... medtem ko oni včasih celo uporabijo pesti, ženske raje nastopijo bolj prefinjeno in napadejo z verbalnim orožjem, na primer s ciničnimi opazkami, žaljivkami ali mučnimi razkritji.
Najpogostejši motiv
... za maščevalne skomine so težave v odnosih. In to ne le v partnerskem in v okviru družine, temveč tudi med sodelavci ali prijatelji. Čisto razumljivo, saj je izguba zaupanja posebno težka in neprijetna pri ljudeh, s katerimi smo si blizu.
Povodov je veliko:
- brezobziren egoizem,
- nepravično ravnanje oseb z avtoriteto,
- nelojalnost,
- počutimo se izdane in prodane,
- naš nasprotnik naredi nekaj, kar ne ustreza našim predstavam o korektnem odnosu in obnašanju.
Nad krivico s pravico
Želja po maščevanju tako predstavlja predvsem naš čut za pravičnost in moralne vzgibe. Brez njih naša družba vendar ne more funkcionirati! Ko pomislimo na 'povračilni ukrep', dejansko želimo ustvariti neko ravnotežje. Želimo zadoščenje, a tudi to, da bi se naš mučitelj spametoval. Ti meni, jaz pa tebi: tako nekako naj bi bil ponovno videti moralni red.
Sociologi celo menijo, da nemaščevano trpljenja znižuje socialno spoštovanje žrtve. Okolica nam v tem primeru nezavedno sporoča, da smo človek, s katerim lahko prav vsak 'pometa'.
Normalen prvi odziv
Slišati je tako, kot da ni 'zdravila' proti maščevanju. Toda pomota!
To naj bi le pokazalo, da je impulz človeški. Amapak če se mu preveč prepustiš, to ni zrelo, pa tudi vodi ne k reševanju težav. Maščevanje ne reši niti enega konflikta, poleg tega pa določenih krivic preprosto ne moreš popraviti z novimi. Prav nasprotno. Fronte se le še zaostrijo, tako da nastane spirala krivic.
Že Martin Luther King je menil, da "principa oko za oko in zob za zob za seboj pušča le slepe in brezzobe". Vedel je, da maščevanju sledi zelo kratek občutek zmagoslavja, potem pa večinoma nastopi hud 'maček'. Konec koncev z maščevanjem ne pokončamo le sovražnika, temveč si na določen način pokvarimo tudi lastno sliko. Skrhano je naše zaupanje v svet in nas same. V osnovi gledano ni tisti, ki se maščuje, nič boljši od tistega, ki ga muči ali trpinči.
Zaželjeni premislek
Zatorej, preden te popade želja po maščevanju – najprej raje dobro premisli in vedi, da je 'maščevanje jed, ki jo vedno postrežeš hladno'. Pomembno je, da se poskusiš nekoliko omejiti od situacije in se tako prepričate o svojih vrednostih, da se zavedaš, da ti drugi ljudje ne morejo škodovati s svojim krivičnimi dejanji.
Dopusti si tudi vsa čustva, ki jih prikliče tvoj nasprotnik. Kajti le če jih lahko dopustiš, se jih lahko tudi znebiš.
Lahko se vprašaš:
- Zakaj me je ta oseba prizadela?
- Je bilo namerno?
- Če da, zakaj?
Bolj kot boš razumela situacijo, toliko lažje se boš tudi odločila glede svojih naslednjih korakov.
Vir: Lisa