"Stara sem 45 in sumim, da se mi začenja mena. Kaj pravite? Menstruacija je postala zelo pogosta. 2x na mesec. Kaj vem, kakih 10 dni razmika med koncem ene in začetkom druge. Že par mesecev tako. Verjetno je bolj pogosta menstruacija že znak mene? /.../ Koliko ste bile pa kaj ostale stare, ko ste opazile prve znake in koliko let je trajalo? Sicer je moja M že od nekdaj katastrofa, predolga, premočna. Ampak tele spremembe so pa zadnjih par mesecev in očitno je to začetek. /.../" se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila ženska.
Ne spreglejte:
"Sem podobne starosti in imam prav tako pogoste menstruacije (tudi 2x na mesec, ne pa vedno). Moja ginekologinja pravi, da zaradi 2 cist na jajčniku – ciste pa so menda lahko normalen pojav v tem obdobju – torej vzrok 'eno z drugim' /.../" ji je odgovorila ena izmed članic. "Ja, je lahko. Pri meni je najbolj očiten znak zadnje mesece vročinsko oblivanje, ampak imam v seboj Borotalco in rešim. Menstruacija je zelo kratka in neredna. Sem pa 49 let stara. Drugih težav nimam," je svojo izkušnjo opisala druga.
"Včasih je bila zadnja menstruacija pač zadnja menstruacija, ko je eno leto nisi imel, si bil uradno v meni. Sedaj pa je mena postala en dan, pojavila se je perimenopavza, ki je obdobje skoraj od rojstva dalje, menopavza pa je sedaj menda obdobje, ko jajčniki ne delajo več /.../," pa je spremembo izrazoslovja komentirala tretja.
Kdaj nastopi menopavza in kaj je perimenopavza?
Menopavza je čas, ko prenehajo delovati jajčniki, kar povzroči prenehanje menstruacije. Uradno rečemo, da je ženska v menopavzi, ko 12 zaporednih mesecev nima menstruacije. Ta proces se običajno zgodi med 45. in 55. letom starosti, lahko pa tudi prej ali pozneje. Perimenopavza pa je prehodno obdobje pred menopavzo. Lahko se začne več let pred menopavzo, običajno v 40. letih, včasih pa tudi v 30. letih.
V perimenopavzi raven hormonov niha, kar povzroča različne simptome, med drugim so to:
1. Neredna menstruacija: Menstruacije so lahko močnejše, svetlejše, krajše ali daljše kot običajno.
2. Vročinsko oblivanje: Vročinski oblivi se pojavljajo v večjem številu obdobij in gre za nenadne občutke vročine, ki jih pogosto spremljata potenje in rdečica.
3. Nočno znojenje: Vročinski oblivi, ki se pojavijo med spanjem in povzročijo znojenje ter motnje spanca.
4. Problemi s spanjem: Težave s spanjem ali ohranjanjem spanca.
5. Spremembe razpoloženja: Razdražljivost, tesnoba ali celo depresija.
6. Suhost nožnice: Zmanjšana raven estrogena lahko povzroči suhost nožnice in nelagodje med spolnimi odnosi.
7. Zmanjšan libido: Zmanjša se lahko tudi spolna želja.
8. Problemi s spominom ali težave s koncentracijo: Ženska doživlja t. i. "možgansko meglo".
9. Spremembe na koži in laseh: Tanjša ali suha koža in lasje.
Ko je ženska v perimenopavzi, lahko te simptome doživlja že več let pred nastopom menopavze, zaradi česar se lahko prehod zdi postopen in včasih zahteven. Vsaka ženska pa to obdobje doživlja drugače.