TO je najboljši spalni položaj za ženske 30+ (saj spodbuja proizvodnjo KOLAGENA)

25. 4. 2023
Deli
TO je najboljši spalni položaj za ženske 30+ (saj spodbuja proizvodnjo KOLAGENA) (foto: Profimedia)
Profimedia

Si vedela, da lahko na raven kolagena v telesu vpliva tudi spalni položaj? 😮

Verjetno že sama dobro veš, da se s staranjem sposobnost telesa za proizvodnjo kolagena, najbolj razširjene beljakovine v našem telesu, zmanjšuje. Posledica so gube, povešena koža in bolečine v sklepih - kolagen namreč zagotavlja strukturo in elastičnost kože, kosti, kit in hrustanca.

Čeprav obstajajo številni izdelki za nego kože in tretmaji, ki trdijo, da pospešujejo proizvodnjo kolagena, pa zagotovo nisi vedela, da na njegovo raven vpliva tudi položaj, v katerem spiš.

Si se že kdaj zjutraj zbudila s sledmi vzglavnika oziroma prevleke na obrazu? Če je tako, moraš vedeti, da to ni dobro za tvojo kožo.

Te sledi so posledica slabe drže med spanjem, kar lahko povzroči prezgodnje gube in slabši splošni videz kože in obraza.

Da bi se temu izognila, je priporočljivo, da se izogibaš spanju na trebuhu ali boku, kolikor je le mogoče, da zagotoviš, da tvoj obraz čez noč ne bo stisnjen ob prevleko za vzglavnik. Zato je najbolje, da spiš na hrbtu.

Kam postaviti termostat, da bodo računi nižji?

Ali tvoji izdelki za nego kože pravzaprav delujejo proti tebi? To so 3 znaki, ki jih nikar ne spreglej!

Zakaj je priporočljivo spati na hrbtu?

Spanje na hrbtu je najboljši položaj za spodbujanje nastajanja kolagena in preprečevanje gub. Ko spiš na boku ali trebuhu, je tvoj obraz pritisnjen ob vzglavnik, kar povzroča trenje in raztezanje kože. To lahko sčasoma privede do nastanka gub in drobnih linij.

Spanje na hrbtu prav tako pomaga preprečevati nabiranje tekočine okoli oči, kar lahko povzroči temne kolobarje in zabuhlost. Ko spiš na hrbtu, gravitacija pomaga odvajati odvečno tekočino z obraza in zmanjšuje otekanje.

Si lase češeš, ko so še mokri ali pa jih najprej posušiš? TAKO je edino prav (in nič drugače)

Spanje na hrbtu je koristno tudi za povečanje ravni kolagena, ki se lahko poškoduje zaradi pritiska na obraz.

Težava je le v tem, da se mnogim ljudem položaj na hrbtu zdi neudoben. Da se nanj navadiš, lahko traja nekaj časa.

V tem času lahko za ohranjanje tega položaja ponoči uporabljaš blazine na obeh straneh telesa ali blazino, namenjeno spanju na hrbtu, ki ti bo nudila boljšo oporo. Najtežje se je upreti nehotenim nočnim gibom, zaradi katerih spreminjamo položaj v postelji, ne da bi si to nujno želela. 

Kaj lahko še storiš?

1. Uporabi svileno prevleko za vzglavnik

Poleg spanja na hrbtu lahko uporaba svilene prevleke za vzglavnik pripomore tudi k večji tvorbi kolagena in preprečevanju gub. Svila je naravno vlakno, ki je nežno do kože, zmanjšuje trenje in zmanjšuje poškodbe na površini kože.

Imaš težave s 'hormonskimi' mozolji? TAKO si lahko pomagaš (in reees deluje)

Svilene prevleke za vzglavnike pomagajo uravnavati temperaturo in raven vlage, s čimer ohranjajo kožo navlaženo in preprečujejo izsušitev. To lahko pomaga preprečiti nastanek drobnih linij in gub ter spodbuja nastajanje kolagena.

2. Pred spanjem uporabi vlažilno kremo

Poleg spanja v pravilnem položaju lahko tudi uporaba vlažilne kreme pred spanjem pripomore k pospeševanju nastajanja kolagena in preprečevanju nastanka gub. Vlažilci pomagajo pri vlaženju kože, preprečujejo izsušitev in zmanjšujejo pojav drobnih linij in gub.

Poišči vlažilno kremo, ki vsebuje sestavine, ki spodbujajo tvorbo kolagena, kot sta retinol ali vitamin C. Te sestavine lahko pomagajo spodbuditi tvorbo kolagena ter izboljšajo strukturo in tonus tvoje kože.

Povzeto po članku z GRAZIA FR

Preberi več na Elle.si

Te živcira, da so PORE na tvojem obrazu tako razširjene? Samo TO upoštevaj in hitro se bodo zožale

Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih