8 jasnih pokazateljev, da nisi v srečni zvezi

23. 7. 2021
8 jasnih pokazateljev, da nisi v srečni zvezi (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Kako prepoznaš nesrečno zvezo in kaj so razlogi, da v njej vseeno vztrajaš? Članek stažistke zakonske in družinske terapije Irene Košir.

Danes sem se - posebej zato, ker sem naletela na moškega, ki me je za vse večne čase naučil, česa si v zvezi ne želim - zamislila nad tem, kaj vse so tiste značilnosti, ki delajo zveze težavne, nas bremenijo in iz nas črpajo zadnje atome moči.

Skozi primere nagovarjam ženske (vanje se v danih primerih lažje vživim), vendar menim, da so lahko v enakih pozicijah tudi moški. Berite, kot bi veljalo za vas!

Poglejmo si nekaj pokazateljev nesrečne zveze

1. Nenehno preverja, kje ste! Zameri vam, če ste nekje brez njega! Nikoli se iskreno ne veseli za vas, ko vam je nekje lepo brez njegove prisotnosti. Kadar se odpravite nekam (brez njega) brez njegovega soglasja ali privolitve, je to lahko zelo resen povod za več dni trajajočo »hladno vojno« med vama.

2. Z ničemer vas nikoli ne razveseli ali vas prijetno preseneti! Drobne pozornosti ohranjajo zvezo čarobno in dajejo občutek, da je partnerju res mar za vas, da ste izbrani in vredni, da se za vas nekdo potrudi. Tega v vajini zvezi vse bolj primanjkuje.

3. Živita popolnoma samostojno življenje brez skupnih aktivnosti! Vajina edina deljena aktivnost je plačevanje računov in spanje v isti postelji. Skupni hobiji, kuhanje večerij v paru in nočni sprehodi so stvar daljne preteklosti. Ne sledite več, kaj se dogaja z njim/njo, saj sta se popolnoma odtujila.

4. V bližini drugih žensk se popolnoma razživi! Postane popolnoma drugačen, privlačen, kakršen je bil nekoč davno ob vas. Včasih pri njemu zaznam en kanček spogledovanja z drugimi ženskami.

5. Zaradi tega odnosa veliko prejokate! Kadarkoli se med vama nekaj zgodi in vam je naklonjenih pet minut samote, jokate. Včasih tako močno, da vas pečejo oči in se na koncu počutite popolnoma izčrpani.

6. V vajinih pogovorih ne manjka kletvic, obtoževanj in groženj! Nemalokrat omenjate, da imate dovolj, da bi najraje vse skupaj zaključili in odšli. Sprašujete se, kdaj je med vama prišlo tako daleč. Ko je najhuje, se sprašujete, ali vas partner lahko sploh še bolj prizadene.

7. Nenehno čutite pritisk v glavi, ko ste z njim! Nikoli se ne morete zares sprostiti in uživati v danem trenutku, ko ste v njegovi bližini.

8. V glavi si nenehno ponavljate, da TO NI TO! Ko vam je z njim najhuje, vas prešine misel, da to že ne more biti to. V partnerskem odnosu naj bi pretežno doživljali pomirjenost in zadovoljno, kar je daleč od tega, kar doživljate v obstoječi zvezi.

Prepričanja, ki nas lahko »ovirajo« pri tem, da bi prekinili nesrečne zveze ...

1. Brez njega ne bom preživela! Misli, ki nas k temu spodbujajo, so lahko strahovi, da ne bomo prenesli osamljenosti in se bomo zlomili, ko bomo morali sami zaspati, vstati ... Strah nas je pogrešanja, ki bi nas lahko preplavilo in naredilo popolnoma nemočne.

2. Ne bom našla boljšega! Čeprav se ob našem moškemu ne počutimo dobro, težko verjamemo, da bi se lahko ob kom drugem počutili boljše. Kar naenkrat biti z njim ni več tako grozno. Pri sebi tudi lahko opažamo, da v partnerskem odnosu postajamo zahtevni, neprijetni, težavni. Sprašujemo se lahko, kdo bi sploh želel biti s takšno osebo, kakršni smo (postali). Pozabljamo pa, da smo takšni predvsem v odnosu s partnerjem.

3. Pari okoli mene so še hujši! Primerjanje s slabšimi je vedno lažje od primerjanja s pari, ki nam predstavljajo zgled ali imajo podoben odnos kot mi z našim partnerjem. Deluje kot tolažba, pa čeprav slaba.

4. Za vse je kriva moja družina! Imela sem slab zgled v družini, groznega očeta ali mamo in nisem vajena drugačnih odnosov, ki bi me pomirili in najverjetneje zares osrečili. Kot po pravilu privlačim moškega, ki me ne ceni ali mi ne daje tisto, kar potrebujem.

O naših zvezah lahko vse že vemo, vendar še zmeraj iz različnih razlogov vztrajamo in se učimo na enih in istih napakah ali pa na vedno novih. Kdaj je smiselno vztrajati in kdaj je resnično bolje, da se odločimo za status "samska" ali "samski" sledi v drugem delu. 

Avtorica članka sem Irena Košir je stažistka zakonske in družinske terapije. Spremljaj me na mojem blogu.

Priporočamo še druge članke Irene Košir:

Kaj se skriva za 30-letnicami, ki ne želijo imeti otrok?

8 vprašanj, ki si jih morate zastaviti, če razmišljate o koncu zveze

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"