"Kot zaveznica za dobro počutje sem dobro seznanjena z lepljenjem ust in konceptom dihanja skozi nos kot načinom za optimizacijo zdravja. A iskreno povedano, lepljenje ust nikoli ni bilo nekaj, kar bi si želela preizkusiti. Medtem ko so določeni biohacki lahko učinkoviti, je človeško telo pametno in se je razvilo tako, da nas ohranja pri življenju – ne potrebuje veliko pomoči.
Razen če nimaš zdravstvenih težav, verjetno ni potrebe, da bi optimiziral(a) svoje dihanje. Tako sem vsaj mislila, dokler nisem prebrala knjige "Breath" avtorja Jamesa Nestorja. Ta knjiga opisuje evolucijo človeške čeljusti in dihalnega sistema ter razlaga, kako sodobna prehrana z mehko, procesirano hrano vpliva na porast dihanja skozi usta.
Preberi še:
- 7 najboljših živil, ki so bogata z vitaminom D in zelo dobra zate (po mnenju strokovnjakov)
- Kaj napoveduje tedenski horoskop od 14. do 20. aprila? Prihajajo spremembe - dobre in slabe ✨
Avtor se je več let srečeval s strokovnjaki in sodeloval v eksperimentih, da bi ugotovil, zakaj smo začeli dihati skozi usta in kakšne posledice ima to za zdravje na dolgi rok.
Nekateri domnevni učinki dolgotrajnega dihanja skozi usta so me šokirali. Mnogi so se mi zdeli pretirani in težko verjetni. Trdijo, da dihanje skozi usta oslabi strukturo obraza, povzroča kronično utrujenost in celo poveča tveganje za okužbe. Zato sem – kot mnogi, ki so na TikToku gledali videe o dihanju skozi usta – začela razmišljati, ali sta moja mehka čeljust in nenehna utrujenost posledica načina, kako ponoči diham.
Nestorjeva knjiga me je spodbudila k zanimanju za vpliv dihanja na zdravje, za stimulacijo vagusnega živca in telesno držo. Po branju sem si zadala cilj, da ugotovim, ali so trditve v knjigi legitimne. Če bi bile, bi si kupila trak za lepljenje ust.
Ali je dihanje skozi usta res škodljivo?
Pogovarjala sem se z več strokovnjaki za dihanje, ki so se strinjali z večino Nestorjevih ugotovitev. "Raziskave kažejo, da kar 30 do 35 odstotkov ljudi diha na disfunkcionalen način – torej tako, da dihanje ni optimalno ali telesu ne koristi," pojasnjuje strokovnjak za dihanje Jamie Clements.
Koristi dihanja skozi nos so znane že od 15. stoletja, ko so jih opisovali jogijski zapisi s tehnikami, kot je "pranajama". Mnogi strokovnjaki jih uporabljajo še danes – med njimi tudi izmenično dihanje skozi nosnici ("nadi shodhana"), kar v sanskrtu pomeni "čiščenje kanalov".
Dihanje skozi nos naj bi bilo bolj zdravo kot dihanje skozi usta. Nosni prehodi delujejo kot filter, ki preprečuje, da bi prah, cvetni prah in drugi alergeni prišli v pljuča. Prav tako spodbuja počasnejše in globlje dihanje, kar pomaga uravnavati raven kisika, dušikovega oksida in ogljikovega dioksida v telesu ter s tem izboljšuje krvni obtok in kognitivne funkcije. Da bi telo prisilil(a) dihati skozi nos, si preprosto zalepiš usta.
Vse to se sliši smiselno, ampak želela sem sama preveriti, ali to dejansko kaj spremeni. Trakovi za lepljenje, ki sem jih videla na družbenih omrežjih, so se mi zdeli precej komercialni. Navsezadnje – res potrebujemo še en izdelek za enkratno uporabo, ki obremenjuje okolje? Še en izdelek, s katerim se pretvarjamo, da skrbimo zase?
Ko sem Clementsu zastavila vprašanje o lepljenju ust, je priznal, da so koristi "resnične in preverjene", vendar mu ni všeč dejstvo, da je TikTok preplavljen z videi na to temo. "Tudi sam sem občutil pozitivne učinke lepljenja ust," pravi. "A pomembno je opozoriti na zdravstvene pomisleke – na primer pri nosečnosti, debelosti ali spalni apneji. Če pa si na splošno zdrav(a) in misliš, da ponoči dihaš skozi usta, je to zelo dostopna in učinkovita metoda."
Lepljenje ust – ali je delovalo?
Čeprav sem si že poskušala privzgojiti dihanje skozi nos – in mi to kar dobro uspeva – vem, da med spanjem ne morem nadzorovati svojih obraznih mišic, zato verjetno ponovno preidem na dihanje skozi usta. Odločila sem se, da preizkusim trakove in vidim, ali mi bodo spremenili življenje.
Trakove sem uporabljala vsako noč tri tedne. Ko sem se sprijaznila z občutkom krivde zaradi izdelkov za enkratno uporabo in se nehala počutiti čudno kot nekdo, ki zjutraj odlepi trak z ust, sem začela v tem celo uživati. Opozorilo: če pred spanjem običajno klepetaš s partnerjem, si trak prilepi tik preden zaspiš – sicer je pogovora konec. Z zalepljenimi usti se namreč ne da govoriti.
Znamka, ki sem jo preizkusila, ponuja zelene, nekoliko v obliki ustnic oblikovane nalepke, ki so delovale kot obliži iz blaga. Brez lateksa in hipoalergene, a zelo lepljive. Lepilo je močno – verjetno tudi zato, ker sem si obraz pred spanjem namazala s serumi in kremami – vendar me je skrbelo, da bi si zamašila pore okoli ust in dobila izpuščaje. Na srečo se to ni zgodilo.
Nekatere znamke trakov nimajo odprtin za nujno dihanje, Mintier pa jo ima. To sem sprejela z mešanimi občutki. Po eni strani sem bila pomirjena, da imam varovalko, če bi se mi zamašil nos. Po drugi pa sem se bala, da bom kljub temu dihala skozi usta, ne da bi se tega zavedala.
Zjutraj me je tudi skrbelo, da mi bo trak odlepil suhe ustnice, zato sem razmišljala o nakupu dražje različice z dodatkom kolagena. Če sem si pred nanosom nanesla balzam za ustnice, trak ni dobro držal, brez balzama pa sem tvegala, da bom zjutraj potegnila stran tudi kožo. Poskušala sem piti več vode čez dan, da bi to preprečila.
Vse te malenkosti na stran – občutek ob nošenju traku je bil prijeten. Pred spanjem sem bila bolj pozorna na dihanje in sem dihala počasneje in globlje, kar me je pomirilo. Moj Oura prstan je pokazal manj prebujanj med nočjo, čeprav je bil moj rezultat spanca še vedno v 70-ih ali 80-ih in ne v 90-ih, kar je moj cilj. Verjetno so k temu prispevali tudi naporni dnevi, pozne ure in potovanje, zato rezultata ne bi pripisovala le trakovom.
Končni vtisi?
Po treh tednih nisem pričakovala sprememb na svoji čeljusti. To je bila edina domnevna korist lepljenja ust, ki se mi je zdela pretirana. Po Nestorjevih raziskavah naj bi kronično dihanje skozi usta dolgoročno vplivalo na obliko obraza. Mislim, da je neumno trditi, da bo dihanje skozi usta dobesedno preoblikovalo tvoj obraz. Sama nisem opazila nobenih sprememb.
Lepljenje ust med spanjem ti ne bo podarilo popolne čeljustne linije, a pozitivno me je presenetilo. Bila sem bolj sproščena pred spanjem, spala sem mirno in imela soliden rezultat spanca skozi celotno obdobje. Edina pomanjkljivost je bila, da trak ni bil reciklabilen.
Mnogo znanih osebnosti in vplivnežev se je pridružilo temu trendu – Gwyneth Paltrow in Tess Daly sta med njimi, številni pa so na omrežju X komentirali nenavadno jutranjo rutino Ashtona Halla, ki je vključevala tudi odstranjevanje traku z ust.
Razen če imaš zdravstveno težavo, ki vpliva na dihanje, je lepljenje ust povsem varna pomoč pri spanju. Ni nujno, a ti lahko pomaga pri vzpostavljanju bolj umirjenega, globljega dihanja, kar ima lahko dolgoročne koristi za zdravje.
Sama sem postala zagovornica te prakse in jo nameravam nadaljevati – a verjetno bom izbrala bolj vlažilen trak in morda preizkusila različico brez odprtine, da še naprej raziskujem učinke.
Povzeto po Independent.co.uk