ona napake, ki so ji nepremostljive, da se ti kot odrasla in zrela oseba moraš marsikdaj spustiti na njen nivo, da se razumeta.
Tako mora početi tudi ona, se spustiti na nivo nekoga, ki je ne dosega, da se razumeta, ker tisti, ki je višje, se lahko spusti, tisti nižje se pa ne more dvignit. Da bi ljudje lahko funkcionirali med seboj, se je pa potrebno prilagajat. Torej, glede na opisano, sem prepričana, da bo razumela, o čem govoriš /.../" ji je prijazno svetovala ena izmed žensk.
Druga pa rešitev vidi v pogovoru s prijateljico:
"Pogovorite se s prijateljico o situaciji. Morda lahko skupaj najdeta način, kako olajšati interakcijo med otrokoma. Ni avtomatsko pričakovati, da se bosta otroka vedno razumela, samo zato, ker sta vidve prijateljici. Otroci so posamezniki s svojimi lastnostmi in interesi. Pomembno je, da razumemo in spoštujemo te razlike. Spodbujanje obeh deklic k spoštovanju in razumevanju druga druge je ključno, vendar ni nujno, da bosta najboljši prijateljici. Vaša prijateljica in vi se lahko še naprej dobivata, vendar imej realna pričakovanja glede dinamike med otrokoma."
Si se morda znašla v podobni situaciji?
Samo predstavljamo si lahko, kako neprijetno je moralo biti, ko je avtoričina hči uporabljala tako žaljiv jezik, še posebej pred prijateljico in njeno hčerko. V kolikor si to kot starš doživela tudi sama, pa nisi vedela, kako se zadeve lotiti, bi morda pomagalo, če bi se s hčerko najprej odprto in mirno pogovorila o tem, kako lahko njene besede vplivajo na druge. Pri njeni starosti otroci pogosto ne razumejo v celoti vpliva svojega govora.
Z njo se lahko pogovoriš o empatiji in ji razložiš, da se ljudje različno razvijajo in da zaradi prijateljičine drugačnosti ni manj vredna. Pomembno je, da ji postaviš meje spoštljivega vedenja in jo naučiš, kako pomembna je prijaznost, tudi če se z nekom težko poveže. K temu lahko pristopiš tudi kot k priložnosti, da jo poučiš o raznolikosti - kako ima vsak svoje prednosti in slabosti. Če to ubesediš na način, ki ji bo pomagal razumeti, bo morda postala bolj sočutna.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc