Vsi se strinjamo – petdnevni delovnik bi moral postati stvar preteklosti!
Po mnenju raziskovalcev bi štiridnevni delovni teden lahko pomembno prispeval k boljšemu duševnemu zdravju zaposlenih. Ekipa z bostonske univerze Boston College je izvedla obsežno raziskavo, v katero so vključili več kot 100 podjetij in skoraj 2.900 delavcev iz ZDA, Velike Britanije, Avstralije, Kanade in Irske. Rezultat? Štiridnevni delovnik je prinesel večje zadovoljstvo tako med zaposlenimi kot tudi med delodajalci.
Preberite še:
- Kaj jeste za zajtrk? To so 3 izbire, ki veljajo za najslabše, zato se jim raje izogibajte
- Znano je, koliko korakov na dan bi morali narediti po 50. letu (in to ni 10 tisoč)
Poleg izboljšane produktivnosti in rasti prihodkov je bil opažen tudi pozitiven vpliv na fizično in duševno zdravje, manj stresa in izgorelosti. V anketi iz leta 2024 je več kot polovica vprašanih Američanov priznala, da jih je v zadnjem letu izčrpaval kronični stres na delovnem mestu.
Juliet Schor, profesorica sociologije in članica akademskega odbora neprofitne organizacije 4 Day Week Global, je povedala:
"Ko je ena od mojih intervjuvank svoji največji stranki povedala, da petkov ne bo več delala, je dobila odgovor: ‘Dobro zate!’"
Schorjeva meni, da se naš odnos do dela spreminja in da je tridnevni vikend postal nekaj popolnoma razumnega.
Kaj je pokazal eksperiment?
V šestmesečnih pilotnih projektih, ki jih je vodila organizacija 4 Day Week Global, so podjetja zmanjšala število delovnih dni brez zmanjšanja plače.
Raziskovalci z Univerze v Dublinu so pridobili podatke s pomočjo anket, intervjujev in administrativnih evidenc podjetij. Analizirali so spremembe pred in po poskusu, pri čemer so opazovali tudi razlike glede na državo, demografske podatke zaposlenih in vrsto dela.
In kaj so ugotovili?
- Zmanjšano število delovnih ur,
- povečano splošno počutje,
- ohranjen (ali celo izboljšan) poslovni uspeh,
- nič več nepotrebnih sestankov – več komunikacije prek sporočil in klicev,
- manj bolniških odsotnosti in večja lojalnost zaposlenih in
- tretji prost dan pogosto namenjen zdravniškim pregledom ali opravkom, ki bi sicer motili delovni ritem.
Po mnenju profesorice Wen Fan: "Delovni čas se je skrajšal, počutje izboljšalo, podjetja pa so ohranila ključno učinkovitost – in to brez potrebe, da bi zaposleni delali intenzivneje."
Realnost: ni rešitev za vse
Seveda pa štiridnevni delovnik ni rešitev za vsak sektor – v bolj tempiranih panogah, kot je proizvodnja, bo uresničitev težja. Poleg tega še niso testirali štiridnevnega delovnika v res velikih podjetjih (nad 5.000 zaposlenih).
Kljub temu pa so rezultati več kot obetavni. Sodelujoča podjetja so opazila nižanje stroškov zdravstvenega varstva in manj menjav kadra, raziskovalci pa so učinke spremljali še šest mesecev po zaključku eksperimenta – in vsi pozitivni učinki so vztrajali.
Kot je zaključila Fan: "Družbene spremembe so vedno zahtevne, še posebej, če rušimo globoko zasidrana pravila o tem, kako, kdaj in kje naj bi delali. Upajmo, da iz krize zaradi covida potegnemo tudi nekaj dobrega – in ohranimo inovacije, ki jih je prinesla v svet dela."
Povzeto po Independent.co.uk