"Verjamem, da je tega zmožna." 😳
"Naša babi nas terorizira. Stara je 95 let in glava ji dela na polno. Živimo v večstanovanjski hiši, ona ima svoje stanovanje, a cela hiša je pisana nanjo, ker smo na njeno hišo samo dograjevali, pravno pa nismo uredili. V kolikor ni vse tako, kot ona hoče, grozi, da bo vse zapustila cerkvi, čeprav ni verna. Verjamem, da je tega zmožna. Vam, da pravno formalno to ne more vode spiti, pa vseeno lahko povzroči velike probleme in stroške za dokazovanje, da v resnici ni bilo vse njeno.
Terorizira nas vse dni. Ni ji všeč, če gremo od doma, ni ji všeč, če smo doma, ne mara, da dobivamo obiske, na živce ji gre, kako parkiramo avtomobile, pamet nam soli okoli vrtov, kar ji skuhamo, ji ni všeč, ker ona je to naredila bolje in še in še in še. Gospodovalna je že celo življenje, zdaj je samo še malo slabše in resnično ne zmoremo več, nimamo pa alternativne rešitve, da se nam življenje vsaj malo normalizira in da ne bomo skozi pod temi pritiski, da nas bo razdedinila in se bomo posledično morali boriti za tisto, v kar smo vlagali celo življenje," je na priljubljenem forumu potožila Slovenka.
Ne spreglej:
- To nenavadno spolno željo ima milijone žensk po svetu, a večina moških tega še vedno ne ve
- "Sploh ne vidim rešitve, že pred samo seboj mi je nerodno, kaj šele pred drugimi" (izpoved Ljubljančanke)
Si se tudi ti znašla v podobnem položaju?
Takšne stvari so zelo težke, tako čustveno kot praktično. Ko nekdo, kot je v tem primeru babica, ki je navajen nadzora, začne čutiti, da ga izgublja, lahko to privede do vedenja, ki je za družino preobremenjujoče in stresno. V tem primeru njene grožnje glede dedovanja, nenehno kritiziranje in čustveni pritisk očitno terjajo svoj davek. Pri razreševanju situacije ti je lahko v pomoč naslednje:
1. Dedovanje in lastninske pravice
V kolikor si v hišo sama (ali tvoji starši) vlagali, bi bilo dobro razjasniti pravni položaj glede lastništva in dedovanja. Posvet z odvetnikom, ki je specializiran za dedno pravo, bi ti lahko pomagal razumeti tvoje pravice in morebitne pravne spore, ki bi lahko nastali. Morda boš želela preučiti možnosti, kot je na primer pravna dokumentacija, ki zagotavlja, da so tvoje oziroma vaše naložbe v hišo zaščitene.
"Imate shranjene račune? Lahko dokažete vlaganja? Če ja, potem ji predlagajte, da vam prepiše del hiše v višin vlaganj. Če ne prepiše, se izselite in jo tožite. Tak folk se ne zaveda, kaj družina pomeni in zakaj se z družino ne zapenja po nepotrebnem," je na primer avtorici zapisa svetovala neka ženska.
2. Družinski pogovor
Razmisli o mirnem, strukturiranem pogovoru z babico, morda s posrednikom (na primer z družinskim članom, ki ga spoštuje), v katerem boš pojasnila, kako njeno vedenje vpliva nate in tvojo družino. Včasih se ljudje ne zavedajo vpliva svojih dejanj, ko so ujeti v lastne frustracije.
3. Postavi jasne meje
Pomembno je, da z njo določiš meje glede tega, kakšno vedenje je sprejemljivo. Čeprav je to glede na njeno starost in osebnost težko, vam lahko meje dajo prostor, da živite vsak svoje življenje, in morda zmanjšajo del stresa. Morda boš morala na primer omejiti čas, ki ga preživiš z njo, ali določiti pravila o urah obiskov.
4. Podpora zate in tvojo družino
Za družine, ki se soočajo s starejšimi sorodniki, je lahko zelo koristno, če dobijo podporo s svetovanjem ali vključitvijo v podporne skupine. To ti lahko da orodja za obvladovanje čustvenih obremenitev in ti pomaga, da se v situaciji ne počutiš tako osamljeno.
5. Skrb za babico
Če ima težave z opuščanjem nadzora, je to morda tudi zato, ker se na določenih področjih življenja začenja počutiti manj sposobna. Ali ste doma že razmislili o storitvah oskrbovanega življenja ali oskrbe na domu? Včasih lahko sodelovanje strokovnjakov pri njeni oskrbi pomaga zmanjšati breme družinskih članov in zagotovi, da je zanjo dobro poskrbljeno.
"Do zdravnika, potem do psihiatra, ji napiše, da je neprištevna, kar pri 95 letih verjetno je zaradi demence, ker kar opisuješ, je demenca, in noben njen dokument po tem datumu ne bo veljaven," je avtorici zapisa svetovala druga ženska.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc