"Imam sestro, ki jo imam zelo rada. Rodila je čudovitega zdravega dečka. Sedaj je star 6 mesecev. Kar me grozno skrbi, je, da ..."
"Imam sestro, ki jo imam zelo rada. Imeli sva grozno otroštvo, ona je od mene precej mlajša, zato sem sama takoj ob 15. [letu starosti, op. a.] pobegnila v dijaški dom v Lj, njo pa sem žal pustila zapitemu očetu in mami. Tega si nikoli ne bom odpustila, da sem jo pustila za sabo, ampak nisem mogla drugače. Sestra je potem zapadla v droge, ampak je bila na odvajanju in se očistila. Potem je zanosila, oče neznan. Za čas nosečnosti sem ji res stala ob strani, da ne bi padla nazaj v droge. Rodila je čudovitega zdravega dečka. Sedaj je star 6 mesecev.
Kar me grozno skrbi, je, da spet ogromno pije in potem doji.
Kadar jo soočim [s tem, op. a.], me pošlje v tri krasne in pravi, da s tem ni nič narobe. Mene pa skrbi, da je lahko otrok zaostal, če dobiva alkohol po mleku. Najbrž bo zato bolj počasen oz. imel hude probleme. Ne morem je prijaviti socialni, ker me bo sovražila. Kaj naj naredim? Koliko je lahko otrok zares poškodovan oz. kakšne so posledice?" je zapisala obupana sestra neke Slovenke.
Ne spreglej:
- 29-letnica, poročena s 74-letnikom, razkrila edino stvar, ki jo skrbi glede starostne razlike (in ni tisto, kar misliš)
- Ljudje, ki ti naredijo največ škode v življenju, imajo to skupno lastnost
"Jaz bi ji kupovala adaptirano mleko za otroka in jo prosila, naj ga hrani s tem in preneha dojiti. Po mojem je to največ, kar lahko narediš, če je ne želiš prijaviti na CSD," ji je svetovala ena izmed žensk. A sama je v celotni situaciji opazila še en problem, zato jo je prijazno posvarila, da je morda vendarle dobro, da glede tega nekaj ukrene.
V nadaljevanju ji je namreč položila na srce: "Ampak mene bi skrbelo še vse kaj drugega, kot samo to, da ga hrani z 'alkoholnim mlekom'. Kaj, če se ga preveč napije, kje pade, da kaj na štedilnik in zaspi, … in se otroku kaj zgodi? V nezavidljivi situaciji si in ne znam ti svetovati, kaj bi naredila na tvojem mestu. Mislim pa, da je treba nujno zaščititi nedolžnega otroka. Sestra ti bo že oprostila (ali pa tudi ne, vseeno), vprašanje pa je, ali si boš lahko sama oprostila, če se otroku kaj zgodi zaradi njenega pitja, ti pa nisi reagirala, ko je bil še čas?"
Kako alkohol v resnici vpliva na dojenje in dojenčka?
1. Alkohol v materinem mleku
Ko mati pije alkohol, ta prehaja v materino mleko v podobnih koncentracijah kot v krvi. Alkohol v materinem mleku doseže najvišjo koncentracijo približno 30-60 minut po zaužitju in ostane v mleku približno 2-3 ure (dlje, če spije večjo količino). V mleku ne 'ostane' trajno, saj se alkohol sčasoma presnovi in izloči.
2. Vpliv na razvoj otrokovih možganov
Čeprav občasno uživanje majhnih količin alkohola ni škodljivo, je lahko redno ali močno pitje problematično. Otrokovi možgani se hitro razvijajo, izpostavljenost alkoholu pa bi lahko ta razvoj ovirala in povzročila dolgoročne kognitivne, vedenjske ali razvojne težave.
3. Takojšnji učinki
Dojenčki, ki uživajo materino mleko z alkoholom, lahko postanejo nemirni ali razdražljivi, zaspani (vendar z motnjami v spanju), prav tako pa lahko izkusijo težave pri hranjenju (saj alkohol lahko zmanjša proizvodnjo mleka in spremeni njegov okus).
4. Dolgoročni učinki
Če se uživanje alkohola redno nadaljuje, lahko potencialno ovira otrokov nevrološki in kognitivni razvoj. Obstaja tudi bojazen, da lahko dolgotrajna izpostavljenost vpliva na čustveni razvoj ali poveča tveganje za kasnejše učne težave.
Zdravje dojenčka je torej ogroženo, če mati pije velike količine alkohola in pogosto doji. Takojšnje težave so lahko vznemirjenost in težave pri hranjenju, vendar so dolgoročni učinki na razvoj možganov najbolj zaskrbljujoči. Najboljši način, ki ga lahko v tem primeru uberemo kot stranski opazovalec oziroma bližnja oseba, je za začetek je nežen in podporen pristop, naslednji korak pa je po potrebi strokovna pomoč.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc