Raziskovalci se torej vsekakor zavedajo, da je izguba bližnje osebe zelo težka izkušnja. Zlasti težko je, če žalujoči v svoji okolici ne dobi zadostne ali primerne podpore pri soočanju z izgubo, zaradi česar se lahko znajde v stiski.
Zato so si za cilj zastavili oblikovati smernice za strokovne programe pomoči ljudem, ki se ob izgubi bližnjega znajdejo v stiski.
Prepričani so, da so pri tem neprecenljive izkušnje vseh, ki so sami doživeli izgubo bližnjega, zato vse tiste, ki so izgubili bližnjo osebo, vabijo k sodelovanju v raziskavi oziromo naprošajo, da vabilo posredujejo žalujočemu, ki ga morda poznajo.
Kdo lahko sodeluje?
K raziskavi vabijo polnoletne moške, ki ste izgubili partnerja, otroka ali starša, ter ženske, ki so izgubile otroka in je od smrti minilo najmanj eno leto, a največ dve leti.
Kako bo sodelovanje potekalo?
Raziskava zajema izpolnjevanje vprašalnikov, ki traja približno 30 minut. Sodelovanje pa je prostovoljno in anonimno.
Vsakega zainteresiranega za sodelovanje bodo najprej podrobneje seznanili s potekom raziskave in v skladu z Zakonom o varovanju osebnih podatkov podpisali informirano soglasje o sodelovanju. Raziskavo je kot primerno ocenila Komisija RS za medicinsko etiko.
Kako se prijaviš?
V primeru zanimanja za sodelovanje v raziskavi ali dodatnih vprašanj glede raziskave, jih lahko pokličeš na mobilno številko 040 490 580, pošlješ sms ali pišeš na enaslov ob.izgubi@gmail.com.
Mag. Polona Ozbič, univ. dipl. ped. Prof. dr. Onja Tekavčič Grad, klin. psih. spec. koordinatorka raziskovalnega projekta vodja raziskovalnega projekta
Raziskava poteka na Psihiatrični kliniki Ljubljana v sodelovanju s Kliniko Golnik in Univerzo na Primorskem, Inštitutom Andrej Marušič (UP IAM), podprta pa je s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS. Raziskovalci so strokovnjaki z izkušnjami na področju dela z ljudmi v duševni stiski.