Nizka cena lahko ogrozi tvoje zdravje. Če naročaš iz teh dveh trgovin, bi morala vedeti za tole.
V zadnjem času se vse več Slovenk odloči za naročanje izdelkov neposredno s Kitajske, saj je to z rastjo spletnih ponudnikov kot sta Shein in Temu postalo vse bolj dostopno in cenovno ugodno. A kot zdaj pojasnjujejo na Kemijskem inštitutu, se nizka cena plača s kakovostjo ter tudi z zdravju ogrožajočimi kemikalijami, ki se lahko pojavijo na tam naročenih oblačilih.
*V prejšnjem članku je uredništvo Cosmopolitana zapisalo, da je Kemijski inštitut opravil analizo oblačil iz omenjenih spletnih trgovin kot sta Shein in Temu. Opravičujemo se za napako. Kemijski inštitut ni opravil analiz oblačil iz omenjenih spletnih trgovin.
"Pri naročanju oblačil s kitajskih trgovin, kot so Temu in Shein, ter nakupovanju oblačil v evropskih spletnih in fizičnih trgovinah obstajajo pomembne razlike, ki se nanašajo na nadzor kakovosti, skladnost s predpisi in uporabo kemikalij. Čeprav ni mogoče vseh oblačil iz Kitajske 'vreči v isti koš', saj obstajajo tudi kakovostni proizvajalci, je pri nakupih iz teh virov potrebna dodatna previdnost," je za portal caszazemljo.si pojasnil prof. Blaž Stres s Kemijskega inštituta.
Kot je še povedal, so v naših trgovinah (torej evropskih) oblačila in ostali izdelki podvrženi precej strožjemu nadzoru, zato se škodljive kemikalije na trgu ne pojavljajo pogosto. Nasprotno so kitajski predpisi glede tega precej manj strogi od naših, zato lahko iz tam naročena oblačila vsebujejo veliko več škodljivih stvari.
"Če kupi nekdo direktno od kitajskih trgovin – le-te niso zavezane, da bi dale na trg proizvod, ki je skladen z EU zakonodajo. EU podjetja pa imajo obveznost, da morajo biti skladna z zakonodajo, torej z EU kemijsko zakonodajo REACH. Skladnost pomeni, da ne vsebujejo kemikalij, ki jih zakonodaja prepoveduje oziroma niso prisotne v koncentraciji, ki je višja od dovoljene meje. Predvsem zaradi nadzora inšpekcij in različnih akcij, ki jih le te izvajajo, si EU podjetja prizadevajo, da so njihovi izdelki skladni z zakonodajo in ker tudi želijo, da bi bili njihovi izdelki varni za človekovo zdravje ter da bi zadovoljili potrošnika, ki je v tem smislu v EU tudi vedno bolj zahteven ter ozaveščen. Prav tako si prizadevajo da njihovi izdelki varni za človekovo zdravje, ter da bi zadovoljili potrošnika, ki je v tem smislu v EU tudi vedno bolj zahteven ter ozaveščen," je še povedal za prej omenjen portal.
Kako se lahko prepričaš, da so izdelki, ki jih naročaš, varni?
Na kemijskem inštituti zato svetujejo, da vedno preveriš, ali naročeni izdelki nosijo certifikate, kot so OEKO-TEX Standard 100 in GOTS. Ta dva namreč zagotavljata, da so izdelki preizkušeni in varni.
Preberi še:
- To poletje bikinke nosimo - narobe! Tako jih obračajo zvezdnice za še bolj šik in zapeljiv videz
- Pozabi na popularne Adidas Samba, ta model čevljev znamke Puma bo letos kraljeval na naših ulicah
- V modo se vračajo še eni poletni sandali, ki jih nismo pričakovale (podajo se celo na pajkice
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc