Prepiri, limonin sok in zdravila gredo lažje s hrano.
Lakote ne bo potešila skodelica kave ali pest protibolečinskih tablet. Na prazen želodec namreč sploh ne bi smela piti kave, limonade, jemati nekaterih zdravil ali neumorno trenirati. Izklesane mišice boš dobila hitreje, če pred jutranjim treningom kaj poješ.
Začetek dneva namreč korenito vpliva na celoten dan, neustavljiva lakota in kruljenje v želodcu pa ne bodo prinesli srečnih mislih, temveč boš zaradi tega že zgodaj zjutraj pod stresom. Zmanjšan krvni sladkor ter povišan kortizol in adrenalin, ki nastanejo ob nepotešeni lakoti, lahko pripravijo še najbolj obetaven dan do tega, da ti je prav vse nadležno.
Poleg tega, da je torej več kot priporočljivo, da si zjutraj pripraviš obilen zajtrk, se je nekaterih stvari vseeno bolje izogibati na prazen želodec. Kave naj namreč sploh ne bi pila prvi dve uri po bujenju, žvečilk pa se naj ne bi dotaknila do prvega obroka.
Poleg potencialne nevarnosti jutranjega treninga (kdo potrebuje klanec, če lahko še malo poležiš), smo spodaj sestavile spisek le nekaterih (in prav zares ne čisto vseh) stvari, ki jih ne bi smela početi na prazen želodec.
1. Protibolečinske tablete bi morala vzeti kot prilogo
Protibolečinske in protivnetne tablete bi morala zaužiti le s hrano, drugače lahko namreč povzročijo resne prebavne težave. Od nekaterih zdravil, še posebaj če jih pogoltneš na prazen želodec, lahko namreč tudi bruhaš. Takšna zdravila lahko povzročijo neravnovesje v želodčni sluznici, v najhujšem primeru pa lahko privedejo tudi do želodčne krvavitve. Zaradi tega je bolj priporočljivo, da negativne učinke močnih zdravil zmanjšaš tako, da jih poplakneš s kozarcem vode.
2. Kava in prazen želodec ne pašeta skupaj
Jutra niso dobro začeta, če niso v spremstvu vroče skodelice kave. Navsezgodaj zjutraj pa je sicer sploh ne bi smela piti. Počakati bi morala dve uri od bujenja, saj si lahko drugače še bolj utrujena čez dan. Poleg dodatne utrujenosti, ki je ne bodo pregnale niti dodatne štiri skodelice kave, je na prazen želodec sploh ne bi smela piti.
Povzroči ti lahko prebavne motnje in, zaradi visoke vsebnosti kisline, nastanek želodčne kisline, ki je le korak pred zgago, refluksom ali celo gastritisom. Prav tako pa povzroči dvig kortizola že na vse zgodaj zjutraj zaradi česar si lahko še pred deveto pod stresom ali pa imaš anksiozni napad. Namesto kave si lahko zjutraj pripraviš raje skodelico čaja ali kakava. Ali pa si pogreješ malo mleka in dodaš žličko kurkume in medu, tako naj bi bila bolj sproščena in dan začela zdravo (če odmisliš, da je med res je sladkor).
Ne spreglej še:
- V čem je smisel vsega, če na koncu umremo? (+ izjave Slovencev, ki dajo misliti)
- Kako hitro po carskem rezu lahko imaš spolne odnose? Stroka odgovarja
3. Alkohol ni jutranji zeleni napitek
Alkohola ne bi smela piti na prazen želodec? Tudi takrat, ko se ti tako mudi od doma in pozabiš jesti večerjo. Venomer je priporočljivo, da se na poti do kluba ali najljubšega bara ustaviš na McDonalds zdravilnem obroku ali bureku. Maščoba v hrani je tako potentna, da bo popivnala še tako velike količine špricerja.
Pijač, ki so zalite z alkoholom, namreč na prazen želodec ne bi smela piti, saj so še toliko bolj škodljive za jetra, srce, ledvica in želodec. Telo, brez obloge hrane, namreč dvakrat hitreje absorbira alkohol, izločanje toksinov je pa tako še počasnejše, zato imaš lahko naslednje jutro prav grozljivega mačka. Prav tako povzročijo razširjanje krvnih žil, saj alkohol potuje naravnost (in izredno hitro) v krvni obtok. Tako ali pa tako pa na žalost že vemo, da je alkohol lahko neizmerno nevaren za naše telo. Morda le ne tako zelo, če se pred prvim kozarcem vina do sitega naješ z govejo juho in domačimi cmoki.
4. Žvečilni gumi ni nadomestilo zajtrku
Že spet - kislina. med žvečenjem tvoj želodec proizvaja še več kislone zaradi česar imaš lahko težave z želodčnim čirom. Itak pa žvečilka ne bo nadomestila jutranje ovsene kaše, zato si raje pripravi kosmiče.
5. Fitnes je rutina, ki sledi zajtrku
Potrdilo, ki smo ga čakale neskončno dolgo, je bilo ravno to, da nam zjutraj, še posebaj pred zajtrkom, sploh ne bi bilo treba telovaditi. Še več, jutranja telovadba je lahko nevarna za tvoje zdravje. Nekateri sicer menijo, da naj bi bila vadba na prazen želodec boljša za tvoje zdravje in celo pomagal pri manjšanju maščobe, a je (prisežemo, da res) prav nasprotno.
Pred telovadbo bi morala nujno nekaj jesti, sicer lahko prešvicana jutranja telovadba povzroči izgubo mišične mase. Smisel naj bi bil v tem, da tvoje telo, brez jutranje zaloge zaužite maščobe, nima ničesar za *pokuriti*, zato kuri edino kar preostane - mišično maso. Pred kakršnokoli vadbo, tudi neintenzivno kot sta pilates in joga, je priporočljivo, da prigrizneš kakšen kos sadja, ali nekaj podobno lahkega, saj tvoje telo potrebuje jutranjo energijo, ki jo lahko dobi le od hrane.
6. Limonin sok mora poplakniti hrano
Na prazen želodec pač ne smeš piti limonade. Ali kave. Ne glede na to, da je lahko limona povsem zdrava za tvoje telo, saj je polna vitaminov in mineralov, ki jih tvoje telo nujno potrebuje za normalno delovanje. Limonin sok lahko zaradi izredno visoke vsebnosti kisline, namreč povzroči draženje želodčne sluznice in, v res najslabšem primeru, privede do gastritisa in podobnih prebavnih težav in bolezni.
7. Prepiri bi morali počakati do prvega grižljaja hrane (in nakupovanje)
Lačna se ne prepiraj, ker se boš nedvomno skregala bolj kot bi se načeloma nameravala, saj si razdražljiva in - bodimo si iskrene - lačna precej neracionalna. Prav tako pa ni priporočljivo nakupovati, saj se ti lahko zgodi, da kupiš zalogo presladkanih kosmičev in instant rezancev, ki jih *pač* ne potrebuješ.
Te morda zanima še: Sploh veš, da ješ sladkor skoraj vsak dan? Presenečena boš, v kateri hrani se skriva
Preberi še: Koliko Slovenk gleda porno vsebine? Odstotek gledalk na Pornhubu te bo močno presenetil
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih