Te tako zebe, da spiš z vključenim gretjem? Razkrivamo, zakaj tega ne bi smela početi (+ rešitev)

21. 11. 2023
Deli
Te tako zebe, da spiš z vključenim gretjem? Razkrivamo, zakaj tega ne bi smela početi (+ rešitev) (foto: Profimedia)
Profimedia

Od zdaj naprej boš pred spanjem vedno izklopila ogrevanje! 😕

Takoj ko temperature padejo okoli ničle, želimo prižgati ogrevanje, da nam je toplo, se "spraviti" pod odejo in tako ostati do vrnitve spomladanskih temperatur.

Ne glede na to, kako prijetno se sliši ta scenarij, imajo lahko ogrevani prostori negativne posledice na koži in našem zdravju, še posebej, če spimo v sobi z vključenim ogrevanjem.

1. Suši zrak

Ogrevalni sistemi, ponavadi izsušijo zrak v prostoru. Suh zrak lahko povzroči draženje dihalnih poti, suho kožo in splošno neprijetno okolje za spanje.

2. Moti kakovost spanja

Telo se naravno ohlaja, ko se pripravlja na spanje. Umetno vzdrževanje visoke sobne temperature z ogrevanjem lahko moti ta naravni proces hlajenja, kar lahko vpliva na kakovost tvojega spanca. Hladnejše sobne temperature na splošno veljajo za bolj ugodne za miren spanec.

3. Dehidracija

Suh zrak lahko povzroči povečano dehidracijo, zlasti v zimskih mesecih, ko je zrak bolj suh. Ta dehidracija lahko prispeva k nelagodju in lahko celo poslabša stanja, kot so suha koža ali težave s sinusi.

Potres zbudil del Slovenije. Ste ga čutili tudi vi? 

4. Poraba energije in stroški

Delovanje ogrevalnega sistema vso noč lahko znatno poveča porabo energije in komunalne stroške. Za spodbujanje energetske učinkovitosti in prihrankov pri stroških je priporočljivo, da ponoči termostat nastaviš na nekoliko nižjo temperaturo ali uporabiš odeje, da se ogreješ.

5. Morebitne zdravstvene težave

Spanje v vedno toplem okolju morda ne bo koristilo vsem. Nekateri posamezniki lahko ugotovijo, da poslabša določena zdravstvena stanja, kot so alergije ali težave z dihanjem. Pri odločanju o sobni temperaturi za spanje je bistveno upoštevati dejavnike osebnega udobja in zdravja.

Nasveti za optimalne pogoje za spanje:

  1. Nastavi udobno temperaturo: National Sleep Foundation priporoča vzdrževanje temperature v spalnici med 15-20 stopinj Celzija za optimalen spanec. Eksperimentiraj z različnimi temperaturami, da ugotoviš, kaj ti najbolj ustreza.
  2. Pametno uporabljaj posteljnino:  Na postelji imej več plasti posteljnine, tako da lahko brez težav odstraniš ali dodaš plast. To ti omogoča dodajanje ali odstranjevanje odej po potrebi, kar zagotavlja prilagodljivost pri ohranjanju udobne temperature za spanje.
  3. Razmisli o vlaženju zraka: Če zrak v prostoru postane pretirano suh, razmisli o uporabi vlažilnika za dodajanje vlage. To lahko pomaga preprečiti težave, kot sta suha koža ali zamašen nos.
  4. Optimiziraj okolje spanja: Ustvari ugodno okolje za spanje tako, da zmanjšaš hrup, zmanjšaš svetlobo in izbereš udobno vzmetnico in vzglavnike. Ti dejavniki v kombinaciji z ustrezno sobno temperaturo prispevajo k boljšemu spancu.

Se ti v tem času perilo fuuul dlje suši? S tem TRIKOM bo stokrat prej suho

Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024