Če boš TO počela pred spanjem, boš zaspala v trenutku (metoda, na katero prisegajo strokovnjaki)

25. 7. 2024
Če boš TO počela pred spanjem, boš zaspala v trenutku (metoda, na katero prisegajo strokovnjaki) (foto: Profimedia)
Profimedia

Posnetki ljudi, ki šepetajo v mikrofon, po njem tapkajo ali pa glasno žvečijo hrustljave prigrizke v njegovi neposredni bližini. Si se morda zalotila, da v tovrstnih videih noro uživaš? No, to ni kar tako - nate imajo namreč pravi čarobni učinek (in ja, nanj prisegajo celo strokovnjaki)!

ASMR, okrajšava za angleški izraz Autonomous Sensory Meridian Response (v prevodu: avtonomni senzorični odziv), se je v zadnjih letih pojavil kot fascinanten in nekoliko zagoneten pojav, ki je očaral množice ljudi po vsem svetu. Na platformi YouTube je v letu 2022 tovrstne vsebine ustvarjalo več kot 500.000 uporabnikov, istega leta pa je bilo naštetih vrtoglavih 25 milijonov posnetkov ASMR. Gre namreč za čutno izkušnjo, za katero je značilno mravljinčenje, ki se običajno začne na lasišču in potuje po hrbtenici navzdol, pogosto pa ga izzovejo posebni slušni ali vidni sprožilci.

Ti sprožilci se pojavljajo v različnih oblikah, ki segajo vse od tihega šepetanja in nežnega tapkanja do zvoka obračanja strani, žvižganja, tapkanja po različnih površinah, izredno priljubljen pa je tudi zvok žvečenja hrane ali tako imenovani mukbang.

Znanost, ki stoji za ASMR, je večplastna in je še vedno predmet raziskovanja in razprav med strokovnjaki. Ena od prevladujočih teorij nakazuje, da sprožilci ASMR aktivirajo odziv, podoben tistemu, ki ga doživimo pri medosebnem povezovanju, na primer ob dotiku. To privede do sproščanja nevrotransmitorjev za dobro počutje, kot so oksitocin in endorfini, ki spodbujajo občutek sproščenosti in dobrega počutja. Poleg tega lahko vsebina ASMR olajša stanje osredotočene pozornosti ali čuječnosti, kar posameznikom pomaga, da se začasno zamotijo od vsiljivih misli ali stresorjev.

Profimedia

Njegov terapevtski potencial je nekatere celo pripeljal do raziskovanja njegove uporabe v kliničnih okoljih, čeprav so raziskave na tem področju še v povojih. Da bi lahko v celoti razjasnili psihološke mehanizme, na katerih temelji ASMR, in njegove morebitne terapevtske uporabe, pa so potrebne nadaljnje in podrobnejše študije.

ASMR številnim služi kot oblika sprostitve in lajšanja stresa ter ponuja pomirjujoč pobeg od vrveža vsakdanjega življenja. Pomagal naj bi tudi zmanjševati stres, izboljšati spanec, nekateri pa poročajo tudi o izgubi teže, prav tako pa ga številni uporabniki radi vključijo v meditacijo.

Seveda pa tudi pri fenomenu ASMR obstajata dva pola, ki razdvajata občinstvo – medtem ko nekaterim predstavlja nadvse katarzičen občutek, ga drugi naravnost prezirajo, prav tako pa lahko pri njih povzroča dodaten stres. Gre torej za izredno subjektivno izkušnjo kontroverzne narave, ki pritegne le specifično ciljno občinstvo.

Kljub občasnemu skepticizmu in napačnim predstavam skupnost ASMR še naprej raste, se razvija z novimi sprožilci, tehnikami in aplikacijami ter utrjuje svoje mesto v kraljestvu čutnih izkušenj in digitalne kulture. Če ASMR-ju še nisi dala priložnosti, ti predlagamo, da se prepričaš na lastna ušesa in morda odkriješ novo dimenzijo užitkov! 

Vročica ASMR zajela tudi Slovenijo!

Čeprav njegovi natančni mehanizmi še vedno niso popolnoma razumljeni, je ASMR zbral predano skupnost ustvarjalcev in navdušencev, ki proizvajajo vsebino, katere namen je povzročiti pozitiven občutek gledalca. Fenomen ASMR čedalje več ustvarjalcev spletnih vsebin uporablja tudi pri nas.

Slovenca Gašper Kolenc in Miha Mlakar sta razvila aplikacijo Tingles, ki velja za eno izmed vodilnih platform za predvajanje vsebin ASMR. Že leta 2018 je aplikacija beležila 20 milijonov rednih uporabnikov, število pa se še naprej drastično povečuje.

Si pripravljena, da ti objave na družbenih omrežjih spremenijo življenje - tokat na bolje? 

Preberi še:

Novo na Metroplay: "Vsak od nas kdaj pogleda oglase, tudi sam jih. Vedno sem zgrožen nad cenami" | Simon Maljevac