Tudi tebe? 🙊 Preveri, ali bi te moralo skrbeti.
Si se zalotila, da te praktično vsakič po (še posebej večjem) obroku pritisne kakat? Zdravnik zdaj razkriva, kaj to v resnici pomeni, in da v tem nikakor nisi sama. Dr. Joseph Salhab, certificirani gastroenterolog, je namreč na TikToku razkril, da če greš takoj po jedi na veliko potrebo, to ni zato, ker se hrana takoj premakne po tvojem prebavnem traktu.
Ne spreglej:
- Ne moreš odpreti zamrznjenih avtomobilskih vrat? S tem preprostim trikom jih boš v trenutku odmrznila
- S Temuja naročila praznični venček, a ko je odprla paket, je šokirana začela vpiti: "Tega nisem naročila!"
"Ko ješ in se ti zdi, da moraš takoj zatem na stranišče, se to imenuje gastrokolični refleks," pojasnjuje.
Kot navaja VeryWell Health, je gastrokolični refleks "fiziološki refleks, ki spodbuja gibanje v spodnjem delu prebavnega trakta po zaužitju hrane. Ne gre za bolezen ali zdravstveno stanje, temveč za normalen refleks, ki telesu pomaga, da po jedi v prebavnem traktu naredi prostor za več hrane." Dr. Salhab pa celotno zadevo še podrobneje razloži: "Tvoj želodec se raztegne, to pa pošlje signale v možgane, ki nato pošljejo signale debelemu črevesu."
@thestomachdoc Do you poop immediately after eating? This is why it happens. #diarrhea #poop #ibs #ibstok #guthealth #guttok ♬ original sound - Dr. Joseph Salhab
Nadalje pojasnjuje, da se tvoje debelo črevo "začne krčiti, da bi naredilo več prostora za hrano, in zaradi tega refleksa moraš takoj po jedi na stranišče. Ker se v debelem črevesu običajno nahajata blato in voda, je to, kar dejansko pride ven, stara prebavljena hrana in voda."
Nekateri ljudje so na ta refleks bolj občutljivi.
Ljudje z diagnozo sindroma razdražljivega črevesja (IBS - iz angleškega izraza 'irritable bowel syndrome') imajo lahko še posebej občutljiv gastrokolični refleks. Cleveland Clinic navaja, da IBS povzroča neprijetne ali boleče trebušne simptome ter da so zaprtje, driska, plini in napihnjenost pogosti simptomi IBS. "Nekateri ljudje po jedi dobijo res hude bolečine v trebuhu ali krče in celo drisko, saj so lahko krči debelega črevesa zelo močni in siloviti," pojasnjuje Dr. Salhab.
Dieta z nizko vsebnostjo živil, kot so fermentirani oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi in polioli, ti pomaga prepoznati nekatera živila, na katera je tvoje črevesje morda občutljivo. Dr. Salhab priporoča tudi, da se v tem primeru izogibaš "gaziranim pijačam, alkoholu, nekaterim živilom iz citrusov, včasih tudi mlečnim izdelkom in ocvrti ali mastni hrani".
Novo na Metroplay: Žan Serčič o glasbenem ustvarjanju, ohranjanju zasebnosti in spremembah