Zakaj bolj ko se staramo, MANJ SPIMO? (+ zakaj to reees ni okej)

11. 4. 2023
Zakaj bolj ko se staramo, MANJ SPIMO? (+ zakaj to reees ni okej) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ne spreglej tudi nasvetov, kako to popraviti, ki zares delujejo!

Ko razmišljamo o procesu staranja, je spanje redko na prvem mestu. Vendar se s staranjem spreminja tudi količina spanca, ki ga potrebujemo in dobimo.

Ne samo, da se količina spanja skozi življenje spreminja, ampak se z leti spreminja tudi količina časa, ki ga preživiš v vsaki fazi spanja.

Zakaj se globok spanec z leti zmanjšuje?

Številne študije so pokazale, da starejši kot smo, manj časa vsako noč preživimo v globokem spanju. Globok spanec je znan tudi kot 3. stopnja spanja in je bistvenega pomena za rast mišic in tkiv ter obnovo celic.

Med približno 75 % (in do 85 %) našega skupnega rastnega hormona na dan se izloči med globokim spanjem.

Glede na eno študijo iz leta 2017, objavljeno v znanstveni reviji Neuron, se zdi, da s staranjem spimo manj globoko zaradi ključnih sprememb določenih nevronov in vezij na področjih, ki uravnavajo spanje, ko se staramo, kar ima za posledico manj spanja, ki ni faza REM.

Poleg tega starejši pogosteje poročajo o motnjah spanja, kot so na splošno krajši čas spanja, pogostejša nočna prebujanja in drugo.

Kot je pojasnila nevrologinja dr. Nicole Avena, "kakovost spanja lahko upade [s starostjo] zaradi hormonskih sprememb, zdravstvenih zapletov in stresa."

Če se vse to sliši grozno, obstaja dobra novica: svojemu telesu lahko pomagaš do bolj globokega in mirnejšega spanca s spremembami življenjskega sloga, ko se staraš.

Vadba je z raziskavami podprta intervencija za bolj globok spanec.

Raziskave pri odraslih srednjih let in starejših odraslih so pokazale, da vadba spodbuja večjo učinkovitost in trajanje spanja ne glede na način in intenzivnost dejavnosti.

In če si želiš več spanja REM, študije kažejo, da moraš opustiti alkoholno pijačo pred spanjem, saj je znano, da zavira tudi to fazo spanja.

Vadba dobre spalne higiene, izogibanje tehnologiji pred spanjem in jemanje sproščujočega dodatka za spanje ti lahko prav tako pomagajo ujeti nekaj več kvalitetnih minut spanja ne glede na tvojo starost.

Vir: mbg

Preberi še: Si pogosto pod stresom? Naredi TO preprosto stvar in tvoja raven kortizola se bo spustila

Priporočamo tudi: Zobozdravniki razkrivajo: PO zajtrku si nikakor ne bi smeli umivati zob (TO je razlog)

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži