Popoln vodič skozi štiri faze menstrualnega cikla – in kaj te čaka v vsaki od njih

Ja, naše telo zna biti kar precej zakomplicirano, a brez skrbi - ko ga boš začutila, bo vse v redu.

9. 4. 2025
Popoln vodič skozi štiri faze menstrualnega cikla – in kaj te čaka v vsaki od njih (foto: Unsplash)
Unsplash

Pogovarjali smo se s strokovnjakinjami, ki razlagajo, kaj se dogaja s tvojim telesom (in dušo!) v vsaki fazi ter kako si lahko najbolje pomagaš. Vrniva se za trenutek v sedmi razred, ko si prvič slišala za menstruacijo. Verjetno so ti takrat povedali le to, da imaš enkrat mesečno krvavitev – in to je bilo približno vse. Če pa se nisi kdaj izgubila v TikTok spirali o t. i. 'cycle syncingu', najbrž sploh ne veš, da tvoje telo v vsakem mesecu prehaja skozi štiri različne faze menstrualnega cikla.

Na srečo si zdaj tu – in jaz ti bom vse razložila precej bolj zanimivo, kot ti je to uspelo učiteljici biologije. O tem, kaj se v posameznih fazah dogaja s telesom in duševnostjo, sem govorila s strokovnjakinjama za ginekologijo ter dvema terapevtkama. V nadaljevanju ti razkrivam vse, kar moraš vedeti o teh štirih fazah – skupaj z nasveti, kako se čim boljše počutiti v vsaki izmed njih. Najprej pa malo osnov...

Kako dolg je menstrualni cikel?

Na kratko: različno. Tipičen cikel traja med 21 in 35 dnevi, povprečno pa okrog 28 dni, pojasnjuje ginekologinja dr. Taylor Hahn. Če tvoja menstruacija pride nekaj dni prej ali kasneje kot običajno, ni razloga za paniko. Če pa se dolžina cikla nenehno spreminja, je dobro obiskati ginekologinjo, da se izključi morebitne težave. Enako velja, če menstruacije nimaš tri mesece ali pa krvaviš več kot sedem dni, dodaja dr. Hoosna Haque.

Preberi še: 

Katere so štiri faze menstrualnega cikla?

Ne glede na to, kako dolg je tvoj cikel, vedno vključuje štiri faze: menstrualno in folikularno (ti dve se delno prekrivata), ovulacijsko in lutealno fazo. Vsaka ženska te faze doživlja malce po svoje – z različnimi simptomi in spremembami razpoloženja. Vse to ti razložim spodaj.

Ali menstrualni cikel vpliva na tvoje duševno zdravje?

Definitivno. V posameznih fazah cikla se lahko pojavljajo različni psihični simptomi – in tudi ti se razlikujejo od ženske do ženske. Psihologinja dr. Crystal Schiller priporoča, da nekaj mesecev slediš svojemu razpoloženju, saj boš tako hitreje prepoznala vzorce in ugotovila, kdaj najbolj potrebuješ počitek ali več nežnosti zase. Če pa opaziš, da postaja vse skupaj preveč naporno, se pogovori z zdravnico ali terapevtko.

Ali imaš menstrualni cikel tudi, če jemlješ kontracepcijo?

Če jemlješ hormonsko kontracepcijo, tvoje telo teh štirih faz ne doživlja, razlaga dr. Haque. Lahko sicer opaziš redne krvavitve, vendar to ni enako kot naravni menstrualni cikel.

Popoln vodič skozi štiri faze menstrualnega cikla – in kaj te čaka v vsaki od njih
Profimedia

Zdaj pa poglejva vsako fazo posebej.

Menstrualna faza:

Kaj je to: Začetek tvojega cikla se začne s prvim dnem menstruacije – to je torej prva faza. Traja v povprečju okoli pet dni. Med tem časom se izloča maternična sluznica, ker prejšnji mesec jajčece ni bilo oplojeno. V tej fazi so hormoni, kot so estrogen, progesteron in testosteron, na najnižji ravni.

Kaj lahko pričakuješ: Zaradi hormonskih nihanj se lahko spremeni tvoje razpoloženje, spanje, metabolizem in tudi stanje kože, razlaga dr. Hahn.

Ko se lušči sluznica maternice, tvoje telo sprošča prostaglandine – snovi, ki lahko povzročajo krče, bolečine v križu in celo drisko. Zaradi izgube krvi se lahko počutiš utrujeno, dodaja dr. Haque. Če čutiš, da menstruacija iz tebe 'posrka' vso energijo, si takrat privošči več počitka – morda si organiziraš dan tako, da spiš eno uro dlje ali si vzameš čas za popoldanski počitek. Pri bolečih krčih lahko pomaga redna telesna aktivnost ali uporaba termoforja, ki poveča prekrvavitev maternice.

Nekatere ženske občutijo PMS že pred menstruacijo – s tem pridejo tudi nihanja razpoloženja, žalost, tesnoba ali razdražljivost. Včasih ti občutki po začetku krvavitve popustijo, včasih pa se nadaljujejo tudi med menstruacijo, dodaja terapevtka Amanda White.

Folikularna faza

Kaj je to: Se spomniš, ko sem omenila, da se menstrualna in folikularna faza prekrivata? Folikularna faza se pravzaprav začne na isti dan kot menstruacija – ja, malo zmede – vendar traja dlje. Zaključi se z ovulacijo, običajno med 10. in 14. dnem cikla, razlaga dr. Haque.

V tem času se maternična sluznica začne spet debeliti, v jajčnikih pa začnejo rasti folikli – to so mehurčki, napolnjeni s tekočino, v katerih so nezrela jajčeca. Proti koncu faze se en izmed njih razvije v zrelo jajčece in sproži ovulacijo.

Kaj lahko pričakuješ: Ko se menstruacija zaključi (nekje na polovici folikularne faze), se tvoj hormonski sistem stabilizira. Vendar pa se estrogen začne postopoma povečevati, svoj vrhunec pa doseže tik pred ovulacijo, razlaga dr. Hahn.

Ker estrogen po menstruaciji narašča, se veliko žensk počuti bolj energično, motivirano in pozitivno. Povečana raven estrogena namreč spodbuja nastajanje serotonina – hormona dobrega počutja. Terapevtka White dodaja: »Ker ni več PMS simptomov, se ženske v tem času pogosto počutijo fizično bolje, kar vpliva tudi na psihično počutje.« A vseeno – vsako telo reagira drugače. Medtem ko se nekatere v tej fazi počutijo kot superjunakinje, lahko druge občutijo celo rahlo žalost ali padec motivacije.

Ovulacijska faza

Kaj je to: Ko tvoje jajčece dozori in se sprosti iz jajčnika v jajcevod, vstopiš v ovulacijsko fazo. Ta faza je najkrajša – običajno traja en dan in se zgodi približno na sredini tvojega cikla. To je tudi čas, ko lahko zanosiš, pojasnjuje dr. Haque. Med ovulacijo sta estrogen in testosteron na vrhuncu, kar lahko poveča tvoj libido. Če ne jemlješ kontracepcije in ne želiš zanositi, je to obdobje, ko moraš biti še posebej pozorna na zaščito, dodaja dr. Hahn.

Kaj lahko pričakuješ: Lahko občutiš rahlo bolečino v spodnjem delu trebuha ali krče na eni strani, kjer jajčnik sprošča jajčece, pravi dr. Hahn. Te bolečine so podobne menstrualnim in si lahko pomagaš z blažilci bolečin ali toplimi obkladki. Včasih se lahko pojavi tudi rahla krvavitev sredi cikla, ko raven estrogena hitro pade, pojasnjuje dr. Haque.

Poleg povečane spolne želje pa v tej fazi običajno ne pride do večjih psihičnih sprememb. »Nekatere ženske poročajo, da se med ovulacijo počutijo bolj družabne in ustvarjalne, a na tem področju še vedno potekajo raziskave,« dodaja terapevtka White.

Lutealna faza

Kaj je to: Ko se ovulacija zaključi, preideš v lutealno fazo – zadnji del tvojega cikla, ki traja približno dva tedna. V tem času jajčece potuje proti maternici. Če je bilo oplojeno, se lahko ugnezdi v maternično sluznico in pride do nosečnosti. Če pa ni bilo oplojeno, se razgradi in telo začne cikel znova.

V tej fazi se poveča raven progesterona, hormona, ki telo pripravi na morebitno nosečnost. Če do zanositve ne pride, progesteron pade in telo dobi signal, da začne menstruacijo.

Kaj lahko pričakuješ: Povečana raven progesterona lahko povzroči tipične telesne simptome PMS: napihnjenost, občutljive prsi, željo po določeni hrani in izbruhe na koži. Proti koncu lutealne faze se lahko pojavijo tudi krči, podobni menstruacijskim, saj se telo pripravlja na krvavitev, pravi dr. Hahn – pomagajo ti lahko isti triki kot med menstruacijo ali ovulacijo.

To je tudi čas, ko so nihanja razpoloženja in razdražljivost najpogostejši. Krivec so hormonska nihanja, predvsem estrogena (estradiola) in progesterona. »Ta nihanja vplivajo na nevrotransmitorje, kot je serotonin, kar pomeni, da si lahko v tem času čustveno manj stabilna,« razlaga White. Svetuje, da si v tej fazi še posebej nežna do sebe in si dovoliš počitek ali podporo, ki jo potrebuješ.

Poleg nihanj razpoloženja lahko lutealna faza poslabša tudi druge duševne stiske, kot sta tesnoba ali depresija, dodaja dr. Schiller. Ta pojav ima celo uradno ime – predmenstrualno poslabšanje (PME). Če meniš, da to doživljaš tudi ti, se vsekakor posvetuj s terapevtko ali psihiatrinjo. Če se v tem obdobju soočaš z zelo intenzivnimi simptomi, kot so huda depresija, samomorilne misli ali močna tesnoba, je pomembno, da čim prej poiščeš pomoč. To bi namreč lahko bil znak predmenstrualne disforične motnje (PMDD) – redkejše, a zelo intenzivne oblike PMS.

Povzeto po Cosmopolitan

Ko se zjutraj zbudiš, najprej naredi te 3 stvari in tvoje jutro bo v trenutku lepše