Od zdaj naprej bomo pri nakupovanju veliiiko bolj pozorne!
Spremljaš modne znamke višjega cenovnega razreda?
*Cosmo uredništvo dvigne roko.*
Spremljaš modne znamke višjega cenovnega razreda, ampak si večine kosov ne moreš privoščiti?
*Cosmo uredništvo dvigne obe roki.*
Kopija, ponaredek ali original?
Obožujemo modo, spremljamo znamke in se rade oblačimo po zadnjih trendih. Za čim manj denarja seveda. Ti je znano? Ker pa ne želimo ogoljufati modnih oblikovalcev, ki jih seveda spoštujemo, ne želimo poceni ponaredkov, ki jih pravi modni poznavalci prepoznajo takoj.
Kakšna je torej razlika med kopijo in ponaredkom?
Letos smo ti velikokrat postregle s članki in odličnimi kopijami modnih kosov, ki so jih ponudile trgovine s hitro modo kot so H&M, Zara in ASOS. Naj te spomnimo na nekaj izmed njih:
-
V H&M smo našli kopijo kultne Chloé jakne! Namesto 1500€ boš odštela le ...
-
V Zari smo našli kopijo najbolj ZAŽELENEGA Miu Miu plašča! Zanj boš odštela le ...
-
V H&M smo našle dizajnersko obleko, ki jo obožuje Chiara Ferragni (prihranila boš 600€!)
Modna strokovnjakinja poudarja, da gre za kopijo dražje znamke, s čimer pravno ni nič narobe, dokler so kosi brez logotipov originalne znamke.
Ponaredek je izdelek, ki je načeloma videti popolnoma enako kot izvirnik, pospremljen z vsemi logotipi in etiketami, le da je njegova cena veliiiko nižja, sokolje oko pravih modnih navdušencev pa fejk prepozna na kilometer.
Kupovati kopije ali ne?
Če si lahko privoščiš originale modnih znamk, ti zavidamo in privoščimo!
Na Cosmo uredništvu smo velike ljubiteljice trendov, kar pomeni, da velikokrat zavijemo tudi v zgoraj omenjene trgovine, zato ne moremo nikogar soditi o nakupovanju kopij v Zari. Imamo jih tudi me. 😉
Vseeno pa se pridružujemo modni strokovnjakinji, ki pravi, da kupovanje ponaredkov ni okej. Ne samo, da s tem lažeš sebi, ampak tudi drugim, hkrati pa tako početje ni pošteno do modnih znamk.
Zdravje, denarna kazen, razočaranje
Si pomislila, kako lahko kupovanje in naročanje ponaredkov iz azijskih držav vpliva na tvoje zdravje? Ne le, da lahko takšen nakup dodatno bremeni tvojo denarnico (če carina ugotovi, da gre za ponaredek znamke, boš morala plačati njegovo uničenje), slabši materiali in zdravju škodljive snovi bodo ogrozili tudi tvoje zdravje.
Da se izogneš razočaranju, zato raje začni varčevati za originali ali pa posegaj po varnejših kopijah, ki jih lahko v trgovinah s hitro modo tudi preizkusiš in preveriš material.
Kako pa sploh ločiš med ponaredkom in originalom?
Nekateri ponaredki so tako dobri, da jih le stežka ločimo od pravih kosov. Vseeno pa bodi pozorna na malenkosti, ki ti bodo razkrile, če kupuješ mačka v žaklju. No, ali ponaredek pri goljufu.
1) Bodi pozorna na šive
Površni, neravni in šivi iz slabih niti so pokazatelj ponaredka. Vodilo modnih znamk je kvaliteta, česar pa goljufi in njihovi ponaredki navadno nimajo. Bodi pozorna tudi na šive znotraj izdelkov (recimo torbic), ker se malomarnost včasih skriva pod dobrim, a poceni ponaredkom.
2) Preveri material
Prave torbice iz usnja morajo dišati po usnju, medtem ko pri ponaredkih tega ni (mogoče le plastika in kemikalije, fuj!). Izvirniki so navadno tudi težji zaradi boljših materialov, ohranjajo svojo obliko in imajo dobro zadrgo, medtem ko so ponaredki mehkejši in zadrga nima logotipa.
3) Serijska številka
Tako kot recimo avtomobili, imajo serijske številke tudi izdelki modnih znamk višjega cenovnega razreda. Bodi pozorna, da je številka ročno všita ali natisnjena v torbici, font in njegova velikost pa se mora ujematu z etiketami na torbici.
Fotografije: Profimedia, GIPHY
Preberi še: Slovenska blogerka odprla paket iz ASOSA in doživela OGABNO presenečenje (WTF, ASOS?!?)
Priporočamo tudi: Trik stilistke: Naredi TO, in tvoja stara oblačila bodo videti kot NOVA (vedno deluje!)
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice