Po podatkih World Health Organization je pomanjkanje železa najpogostejša in najbolj razširjena prehranjevalna "motnja" na svetu.
Slabokrvnost kot posledica pomanjkanja železa je pogost tip anemije – stanja, pri katerem krvi primanjkuje primernih zdravih rdečih krvničk. Te skrbijo za prenos kisika v telesno tkivo.
Brez zadostne količine železa telo ne more proizvajati dovolj hemoglobina v rdečih krvničkah, ki jim omogoča prenos kisika.
Posledično si zaradi tega utrujena in ti zmanjkuje sape.
To težavo lahko navadno preprosto odpraviš s pomočjo prehranskih dopolnil, ki vsebujejo železo (bodi pozorna na to, katera oblika se nahaja v dopolnilu).
OPOMBA! Dobro je, da se prej vseeno posvetuješ zdravnikom, ki ti bo dal napotnico za odvzem krvi, da se prepričaš, da težava resnično tiči v tem.
Presežek železa v telesu je lahko namreč tudi nevaren, saj se odvečna količina shrani v organih, kar lahko na dolgi rok povzroči poškodbo jeter in trebušne slinavke, prav tako pa tudi bolezni srca in težave pri reprodukciji.
Simptomi pomanjkanja železa:
- utrujenost,
- slabost,
- bledost,
- bolečine v prsih, hitrejše bitje srca ali primanjkovanje zraka,
- glavobol, omotica in vrtoglavica,
- mrzle roke in noge (tukaj poglej, zakaj še lahko imaš mrzle roke in noge),
- vnetje ali bolečina jezika,
- lomljivi nohti,
- nenavadna želja po nehranljivih snoveh, kot so led, pesek ali škrob,
- slabši apetit (še posebej pri otrocih) in
- občutek mravljinčenja v nogah.
Ko telo nima dovolj železa, da bi proizvajalo hemoglobin, ki je sestavni del rdečih krvničk in omogoča krvničkam prenos kisika skozi telo, pride do anemije.
Vzroki za to so lahko različni: prenizek vnos železa s prehrano, pretirana izguba le-tega (s krvjo) ali pa telo preprosto ni zmožno proizvajati dovolj hemoglobina.
Najpogostejši vzroki za pomanjkanje železa v krvi so torej:
- izguba krvi (menstruacija) ali počasna kronična izguba krvi znotraj telesa (želodčne razjede, hiatalna kila, kolonialni polip, kolorektalni rak);
- pogosto darovanje krvi;
- pomanjkanje železa v prehrani;
- nezmožnost absorpcije železa (pogosto pri celiakiji, ki vpliva na sposobnost črevesja, da absorbira hranila iz prebavljene hrane);
- nosečnost (zaloga železa mora služiti povečanemu krvnemu volumnu nosečnic, hkrati pa biti vir hemoglobina za razvijajoč se plod).
Kako preprečiti pomanjkanje železa?
Poskrbi, da ješ dovolj živil, bogatih z železom (še posebej, če ne ješ mesa).
Mednje spadajo:
- rdeče meso, svinjina in perutnina
- morska hrana
- fižol
- temno zelena listnata zelenjava (špinača, brokoli, ohrovt)
- suho sadje (rozine, brusnice, slive, marelice)
- jajca
- kosmiči, kruh in testenine, bogate z železom in
- grah.
Telo največ železa absorbira iz mesa, zato moraš v primeru, da ga ne ješ, povečati količino drugih zgoraj omenjenih živil, da zadovoljiš potrebe telesa po tem pomembnem hranilu.
Prav tako je zelo koristno, da s temi živili uživaš tudi hrano (in pijačo), bogato z vitaminom C, saj se z njegovo pomočjo železo lažje in boljše absorbira.
Poleg citrusov (pomaranča, limona, grenivka), ki so polni vitamina C, železo najdemo tudi v brokoliju in listnati zelenjavi, kiviju, meloni, papriki, jagodah in paradižniku.
Pripravila: Nika Švajncer
Preberi še: Opozorilni znaki, da lahko imaš povišan krvni sladkor ali pa Znaki, da tvoje telo potrebuje več magnezija (ne ignoriraj jih!)
Priporočamo tudi: Zakaj ti tvoja mačka vsakič sledi v kopalnico? Razlog se skriva v tem!