Koliko je v resnici možnosti, da zanosiš s predsemensko tekočino? Podatek te bo presenetil ...

Znanost je povedala svoje.

28. 3. 2025
Deli
Koliko je možnosti, da zanosiš s predsemensko tekočino? (foto: Profimedia)
Koliko je možnosti, da zanosiš s predsemensko tekočino?
Profimedia

Vsi smo že slišali govorice, mite in polresnice, ki se širijo po šolskih hodnikih in o katerih se razpravlja v nočnih skupinskih klepetalnicah. Eno najpogostejših vprašanj? Ali lahko zanosiš s predsemensko tekočino. Nekateri pravijo, da je to nemogoče, drugi pa prisegajo, da poznajo nekoga, ki je "zagotovo" zanosil na ta način. Toda kaj je resnica? Ali lahko nekaj kapljic predsemenske tekočine res privede do pozitivnega testa nosečnosti?

Ne spreglej:

Verjetnost zanositve iz predsemenske tekočine je na splošno majhna, vendar ne nična. Spodaj so razlogi, zakaj.

Predsemenska tekočina sama po sebi običajno ne vsebuje spermijev, saj ga proizvajajo Cowperjeve žleze. Če pa je moški pred kratkim ejakuliral in ima v sečnici ostanke sperme, se lahko na tak način nekaj teh spermijev prenese v nožnico.

1. Preživetje spermijev

Če so spermiji prisotni v predsemenski tekočini in so pogoji primerni (plodno okno, sluz materničnega vratu itd.), je zanositev mogoča, vendar manj verjetna v primerjavi s popolnim izlivom.

Je Dunaj še raj za najemnike?

2. Učinkovitost metode izvleka

Pri metodi izvleka, ki temelji na izvleku pred ejakulacijo, je pri običajni uporabi približno 20-odstotna stopnja neuspešnosti, pogosto zaradi predsemenske tekočine ali nepravilnega časa.

3. Čas plodnega okna

Če do nezaščitenega spolnega odnosa pride med ovulacijo, lahko že majhno število spermijev v predsemenski tekočini privede do nosečnosti.

Čeprav je torej tveganje manjše kot pri polnem izlivu, je uporaba zanesljive kontracepcije najboljši način za preprečevanje nenamerne oziroma neželene nosečnosti.

Kaj pravi znanost?

Študija iz leta 2024 je preučevala vzorce predsemenske tekočine posameznikov, ki so dosledno uporabljali abstinenčno metodo. Ugotovitve so pokazale, da gibljivih spermijev običajno ni bilo ali pa so bili najdeni nedosledno in v nezadostnih količinah, da bi pomenili pomembno tveganje za nosečnost.

Nadalje so raziskave pokazale variabilnost med posamezniki glede prisotnosti spermijev v predsemenski tekočini. Študija iz leta 2023 je pokazala, da je 40 % moških imelo predsemensko tekočino, ki je vsebovala spermo. Vendar je hkrati opozorila na težave pri natančnem zbiranju vzorcev pred ejakulacijo, kar kaže na to, da so bili nekateri vzorci morda kontaminirani z zgodnjim ejakulatom.

Kakorkoli, če se želiš izogniti nosečnosti, raje prakticiraj kakšno bolj varno metodo kot je metoda umika.

Pa saj ni res! Ponoči izklopi le ta aparat in položnica bo kar dvakrat nižja