"Zadnje tedne se zbujam zelo jezna, kaj bi lahko bil vzrok?" (Imamo pojasnilo, če se to dogaja tudi tebi)

30. 9. 2024
Deli
Razlogi, zakaj se zjutraj zbujaš jezna (foto: Profimedia)
Profimedia

Različne vsakdanje težave lahko povzročijo jutranjo jezo, vendar niso vedno glavni vzrok.

"V zadnjih tednih se zjutraj večkrat zbudim naenkrat, kot bi me nekaj vrglo iz spanja in zelo jezna. Nekaj malenkosti okoli službe, drugih dejavnosti in financ me res malo jezi, a nič posebnega. Sem imela že tudi malo večje probleme, a sem čutila bolj strah, negotovost, zdaj pa jezo. Čudi me, da so te malenkostne težave prišle toliko v mojo podzavest, da me celo zbujajo, včasih tudi ponoči. Stara sem okoli 50. Ima kdo izkušnje, mnenje, razlago?" se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila Slovenka.

Ne spreglej:

"Zelo podobno. Mešanica jeze in strahu," se je strinjala ena izmed članic.

Se tudi tebi to dogaja? Naj te potolažimo, da (kot vidiš zgoraj tudi sama) nisi edina. Zbujanje z nenadnimi izbruhi jeze ali motnje spanja, zlasti če so vse pogostejše, so lahko povezane z različnimi vzroki. Te motnje v spalnem ciklu pogosto kažejo, da se tvoj um ali telo ukvarja z nečim, čemur je treba posvetiti pozornost, pa naj gre za stres, hormonske spremembe, dejavnike življenjskega sloga ali celo podzavestno čustveno obdelavo.

Tukaj so nekateri od možnih vzrokov:

1. Akumulacija stresa: Tudi če se težave čez dan zdijo manjše, se lahko nerazrešeni stres kopiči in kaže na presenetljive načine, kot je motenje spanja. Finančne ali z delom povezane skrbi, tudi manjše, se lahko okrepijo ponoči, ko tvoji možgani manj odvračajo pozornost.

2. Hormonske spremembe: Znano je, da hormonska nihanja, zlasti upad estrogena, vplivajo na vzorce spanja in razpoloženje ter včasih povzročajo razdražljivost, jezo ali frustracije. To bi lahko pojasnilo, zakaj se namesto drugih čustev, kot sta strah ali negotovost, pojavi jeza.

3. Potlačena čustva: Včasih, ko večji stresni dejavniki v življenju povzročijo občutke, kot sta strah ali negotovost, jih možgani čez dan podzavestno potlačijo, ponoči, ko je obrambni mehanizem oslabljen, pa se ta čustva lahko pojavijo v različnih oblikah, kot je jeza.

4. Spremembe v spalnem ciklu: S staranjem postane spalni cikel naravno bolj razdrobljen. Rahlejše faze spanja in pogostejše prebujanje so pogosti, v kombinaciji s stresom pa lahko dobiš občutek, kot da bi se ves čas zbujala.

5. Zdravstveni dejavniki: Težave, kot so spalna apneja, spremembe v prehrani ali gibanju ali celo nihanje sladkorja v krvi, lahko prav tako povzročajo motnje spanja, kar vpliva na tvojo čustveno regulacijo.

Kako lahko to težavo rešiš?

Koristno bi bilo, če bi pred spanjem poskusila s pomirjujočimi dejavnostmi, kot so meditacija, globoko dihanje ali zapisovanje misli v dnevnik, da bi se pred spanjem sprostila. Če se zbudiš jezni, lahko to vpliva na tvoj celoten dan. Ne glede na to, ali si še vedno jezna od prejšnje noči ali pa preprosto nisi dovolj spala, je tvoje duševno zdravje ključnega pomena za to, kako doživljaš dan, ki je pred teboj.

Vaje za samopomoč, kot je globoko dihanje, ko si jezna, ti lahko pomagajo, da se v tem trenutku umiriš. Pomembno je tudi, da si ustvariš zdravo jutranjo rutino, saj ta pomaga uravnavati biološke ritme (cirkadiane ritme), ki lahko stabilizirajo tvoje razpoloženje ter zmanjšajo občutke stresa in tesnobe. Zdrave jutranje navade, kot so vadba, meditacija in hranljiv zajtrk, lahko sproščajo endorfine, zmanjšujejo raven stresnih hormonov (kortizola) in spodbujajo pozitiven pogled na dan.

Na dan, ki je pred teboj, se lahko čustveno pripraviš tudi tako, da ga načrtuješ, da boš dobila nazaj občutek, da imaš stvari pod nazdorom in obvladuješ svoja čustva. V kolikor pa se težave nadaljujejo, se je morda vredno pogovoriti z zdravstvenim delavcem ali svetovalcem, ki lahko oceni morebitne temeljne čustvene ali telesne dejavnike zdravja.

Napovedujemo: Prihaja priljubljena 7. Cosmo konferenca z naslovom: "(Za)štekaj svoje telo"

Novo na Metroplay: "Oglaševalci imamo ogromno odgovornost do jezika!" | Medeja Kraševec Žnidarec