Po kakanju uporabiš vlažilni robček? Proktolog svari, zakaj tega nikar ne počni več

Ko boš prebrala to, boš zelo dobro premislila o nadaljnji uporabi vlažilnih robčkov.

8. 4. 2025
Uporaba vlažilnih robčkov lahko škoduje zdravju. (foto: Profimedia)
Uporaba vlažilnih robčkov lahko škoduje zdravju.
Profimedia

Vlažilni robčki se morda res zdijo razkošna nadgradnja običajnega toaletnega papirja, saj dajejo občutek večje čistoče. Vendar pa ti lahko po mnenju proktologa robčki naredijo več škode kot koristi. Čeprav se ti zdi, da si z mokrimi robčki bolje očistiš zadnjico po veliki potrebi, lahko dejansko povzročijo številne zaplete, s katerimi se na dolgi rok verjetno ne želiš ukvarjati. 

Ne spreglej:

Iz česa so narejeni vlažilni robčki?

Po podatkih Uprave za hrano in zdravila (FDA) so lahko izdelani iz materialov, kot so poliester, polipropilen, bombaž, les, celuloza ali rajonska vlakna, oblikovana v liste. Večina jih je navlažena z vodo in drugimi čistilnimi in vlažilnimi sredstvi, kot sta glicerin ali hialuronska kislina. Nekateri imajo lahko celo določene sestavine, ki pomagajo preprečevati rast plesni in bakterij.

Medtem ko večina vlažilnih robčkov (kot so na primer otroški robčki) kot glavno sestavino vsebuje vodo, antibakterijski robčki pogosto vsebujejo alkohol in druge kemikalije, ki uničujejo bakterije. Kot pojasnjujejo pri FDA, so izdelki lahko označeni tudi kot dišeči, nedišeči ali brez dišav, odvisno od tega, ali so jim dodani določeni parfumi ali eterična olja.

Prednosti vlažilnih robčkov? Najbolj očitna sta priročnost in čistejši občutek. Vendar pa ima njihova uporaba tudi nekatere slabosti.

1. Porušujejo naravno ravnovesje vaše kože

V tvojem analnem predelu je občutljivo ravnovesje dobrih in slabih bakterij, ki so bistvene za ohranjanje zdravja kože. Proktolog dr. Evan Goldstein je v pogovoru za Well+Good opozaril, da lahko uporaba vlažnih robčkov to ravnovesje poruši, saj odstrani koristne bakterije, kar vodi do draženja, rdečice in celo glivičnih ali bakterijskih okužb. "Ko začnete ta [mikrobiom] povečevati z mokrimi robčki, se zgodi, da izbrišete dobre bakterije in ravnovesje postane problematično," pojasnjuje.

2. Težava z vlago

Poleg bakterijskega neravnovesja lahko preostala vlaga iz vlažnih robčkov ustvari okolje, v katerem uspevajo škodljive bakterije. Dr. Goldstein opozarja, da lahko ta vlažnost povzroči dodatno draženje, ki ga pogosto zamenjamo za bolezni, kot so raztrganine ali hemoroidi.

3. Okoljske težave

Vlažni robčki predstavljajo velik okoljski izziv. Številni vsebujejo nerazgradljivo plastiko, ki prispeva k zamašitvi kanalizacije in onesnaževanju morja. Celo tisti, ki so označeni kot "splakovalni", lahko zamašijo vodovodne sisteme in škodujejo vodnim ekosistemom.

Namesto teh zato raje izberi bolj zdrave alternative.

Če želiš ohraniti osebno in okoljsko zdravje, razmisli o naslednjih alternativah:

  • Bide: Ponuja higienično in okolju prijazno možnost čiščenja brez pomanjkljivosti vlažilnih robčkov.
  • Vlažen toaletni papir: Za nežno čiščenje brez motenj v mikrobiomu kože navlaži toaletni papir brez vonja in alkohola z vodo.
  • Okolju prijazni robčki: Če imaš vseeno raje robčke, izberite biološko razgradljive, izdelane iz naravnih vlaken, ki ne vsebujejo škodljivih kemikalij in so varni za okolje.
Le 100 evrov mesečno za hrano? Gospa razkrila, kako ji je uspelo, a konec zgodbe te bo pustil brez besed