Zaradi travme ljudje otopijo

Da so travmatizirani vojaki nenavadno neobčutljivi za telesno bolečino se je dolgo vedelo, neka nizozemska raziskava pa je to tudi nedvomno dokazala.

12. 5. 2010

V vojni ljudje otrdijo. Njihova telesa postanejo manj občutljiva za bolečino.

To so izsledki raziskave, v kateri je skupina strokovnjakov, zbranih okoli Elberta Geuzeja z inštituta Rudolfa Magnusa za nevroznanost v Utrechtu, proučevala telesne reakcije vojnih veteranov s posttravmatsko stresno motnjo (krajše: PTSD).

Bi dala roko v ogenj?

Pri enem izmed začetnih poskusov so morali udeleženci, ki so sodelovali v operacijah Organizacije združenih narodov v Libanonu, Bosni in Kambodži, desno dlan za 30 sekund položiti na električno ploščo, ki se je v eni minuti segrela s 40 na 48 stopij Celzija. Naloga sodelujočih v poskusu je bila, da ocenijo bolečino, ki so jo pri tem občutili, na lestvici z razponom od nič (brez bolečine) do sto (najhujša predstavljiva bolečina).

Med naslednjimi poskusi pa so nato strokovnjaki s tehniko funkcionalne magnetne resonance (fMRI) opazovali njihove možganske aktivnosti.

Najprej pri stalni temperaturi plošče pri 43 stopinjah, nato pri dodanem toplotnem dražljaju, ki so mu poskusne osebe na lestvici bolečine dodelile 40 točk.

Travma spreminja možgane

Vsi veterani s PTSD so toplotne dražljajo označili za manj boleče od ljudi v kontrolni skupini, v kateri so bili zdravi vojaki enake starosti, ki so sodelovanje v vojaških operacijah prestali brez travm.

Posnetki funkcionalne magnetne resonance so pri travmatiziranih vojakih pokazali občutno spremenjene vzorce aktivnosti v predelih možganov, kjer so centri za fizične dražljaje in bolečino. Na podlgati tega strokovnjaki sklepajo, da ljudje s PTSD bolečino zaznavajo drugače in manj intenzivno kot zdravi ljudje.

Izgubljeno s prevodom. Hrvaškemu sladoledu se smeji vsa regija