Morda sploh ne veš, da se v tvojem telesu že nekaj dogaja. 🙊
Menopavza, naravni prehod, ki označuje konec ženskih reproduktivnih let, je pomembna življenjska doba, ki prinaša številne fizične in čustvene spremembe.
Medtem ko menopavza običajno nastopi med 45. in 55. letom, se lahko začetek razlikuje za vsako žensko, zato je ključnega pomena, da se zavedamo zgodnjih znakov in simptomov.
Če ženske prepoznajo te znake, lahko z večjim razumevanjem preživijo to transformativno obdobje in poiščejo ustrezno podporo.
1. Nepredvidljiv menstrualni ciklus
Prvi znak perimenopavze je drugačen menstrualni ciklus. Morda bo težje določiti čas ovulacije in tvoje menstruacije se bodo razlikovale od lahkih do močnih.
Spremembe bodo vidne tudi v dolžini samega ciklusa.
Konec menopavze bo, ko več kot eno leto ne boš dobila menstruacije, niti krvavitve.
Stres je eden od razlogov za spremembe v menstrualnem ciklusu, zato ga poskusi zmanjšati in vključi telesno vadbo v svoj dnevni načrt.
2. Zmanjšana plodnost
Raven hormonov med perimenopavzo včasih niha, ko se telo začne prilagajati novemu stanju, ovulacija pa je manj pogosta.
To pomeni, da boš verjetno težje zanosila pred ali med perimenopavzo.
Znaki perimenopavze, kot je zmanjšana plodnost, se lahko pojavijo več let pred zadnjo menstruacijo.
Če imaš težave z zanositvijo in si blizu perimenopavze, se posvetuj s svojim ginekologom, ali bi morala preveriti raven hormonov v krvi, da ugotoviš, ali je to razlog za vašo nezmožnost zanositve.
Poleg zmanjšane plodnosti obstaja zaradi padca estrogena možnost suhe nožnice, zaradi česar seks morda ne bo več tako prijeten kot prej. Zato si pusti več časa za predigro ali pa začni uporabljati lubrikant.
3. Vročinski oblivi in nočno znojenje
Eden najpogostejših znakov perimenopavze, ki ga doživi tretjina Američank, so vročinski oblivi ali vročinski oblivi, trdijo znanstveniki s Harvarda.
Vročinski oblivi se nanašajo na občutek toplote, ki se začne v bližini glave in vratu ter se širi po telesu in običajno traja približno 10 minut.
Čeprav trajajo le nekaj minut, se včasih pojavijo tudi do desetkrat na dan, povzročajo pa jih hormonske spremembe v telesu.
Oblači se večplastno, odreci se začinjeni hrani in redno telovadi. Prav tako ne pozabi piti veliko vode in zmanjšati ogrevanje v prostorih, kjer se zadržuješ.
4. Povečanje telesne teže
Notranja temperatura ni edino, kar lahko naraste v omenjenem prehodnem obdobju, pogosto pride tudi do povečanja števila kilogramov.
Stres v teh letih namreč povzroča tudi stalno sproščanje kortizola in lahko povzroči maščobo okoli pasu.
Čeprav ni bilo dokazano, da je perimenopavza eden od vzrokov za povečanje telesne teže, je povezana z omenjenim življenjskim obdobjem in lahko poveča tveganje za sladkorno bolezen tipa 2, ugotavlja raziskava, objavljena v reviji Climacteric.
Terapija z estrogenom lahko telesu pomaga uravnovesiti ta znak perimenopavze, vendar se najprej posvetuj s svojim ginekologom.
5. Zmedenost, glavoboli in drugi kognitivni simptomi
Od občutka zmedenosti do splošne nerazpoloženosti lahko perimenopavza vpliva tudi na tvoje možgane.
Študija, ki jo je izvedel Journal of Women's Health, navaja, da so simptomi depresije pogostejši pri ženskah v perimenopavzi kot pri splošni populaciji.
Če pogosteje pozabljaš stvari, imaš nenavadno boleč glavobol ali težave s koncentracijo ali si depresivna, se posvetuj z zdravnikom.
Po podatkih Harvard Health Publishing so nihanja razpoloženja pogosta v perimenopavzi, ko so hormonske spremembe nestabilne.
Da bi zmanjšala pogostost tovrstnih sprememb in ostala pozitivni, je pomembno, da se znebiš stresa, to pa lahko storiš tako, da si vsak dan vzameš čas zase – morda greš na sprehod, jogo, zumbo ali nov tečaj.
Pomembno je, da vsak dan narediš nekaj, kar te bo razveselilo in sprostilo.
Vir: miss7
Preberi še: TA dieta UKC (dieta kliničnega centra) obljublja, da boš v 14 dneh izgubila kar 9 KG (+točen jedilnik)
Priporočamo tudi: Govorice o ločitvi vse glasnejše, Meghan pa z novo KARIERO - postala bi lahko najbolje plačana ...
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih