Ko sonce začne zahajati, je velika verjetnost, da bo tebe začelo zebsti hitreje kot tvojega fanta ali prijatelja.
In če svojega fanta vedno prosiš za njegov topel in udoben pulover, potem ti bo zanimivo, da so znanstveniki pojasnili, zakaj je temu tako.
Raziskovalci verjamejo, da smo se ženske razvile tako, da nas prej začne zebsti, ker to ohranja spola ločena in preprečuje prepire med pari.
Ugotovili so, da je ista lastnost prisotna pri številnih vrstah ptic in sesalcev – samice imajo raje udoben topel brlog, samci pa ven skočijo napol goli.
Dr Eran Levin z Univerze v Tel Avivu je dejal: "Moški in ženske različno čutijo temperaturo."
"Ta razlika v toplotnem občutku ni nastala zato, da bi se s partnerji prepirali zaradi klimatske naprave, ampak ravno nasprotno."
"Z evolucijskega vidika je mišljeno, da se par nekoliko oddalji drug od drugega, tako da lahko vsak posameznik uživa nekaj miru in tišine," je dejal.
"Naša študija je pokazala, da pojav ni značilen samo za ljudi - med mnogimi vrstami ptic in sesalcev imajo samice raje toplejše okolje kot samci in v določenih trenutkih te preference povzročijo ločevanje med obema spoloma," je pojasnil.
Dodal je, da je pojav povezan s številnimi drugimi lastnostmi, ki jih opazimo pri živalih in ljudeh.
Na primer, samice se pogosteje stisnejo skupaj, da bi se ogrele, medtem ko samci ohranjajo večjo razdaljo in se izogibajo stiku z drugimi.
Pri pticah selivkah samci prezimujejo v hladnejših območjih kot samice, ki se poskušajo izogniti prepihu.
In samice netopirjev se ponavadi stiskajo skupaj v prijetnem kotičku, medtem ko se samci raje »razprostirajo« v vetrovnem oboku.
Pri mnogih sesalcih, tudi pri vrstah, ki vse življenje živijo v parih ali v mešanih skupinah, imajo samci raje senco, samice pa sonce, ali pa se samci povzpnejo na vrhove gora, samice pa ostanejo v dolinah.