Ti znaki razkrivajo, da si imela težko otroštvo (čeprav se tega do zdaj morda nisi zavedala)

11. 11. 2024
Deli
Psihologi so sestavili seznam stvari, ki razkrivajo, da tvoje otroštvo ni bilo najlažje. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ne govorimo le o travmah, nate so lahko v veliki meri vplivali tudi drugi odnosi znotraj tvoje primarne družine.

Za nekatere vedenjske vzorce, s katerimi se srečuješ v svojem odraslem življenju, si do zdaj morda krivila svoj karakter. Čeprav ima ta veliko pri tvojih čustvenih odzivih, bi morala v zakup vzeti tudi svoje izkušnje iz otroštva, ki so te v veliki meri oblikovale v človeka, kakršen si danes. 

Če imaš tudi ti na področju soočanja s čustvi in dogodki odraslega sveta nič koliko izzivov, te bo morda zanimal seznam ameriškega psihologa dr. Setha J. Gillihana, ki je na podlagi svojih izkušenj in strokovne literature sestavil seznam 16 znakov, ki razkrivajo, da tvoje otroštvo ni bilo najlažje. V razumljiv seznam so jih združili ustvarjalci portala Onaplus, kaj vse se je na njem znašlo pa preveri spodaj.

1. Težko se sprostiš 

Lepo je, da si izredno delavna in produktivna, problem pa se pojavi, če se v času brezdelja ne znaš sprostiti. Ta lastnost morda nakazuje na dejstvo, da ti je bilo kot otroku privzgojeno, da je brezdelje nekaj negativnega.

2. Raje delaš, kot počivaš 

Tale je izredno podoben prvemu, vendar se ta bolj nanaša na tvoje početje med počitnicami. Med oddihi se praktično ne znaš sprostiti, veliko bolj mirna pa si, ko se lahko po oddihu vrneš v delavni ritem in postoriš vse, kar imaš za postoriti.

3. Tvoje zaupanje je težko pridobiti, a še lažje izgubiti 

Če težko zaupaš, je to znak, da si bila v preteklosti večkrat razočarana. Odrasli, ki težko zaupajo, so odrasli z občutkom, da se ne morejo na nobenega zanesti.

4. Vedno si na preži, da bo šlo kaj narobe 

Če si bila v otroštvu večkrat razočarana, potem si verjetno razvila obrambni mehanizem, da na vsakem koraku pričakuješ nesrečo ali katastrofo. 

5. Močna čustva ti vzbujajo nelagodje 

Če si kot otrok zatirala svoj ačustva, lahko v odraslem življenju omejuješ svoje razpoloženje in na vse dogodke reagiraš nevtralno. Tako na vesele, kot tudi na žalostne. Tako ob svojih čustvih, kot tudi ob izražanju čustev drugih. 

6. Občutljiva si za čustva drugih 

Če si vedno preveč pozorna na razpoloženje drugih, je to lahko znak težavnega otroštva. Če v odnosu do drugih velikokrat hodiš po prstih bi bilo zanimivo raziskati situacije, ki so v tebi povzročile tolikšno previdnost.

7. Probleme rešuješ, še preden se zgodijo 

Tale točka se velikokrat nanaša na občutja iz prejšnje točke. Če se na vse pretege trudiš rešiti težave drugih, si imela verjetno nestabilno otroštvo.  

8. Rada so v vlogi rešitelja 

Na ta način se v resnici rešiš bremena, da bi se začela soočati s svojimi problemi. 

9. Rada prevzameš pobudo in kontrolo 

Če so te ljudje v otroštvu razočarali, se verjetno počutiš varna samo takrat, ko v svojih rokah držiš vse niti in imaš popolno kontrolo nad situacijo.

10. V odnosu se težko sprostiš 

Če te je strah, da se bodo tvoji trenutni odnosi v hipu zaključili, obstaja verjetnost, da si bila v otroštvu priča nepredvidljivim odnosom.

Ti znaki razkrivajo, da si imela težko otroštvo (čeprav se tega do zdaj morda nisi zavedala)
Profimedia

11. Ko si pod stresom, te zagrabi panika 

Še en znak, da se v tvojem otroštvu morda skrivajo nerazrešene travme, je, da v stresnih situacijah ne zmoreš ohraniti treznih misli. 

12. Hitro se prestrašiš 

Nekatere raziskave potrjujejo, da se osebam, ki so v svojem otroštvu doživele nepredvidljiv stres, spremenijo odzivi na zunanje dražljaje, kar pomeni, da tudi v odrasli dobi njihovo telo v stresnih situacijah proizvede več stresnih hormonov, ter so zaradi tega veliko bolj na trnih.

13. Rada ugajaš in ustrežeš drugim 

Če se prepoznaš v takšnem vedenju, to verjetno počneš zato, ker so v otroštvu izkusila veliko trpljenja na račun žalostnih in nezadovoljnih oseb. 

14. Ne znaš uživati v dobrih stvareh 

Negativne izkušnje v otroštvu so pri takih ljudeh prižgala prepričanje, da se stvari vedno sfižijo in da nič dobrega ne traja večno.

15. Pogosto te preplavijo depresivne misli 

Psihologi so že večkrat ugotovili, da je težavno otroštvo najpogostejši faktor tveganja, da se bo pri nekom v odrasli dobi razvila depresivna duševna motnja. 

16. Večkrat čutiš razočaranje

Če se ti zdi, da kljub svojim uspehom nisi dovolj in da si razočarana nad sabo, je to zato, ker si imela težko otroštvo. Eden izmed razlogov za to se lahko skriva tudi v tem, da si ne dovoliš uživati, kar smo opisali že pod točko 5 in 13. 

Tanja Žagar ob tragični smrti zavita v žalost: "Bila mi je kot sestrica"

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču