"Nikoli nisem vedela, zakaj mi vse zveze razpadejo že takoj na začetku, ker ..." razkriva 34-letnica.
"Imam 34 let in že nekaj let me pesti inkontinenca. Dala sem skozi skoraj vse preglede in terapije, kar jih obstaja, vendar nobena ni zagotovila obljubljenega uspeha. Grozno je, ko ti zdravstvena težava kroji življenje. Nikoli nisem vedela, zakaj mi vse zveze razpadejo že takoj na začetku, ker nekih konkretnih besed za slovo nisem dobila, bolj izogibanje, če lahko temu tako rečem.
Ta zadnji, ki me je pustil pred 4 dnevi, je bil toliko iskren, da mi je povedal, da enostavno smrdim po urinu, kljub moji dobri higieni, da mu je neprijetno med spolnostjo, ker mi uhaja, …
Kolikor sem razočarana, sem tudi vesela, da sem izvedela, da je moj problem hujši, kot sem se ga zavedala. Sem mu iskreno hvaležna. Ko sem povedala prijateljici, je potrdila, da me je večkrat 'zavohala'. Nanjo sem neizmerno jezna. Vedno sem mislila, da smo pravi prijatelji med sabo iskreni. Če bi me opozorila, bi mi bila verjetno prihranjena kakšna prejokana noč in marsikatera frustracija. Se je katera ali kateri že srečal z situacijo, podobno moji?" se je s svojo težavo oglasila Slovenka.
Ne spreglej:
- O, fuuuuj! Znanstveniki pod mikroskop postavili telefon in odkrili nadvse neprijetno stvar
- "Je to res možno? Moj mož ima sifilis in pravi, da se je okužil v ..." (klic na pomoč zmedene Celjanke)
Kmalu sta se oglasili še dve slovenki, ena z osebno izkušnjo in druga z iskušnjo znanke.
"A pa si šla prav na operacijo, kjer ti vstavijo trak? Ker ti laserski posegi pogosto nimajo učinka … Pri meni sicer ni bilo tako hudo, kot pri tebi, ampak jaz sem takoj odreagirala in šla do svoje ginekologinje, ki mi je dala napotnico. Pregled sem mela čez 1 mesec in operacijo potem čez 2 tedna. Sicer sem imela srečo, ker je pri meni operacija uspela (pri vseh žal pač ne) in se je kvaliteta življenja neizmerno izboljšala. Še vedno mi včasih ob polnem mehurju uide kaka kapljica, ampak ni moteče. Pač uporabljam ščitnike za perilo, je pa tega res res malo. Upam, da imaš še kakšno možnost tole rešiti, ker pri teh mladih letih res ni vredno takole trpeti. Srečno," ji je odgovorila prva.
Druga je zapisala: "Bivša sodelavka je bila operirana, Keglove vaje, tudi posebni vložki za vstavljanje v nožnico in krepitev medeničnega dna niso pomagali. Pravi, da je neprimerljivo s stanjem prej, ko je bila ves čas z vložki, tudi v službi je imela rezervo spodnje perilo in oblačila, da se je po potrebi lahko preoblekla. Še to – ne vem, ali in kake operacije delajo pri ženskah, ki še niso rodile, ta moja bivša sodelavka je že končala z nosečnostmi in porodi več kot 15 let nazaj."
Spopadanje z inkontinenco je že dovolj velik izziv, ne da bi se bilo treba še dodatno čustveno obremenjevati, kako vpliva na odnose in samospoštovanje.
Občutki jeze in razočaranja, ki jih posameznik občuti v takšnih situacijah, so vsekakor upravičeni. A vse le ni izgubljeno. V kolikor si se znašla v podobni situaciji, iz katere ne vidiš izhoda, so pri mnogih ljudeh z urinsko inkontinenco že spodnji nasveti portala NHS za samopomoč in spremembe življenjskega sloga dovolj za lajšanje simptomov:
1. Prilagoditve življenjskega sloga: Ohranjanje zdrave telesne teže, zmanjšanje vnosa kofeina in alkohola ter ohranjanje hidriranosti lahko pomagajo pri obvladovanju simptomov. Bistveno je izogibanje prevelikim količinam tekočine, hkrati pa je treba piti dovolj tekočine.
2. Vadba mehurja: Postopno podaljševanje časa med obiski stranišča lahko pomaga urinirati mehur, da zadrži več urina, in zmanjša nujnost.
3. Vaje za medenično dno: Krepitev mišic medeničnega dna lahko podpira mehur in zmanjša uhajanje, zlasti pri stresni inkontinenci.
4. Zdravila: Različna zdravila lahko zmanjšajo pogostost in nujnost uriniranja ali pomagajo nadzorovati aktivnost mišic mehurja.
5. Uporaba izdelkov za inkontinenco: Blazinice, hlače in drugi vpojni izdelki zagotavljajo takojšnjo praktično podporo.
6. Strokovne terapije: V poštev pridejo naprave, kot so vaginalni stožci, ki pomagajo pri vajah za medenično dno, ali zdravljenje z živčno stimulacijo.
7. Odpravljanje sprožilcev: Prepoznavanje in izogibanje sprožilcem, kot so nekatere pijače ali gibi, lahko zmanjša uhajanje.
Kaj pa, če je zadeva s pomočjo zgornjih nasvetov neobvladljiva in je potreben medicinski poseg?
Na spletnem portalu mojmehur.si navajajo stimulacijo sakralnih živcev (pod kožo se vgradi majhna naprava, ki uporablja blage električne impulze za stimulacijo sakralnih živcev v spodnjem delu hrbta, kar popravlja napačen prenos signalov med možgani in živci, ki nadzorujejo funkcijo mehurja) in stimulacijo tibialnega živca (vstavljanje igle skozi kožo v bližini gležnja, da se doseže tibialni živec, pri čemer električna stimulacija teče skozi iglo in potuje vzdolž tibialnega živca do hrbtenjače, kjer se povezuje z živci, ki nadzorujejo mehur).
Nadalje navajajo tudi injekcije (neposredno injiciranje zdravilne učinkovine v mišico mehurja, kar povzroči sprostitev in povečanje sposobnosti zadrževanja več urina) ter operacija, pri kateri lahko gre bodisi za povečanje urina ali obvod urina, tj. preusmeritev sečevodov, ki potekata iz ledvic do mehurja, da obideta mehur in vodita to urina izven telesa skozi trebušno steno.