Naučeni smo bili, da je resnica ravno obratna, torej da je življenje težko, naporno, grozno...vse to, le lepo pa res ni. To smo poslušali, ko smo bili majhni in skozi to se je začela oblikovati naša podoba o svetu in življenju, morda smo živeli v družini, kjer sta starša težko preživljala družino in pogosto smo slišali govoriti svoje starše, da kako je težko in grozno.
Potem so prišli na obisk sorodniki, prijatelji in tudi oni so se znali le pritoževati nad življenjem in videli so le slabe stvari.
Ko smo začeli odraščati, smo nadaljevanje te zgodbe lahko vsak dan videli, prebrali ali slišali v medijih in v nas je raslo prepričanje, da je svet grozen, pokvarjen in da je življenje vse prej kot lepo. Nič kaj spodbudno, kajne?
Kaj pa, če pogledaš takole:
- lepo je, ko sonce posije in me pogreje,
- lepo je, ko pada dež in sem na suhem v svojem domu,
- dobro se počutim, ko zunaj sneži, jaz pa sedim na toplem in opazujem skozi okno, kako se snežinke vrtinčijo v vetru,
- prijetno je, ko na vroč poletni dan zapiha rahla sapica in me prijetno ohladi,
- uživam, ko opazujem let metulja na travniku, polnem rož
- prijetno je poslušati mucka, ki prede,
- lepo je, ko smo z družino skupaj in si pokažemo, da se imamo radi ...
Vse je odvisno od tega, na kaj si pozorna in kaj misliš. Življenje je lahko lepo ali pa grozno – odvisno od tega, v kaj verjameš.
Večinoma smo ljudje navajeni, da zjutraj, ko se zbudimo, največkrat pomislimo ali pa kar na glas rečemo »Joj, že spet moram vstati« ali kaj podobnega.
Kolikokrat si to slišala pri kakšnem otroku?
Otroci so že zjutraj, ko se zbudijo, veseli in dobre volje - veselijo se novega dne, ki je pred njimi in dogodivščin, ki jim jih ponuja nov dan. Mi odrasli pa že vstanemo z mislijo, da kaj vse nas še čaka, da kako bo naporno in običajno potem tako tudi je.
Vidiš razliko?
To je naša naravnanost, ki je lahko pozitivna, lahko pa negativna – lahko se veseliš novega dne, lahko pa se jeziš, da je nov dan. Dobra novica je, da to lahko sama spremeniš.
Lahko spremeniš svoje življenje, a prej moraš spremeniti sebe, svoj pogled na svet.
Ni enostavno, ker si toliko in toliko let bila navajena na to, da se zjutraj, ko se zbudiš, rečeš »Joj, že spet je treba vstati«, ko pogledaš skozi okno in vidiš, da dežuje, rečeš »Joj, kako grdo vreme je danes, groza« in ko pozimi zapade prvi sneg, negoduješ »Pa ravno danes, ko moram v službo« itd.
Da boš dosegla spremembo, se moraš najprej slišati, kateri so »tvoji stavki« oziroma kakšno je tvoje prepričanje o svetu in o življenju, ki si ga vsak dan ponavljaš (na glas ali pa v mislih). Potem je naslednji korak, da te stavke zamenjaš s pozitivnimi, torej:
- »Dobro jutro nov dan – le kaj vse me čaka danes?«,
- »Dež pada, končno se lahko lotim pospravljanja omar!« ali pa
- »Sneži! Gremo danes po službi na sprehod po sveže zapadlem snegu!«
Pomembno je, da ne samo izgovoriš besede, temveč da to, kar rečeš, tudi čutiš. Da se ob tem, ko se razveseliš novega dne, zares občutiš to veselje v sebi.
Tako se potem začneš spreminjati najprej ti, nato postopoma tudi tvoje življenje. In enkrat pride trenutek, ko ob prebiranju stavka Življenje je lepo začutiš, da je res tako, da je življenje zares lepo.
Napisala: Tinkara Filač, svetovalka za zdrave odnose
zdraviodnosi.blogspot.com
Vabljena na poletne delavnice!
Tinkara je za poletje 2015 pripravila kar dve čudoviti delavnici - Kako spremeniš svoje življenje in Priprava na partnerstvo.
Poletna delavnica KAKO SPREMENIŠ SVOJE ŽIVLJENJE, bo potekala ob sredah od 10. 6. do 15. 7. 2015 od 17.30 do 19.ure enkrat tedensko, 6 srečanj po eno uro in pol v Tivoliju – točno lokacijo dobiš ob prijavi (v primeru dežja bo delavnica potekala na Štihovi 5, Ljubljana).
Cena delavnice (6x srečanj) je 150,00 €
Prijaviš se na tinkara@zdraviodnosi.si ali na 041 988 646 do vključno 9. 6. 2015 do 12.ure.
Več o delavnici si preberi TUKAJ.
Poletna delavnica za samske PRIPRAVA NA PARTNERSTVO pa bo potekala ob ponedeljkih od 15. 6. do 20. 7. 2015 od 17.30 do 19.ure enkrat tedensko, 6 srečanj po eno uro in pol v Tivoliju – točno lokacijo dobiš ob prijavi (v primeru dežja bo delavnica potekala na Štihovi 5, Ljubljana).
Cena delavnice (6x srečanj) je 150,00 €
Prijavi se na tinkara@zdraviodnosi.si ali na 041 988 646 do vključno 14. 6. 2015 do 12.ure.
Več o delavnici si preberi TUKAJ.