Brutalno iskren zapis naše novinarke: "Vem, da nisem ravnala prav. Kako se sploh lahko znebim tega občutka?"

11. 7. 2024
Deli
Brutalno iskren zapis naše novinarke: "Vem, da nisem ravnala prav. Kako se sploh lahko znebim tega občutka?" (foto: Profimedia)
Profimedia

Krivda – včasih nas preganja zaradi majhnih stvari, drugič zaradi velikih. Notranji konflikt nastane, če smo naredile nekaj, za kar menimo, da ne bi smele – ali nasprotno – ker nismo naredile nekaj, za kar verjamemo, da bi morale. Naša novinarka deli osebno izkušnjo in nasvet, kako se tudi ti znebiš občutka krivde. 

"V vsem svojem življenju obžalujem dve stvari. Če bi lahko, bi se v trenutku vrnila v preteklost in to popravila. Ves čas razmišljam le o tem in žal mi je, da sem se takrat tako odločila. Čeprav se zavedam, da v preteklosti ne morem nič spremeniti, še vedno premlevam trenutke in se mučim."

In nadaljuje: "Ker so to osebne stvari, ne bomo šle v podrobnosti, ampak počutim se krivo za razhod z ljubeznijo svojega življenja. Tepem se po glavi in govorim, kako bi lahko določene stvari spremenila, da se z njim ne bi razšla. Počutim se krivo. Razšla naj bi se, ker me on preprosto ni več ljubil, ampak kako naj se osvobodim krivde? Vedno se sprašujem, kaj pa če …"

Ti je situacija (ali vsaj občutek) dobro poznana?

S krivdo se velikokrat soočaš, če si zaznamovana z negativnim vzorcem iz otroštva. Si bila vedno kriva za vse? Za prepire med starši? Za prepir z bratom ali sestro, ki se je vedno končal z žuganjem nad tabo? Nesoglasja z učiteljico v osnovni šoli? So te starši ves čas krivili za stvari, za katere sploh nisi mogla biti odgovorna? Kadar ti nekdo ves čas daje občutek, da nisi vredna in da nisi v redu, se to vsekakor pokaže v tvojem odraslem življenju. Ampak zakaj smo ravno ženske tiste, ki se pogosteje počutimo krive? 

Kaj vse je v Sloveniji za upokojence brezplačno

Odgovor se skriva tukaj:

Najverjetneje gre za kratek stik v socializaciji, saj smo bile leta in leta vzgajane v smislu, da se moramo z vsemi razumeti, nikogar ne smemo prizadeti in moramo skrbeti za svoje bližnje ter imamo v družini veliko več odgovornosti in obveznosti.

Vsaka od nas se rodi z vestjo, ki je naš notranji občutek za dobro in slabo. Nekateri ga poimenujejo kar moralni kazalec, ki nas opozori, ko nekaj ni v redu. Takrat nas zapeče vest in popolnoma razumljivo je, da ne vemo takoj, kaj točno narediti. Od tebe pa je odvisno, kako jo boš sprejela. Občutek krivde je lahko pozitiven ali negativen.

Kaj moraš storiti, ko te zapeče vest?

Namen krivde ni, da se boš vse življenje počutila slabo, ampak da se iz nje nekaj naučiš in se izogneš temu, da bi jo v prihodnosti ponovila. Krivda ima dva obraza: lahko te potegne v vrtinec samokritike, kjer obstaneš v začaranem krogu negativnih misli, ali pa ti ponudi ključ do lastne preobrazbe.

“Priznam, da sem kriva. Prevzela bom odgovornost in poskrbela, da se to ne ponovi.”

Bodi pozorna, da te krivda ne popelje v samoobtoževanje in nenehno razmišljanje. Posipanje s pepelom te ne bo rešilo. Raje poskrbi, da se ne zakorenini vate. Zavedaj se, da nihče ni popoln in da vsi delamo napake. Vse bo v redu!

Ne spreglej:

Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024