Od prve karantene zaradi pandemije Covida-19 bo letos minilo že peto leto, in iz dneva v dan je bolj jasno, da posledice tega obolenja niso bile le kratkotrajne, temveč da se te lahko vlečejo še leta.
Kot si lahko prebereš na spletni strani Zdravniške zbornice Slovenije, so v času pandemije pri Svetovni zdravstveni organizaciji začeli preiskovati tudi pojav t.i. dolgega covida, stanja, ko se simptomi bolezni nadaljujejo ali pa na novo pojavijo tri mesece po prvi okužbi, pri 15% obolelih z dolgim covidom pa naj bi bili simptomi prisotni tudi še po enem letu od okužbe. Tedaj se je ocenjevalo, da je bilo v Sloveniji približno 100.000 primerov dolgega covida.
Med težave, ki se lahko pojavijo tudi mesece po prebolelem Covidu se umeščajo težave s spominom, glavoboli, težave s spanjem, utrujenost, zasoplost, nihanja v razpoloženju, duševne težave in še številne druge.
Kot je v svoji nedavni študiji potrdil oftamolog iz Medicinske fakultete Univerze v Mussouriju Pawan Kumar Singh, pa je covid-19 v veliko primerih svoje posledice pustil tudi na vidu.
Preberi še: Nehaj čakati, da te bo osrečil nekdo drug, ampak to srečo poišči sama
Ekipa raziskovalcev, ki je sodelovala pri omenjeni študiji je zdaj namreč potrdila, da se posledice tega obolenja lahko pojavijo tudi nekaj mesecev ali celo let po okužbi, ter da koronavirusi sars-cov-2 lahko v tem času prebijejo zaščito in dosežejo tudi očesno mrežnico. Ti lahko nato povzročijo vnetne reakcije v očesu in v skrajnem primeru tudi izgubo vida.
Prav zato zdaj znanstveniki vsem, ki so kdajkoli preboleli covid-19, svetujejo obisk oftalmologa, ta pa naj ugotovi, ali so se na njihovi mrežnici v zadnjem času zgodile oz. pojavila kakšne patološke spremembe. "Tudi tisti, ki niso imeli simptomov, so lahko sčasoma utrpeli poškodbe oči zaradi zapletov, povezanih s covid-19," je za nemški medij Focus še povedal Singh.
Novo na Metroplay: Lucija Kejžar, finalistka v kategoriji modni oblikovalec | ELLE TALENTI