Kako prepoznati znake toplotnega udara in kako ga preprečiti, preden bo prepozno?

Ko vročinske bolezni napredujejo do toplotnega udara, postane situacija resna. 😳

1. 7. 2025
Kako prepoznati znake toplotnega udara in kako ga preprečiti, preden bo prepozno? (foto: Profimedia)
Profimedia

Izleti na plažo, pikniki in druge aktivnosti na prostem so v polnem teku, saj je poletje tu – skupaj s prvim obsežnim vročinskim valom leta 2025.

Za mnoge je poletje najljubši letni čas, vendar pa prinaša tudi nevarnost izredno visokih temperatur. V ZDA vsako leto zaradi vročinskih bolezni zbolijo ali celo umrejo stotine ljudi, ki delajo ali se zabavajo na prostem – tudi če so sicer zdravi.

Starejši in ljudje v krajih, kjer zgodovinsko niso potrebovali klimatskih naprav, so med najbolj ogroženimi. Tako je bilo tudi leta 1995 v Chicagu, kjer je zaradi vročine umrlo vsaj 700 ljudi.

Preberite tudi:

Tudi tam, kjer so ljudje seznanjeni z nevarnostmi vročine, jih visoke temperature vse pogosteje ujamejo nepripravljene. Včasih nevarna vročina nastopi zelo hitro. Leta 2021 je mlada družina umrla zaradi toplotnega udara na pohodniški poti v Kaliforniji, čeprav so krenili na pot pri povprečnih temperaturah (20–25 °C).

Splet nasmejala nenavadna oprava kopalke: "Ja, kaj pa nosi?" (VIDEO)

Kot profesor javnega zdravja, ki preučujem zdravstvena tveganja podnebnih sprememb, opažam, da postaja vročina vse večja skrb. Spodaj navajam ključne opozorilne znake in nasvete, kako ostati hladen ob visoki vročini in vlagi.

Znaki vročinskih bolezni, na katere moramo biti pozorni

Vročinske bolezni se pojavijo v različnih oblikah, blažji vročinski stres pa lahko hitro preide v življenjsko ogrožajoč toplotni udar, če je oseba predolgo izpostavljena nevarnim razmeram.

Blažje oblike vključujejo:

  • vročinske krče,
  • vročinski izpuščaj,
    ki nastaneta zaradi pretiranega potenja. Pomagajo ohlajanje telesa in pitje hladnih tekočin.

Vročinska izčrpanost pa je resnejša. Simptomi vključujejo:

  • omotico,
  • slabost,
  • prekomerno potenje,
  • občutek šibkosti,
  • žejoin
  • glavobol.

To kaže, da telo izgublja sposobnost ohranjanja stabilne telesne temperature. Takoj je treba ukrepati: prestaviti se v hladen ali klimatiziran prostor, piti tekočino, popustiti oblačila in se hladiti z mokrimi krpami.

Toplotni udar je nujno medicinsko stanje. Telo ni več sposobno uravnavati temperature, ki lahko hitro naraste na 41 °C ali več. Takšna vročina lahko povzroči poškodbe možganov, srca in ledvic.

Ker se izčrpajo zaloge tekočine in soli, potenje preneha, človek pa izgubi kognitivne sposobnosti in se ne more več sam umakniti iz nevarnosti. Možni so napadi, koma in – če ni takojšnje pomoči – tudi smrt.

Kako prepoznati nevarno vročino?

Nevarnost vročine ni odvisna le od temperature – vlaga prav tako poveča tveganje, saj oteži hlajenje telesa s potenjem. Namesto da gledate samo temperaturo, spremljajte indeks vročine, ki upošteva temperaturo in relativno vlago. Ne potrebujete ekstremne vročine ali vlage, da bi indeks dosegel nevarne vrednosti.

Vendar pa je indeks vročine pogosto podcenjena mera, saj temelji na temperaturi v senci. Če ste izpostavljeni neposrednemu soncu, je lahko resnični učinek do 8 °C višji. Bolj napreden kazalnik je "mokra čebulna temperatura" (wet-bulb globe temperature), ki upošteva tudi hitrost vetra, oblačnost itd. Ne meri pa fizične obremenitve, ki jo telo doživlja med naporom – na primer pri delu na gradbišču ali pri športu.

Kako se zaščititi med vročinskim valom?

Ključni nasveti:

  • Izogibaj se naporom na prostem ob visokih temperaturah. Če začutiš simptome vročinske bolezni, pij hladne tekočine, poišči senco, počivaj in se hladi z mokrimi krpami.
  • Ventilatorji niso vedno varni. Pri temperaturah nad 35 °C lahko celo pospešijo segrevanje telesa. Če je notranja temperatura prostora nad 35 °C, ventilatorji lahko povečajo tveganje za toplotni udar.
  • Poišči klimatiziran prostor. Knjižnice, skupnostni centri in ohlajene javne površine so lahko rešilna alternativa med vročinskim valom. Mesta s številnimi stavbami in asfaltom (t. i. toplotni otoki) imajo pogosto višje temperature od povprečja.
  • Hidracija je ključna! Pij veliko tekočine in poskrbi za vnos elektrolitov. Z znojenjem izgubljamo vodo in soli, kar vodi v dehidracijo. Pomagajo športni napitki ali rehidracijske raztopine.
  • Posebna skrb za ranljive skupine: Starejši in osebe z gibalnimi ovirami težje najdejo hladen prostor. Skupnosti lahko pomagajo z dostopom do hladnih prostorov, vode in rednimi pregledi pri najbolj ogroženih.

Poletje je lahko zabavno in sproščeno obdobje – le ne pozabi na tveganja. Spremljaj svoje zdravje in dobrobit bližnjih ter načrtuj vnaprej, da boš lahko premagal vročino.

Avtor: Brian Bossak, profesor javnega zdravja na College of Charleston
Članek je objavljen na portalu The Conversation pod licenco Creative Commons.

Povzeto po Independent.co.uk

V jutranjo kavo vedno dodajte malo te sestavine: prebava bo delovala kot ura, črevesje pa vam bo hvaležno