Nova raziskava: Zdravnik razkril, katero "zdravo" živilo vse pogosteje povzroča raka na debelem črevesu pri mladih

15. 9. 2024
Zdravnica razkrila "zdravo" živilo, ki vse pogosteje povzroča raka pri mladih (foto: Profimedia)
Profimedia

Stavimo, da ga imaš ta hip v hladilniku tudi sama. 😳

Če se tudi tebi zdi, da se seznam živil, ki veljajo za "zdrava", spreminjajo iz dneva v dan, potem nisi edina. Najprej smo se bali maščob, nato so naš največji sovražnik postali ogljikovi hidrati. Da ne govorimo o brezglutenskih in brezlaktoznih jedilnikih, ki so preplavili svet. Zdaj je na pohodu nova "grožnja", saj zdravniki preučujejo vpliv dodatka v živilih, ki veljajo za "zdrava", pa v resnici to niso - in lahko predstavljajo celo tveganje za nastanek raka.

Ne spreglej:

Podatki Ameriškega združenja za boj proti raku namreč kažejo, da se je v zadnjih 30 letih število mladih, pri katerih odkrijejo raka na debelem črevesu, skoraj podvojilo.

Dr. Daniel Sussman je tako za WSVN povedal, da je to "trend, ki ga opažamo že več let, šele v zadnjem času pa je vzbudil veliko pozornosti." Poseben dejavnik tveganja pri mlajših bolnikih je, da se znaki opazijo šele, ko bolezen doseže naprednejšo fazo. "Zato je verjetnost, da bodo ljudje umrli za rakom v napredni fazi, večja, kot če bi bil rak odkrit v zgodnji fazi," dodaja.

Čeprav bi lahko na to vplivalo več stvari, pa zdravniki proučujejo eno, ki bi lahko predstavljala tveganje, zlasti pri raku debelega črevesa. Splošno je že znano, da uživanje hrane, ki vsebuje veliko aditivov, lahko povzroči večje tveganje za nastanek raka. Vendar pa so nekateri aditivi vključeni v živila, ki se tržijo kot 'zdrava'.

Kot poroča zgoraj omenjen portal, dr. Maria Abreu, ki je prejela štipendijo za raziskavo povečanega števila primerov raka na debelem črevesu, meni, da bi ta lahko bil posledica povečanega uživanja 'ultra predelane' hrane. To so živila, pri katerih se v proizvodnji uporablja zelo veliko aditivov, pri čemer se 'ultra predelana' razlikujejo od živil, ki so predelana, vendar ne v tolikšni meri.

"Stvari, kot so dodani emulgatorji, stvari, ki so kremaste, kot so nemastni jogurti in vse druge stvari, lahko res močno spremenijo črevesni mikrobiom," opozarja.

Dr. Abreu nadalje pojasnjuje, kako bi to lahko bil dejavnik tveganja za nastanek raka: "Nekaj v mikrobiomu se je spremenilo in to je sprožilo kronično vnetje v [prebavnem] traktu." Dodaja, da bi to lahko pri nekom povzročilo večje tveganje za nastanek bolezni. Sama trenutno razvija metodo za preverjanje, ali se pri nekom pojavlja to vnetje, medtem pa svetuje, naj se ljudje izogibajo uživanju zelo predelane hrane, če je le mogoče.

"Svojim pacientom pravim, da vse, kar je v vrečki z rokom uporabe naslednje leto, ni hrana," svari. Kot ponavljamo že od nekdaj, je uravnotežena prehrana z veliko svežega sadja in zelenjave, beljakovinami in maščobami zmeraj najboljša izbira, pa vendar je prav tako dobro včasih uživati stvareh, ob katerih se dobro počutimo, čeprav niso najbolj zdrave.

Napovedujemo: Prihaja priljubljena 7. Cosmo konferenca z naslovom: "(Za)štekaj svoje telo"

Novo na Metroplay: "Kaj je uspeh? Ugotavljaj, česa te je strah, in to vseeno naredi." | NINA DUŠIĆ HREN