Preveri, zakaj pride do takšnega stranskega učinka alkohola, o katerem nihče ne govori. 😬
V kolikor nas spremljaš že nekaj časa, potem veš, da je Cosmo tukaj tudi zato, da občasno odgovori na kakšno bolj neprijetno vprašanje.
Si se kdaj zavzela, da je tvoje blato po prekrokani noči oziroma pitju alkohola malce čudno?
Lahko, da je trše kot običajno, ali pa popolno nasprotje - tekoče in 'zdrizasto'. Ne glede na to, v katero skupino spadaš, bomo danes obdelali obe plati 'alkoholnega blata'.
Je tvoje blato po pitju alkohola trdo?
Nič nenavadnega. Alkohol namreč vpliva na čas, ki ga hrana potrebuje za prehod skozi črevesje. Natančneje, alkohol vpliva na mišice želodca in tankega črevesa.
Ena od težav, s katerimi se soočajo pivci, je dehidracija. Čeprav lahko dehidracija prispeva k temu, da smo še bolj pijani, in povzroča znane glavobole naslednji dan, tj. alkoholnega 'mačka', lahko povzroči tudi zaprtje.
Alkohol namreč zavira sproščanje vazopresina, hormona, ki telesu pomaga zadržati tekočino, saj preprečuje, da bi voda odtekla z urinom. Manj tega hormona pomeni, da boš morala več urinirati, lahko pa tudi povzroči, da bo tvoje telo sprostilo več tekočine kot običajno, kar bo povzročilo zaprtje. To še posebej velja za žgane pijače z več kot 15 % alkohola.
Ne spreglej:
- Si po praznikih malce zaprta? 😬 Če boš na stranišču sedela v tem položaju, boš kakala brez težav
- 25-letna Slovenka, ki trpi za spalno paralizo, razkrila, kakšna je njena noč (resnična zgodba)
- Si vedela, da lahko ta preprosta stvar občutno zmanjša tvojo raven stresa? (obvezno preizkusi)
Je tvoje blato po pitju alkohola tekoče?
K spremembi konsistence blata, kar vodi v drisko, lahko prispeva več dejavnikov:
- draženje prebavil, ki ga povzroča alkohol, lahko poveča gibljivost črevesja, zaradi česar se blato hitreje premika skozi prebavni trakt;
- sprememba črevesne mikroflore, ki lahko vpliva na prebavo in prispeva k driski;
- motnje spanja, ki lahko slabo vplivajo na prebavo in povzročijo drisko;
- povečan stres in tesnoba, povezana z uživanjem alkohola in pomanjkanjem spanja, lahko vplivata na prebavni trakt in prispevata k driski;
- prehranski dejavniki - uživanje alkohola lahko vodi v slabo izbiro prehrane, kot je uživanje mastne hrane, kar lahko dodatno prispeva k spremembam konsistence blata.
Ali alkohol spremeni barvo blata?
Barva blata je odvisna od zaužite hrane in žolča, rumeno-zelene tekočine, ki jo telo proizvaja za prebavo maščob. Vendar pa lahko hrana in pijača z barvili (koktajli), spremeni barvo blata.
Če se to nadaljuje ali se pojavlja, ne da bi pila ali jedla kaj, s čimer bi to povezala, se posvetuj s svojim zdravnikom.
Kako lahko zaščitiš črevesje pri pitju alkohola?
Medical News Today priporoča, da če nameravaš piti alkohol, pred pitjem poskrbi za obrok, pij zmerno in se izogibaj mešanju alkohola s kofeinskimi pijačami, kot so kava ali energijske pijače, saj lahko tudi te dražijo črevesje.
Preberi še: 5 stvari, ki se zgodijo v tvojem telesu, če pred spanjem popiješ kozarec tople vode
Te morda zanima tudi: Ja, prav si prebrala! Zdrava solata, ki ne vključuje zelene solate (oboževali pa jo bodo vsi)
Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024