Vas neprimerni trenutki, ko bi morali ostati resni, spravijo v smeh? Znanstveniki pojasnjujejo vzrok

Se vam je že zgodila situacija, v kateri bi morali ostati resni, pa ste prasnili v nekontroliran smeh?

22. 7. 2025
Nekontroliran smeh v resnih situacijah (foto: Profimedia)
Nekontroliran smeh v resnih situacijah
Profimedia

V kolikor ste se znašli v tem članku, verjetno poznate občutek zadrege, ko pride do situacije, v kateri bi morali ostati popolnoma mirni in resni, vi pa prasnete v nekontroliran smeh. Ta neprimeren smeh ali "živčni smeh" je pogosto posledica obvladovanja stresa in napetosti v telesu, ne pa znak nesramnosti. Je pogost odziv na neprijetne ali stresne situacije in deluje kot ventil za sprostitev nakopičenih čustev.

Ne spreglejte:

Za kaj točno gre pri nervoznem smehu?

Ljudje lahko kažejo neskladne čustvene manifestacije, kot je smeh, kadar so žalostni, kot način uravnavanja prevelikih čustev in vzpostavljanja čustvenega ravnovesja, vendar na splošno velja, da je to podzavesten odziv, pojasnjujejo pri psychologicalscience.org. Poleg tega lahko nekatera nevrološka ali duševna stanja motijo delovanje možganov in vplivajo na način izražanja čustev, kar vodi v nenadzorovan smeh.

Pomembno se je torej zavedati, da je neprimeren smeh pogosto neprostovoljna reakcija, ki se je posamezniki morda ne zavedajo ali je ne morejo nadzorovati. Z razumevanjem psihološke in nevrološke podlage tega pojava lahko spodbudimo empatijo in se izognemo napačni presoji namenov nekoga. Pa vendar, v kolikor neprimeren smeh postane pogost ali moteč, je morda koristno poiskati strokovno pomoč, da bi ugotovili vzrok in razvili strategije za obvladovanje.

Veliko slovenskih otrok rojenih leta 1991, imajo to travmo, ki je pustila prav posebne psihične sledi
Znani vedeževalec Blaž vpleten v goljufijo: "Resnica bo prišla na dan"