Očetje ne vplivajo na svoje hčere le pri vzgoji, temveč tudi pri začetku spolne zrelosti.
Pri dekletih nastopi menstruacija praviloma med 10. in 16. letom, večinoma že okrog 12. leta.
Že dalj časa pa je znano, da se prva menstruacija pri dekletih, ki živijo z biološkim očetom, začne kasneje kot pri tistih, ki živijo brez njega. Doslej so za to vedno navajali predvsem sociološke dejavnike.
Nevidne zaviralne vezi
Robert Matchock in Elizabeth Susman s pensilvanske državne univerze pa na osnovi svoje nedavne raziskave domnevata, da pri tem fenomenu najverjetneje ne gre toliko za sociološki kot biokemični izvor.
Za poznejše mesečno perilo naj bi bili namreč 'krivi' očetovi feromoni z zaviralnim delovanjem (tako imenovani inhibitorni feromoni). Podobno delujejo tudi feromoni, ki zmanjšujejo spolno privlačnost med sorodniki in tako pomagajo preprečevati incest.
Prva menstruacija
Matchock in Susmanova sta v raziskavi izprašala 1938 študentk, kdaj so dobile prvo mesečno perilo, koliko članov šteje njihova družina in katere ter kakšno je njihovo socialno okolje.
Raziskava je pokazala, da pri dekletih, ki živijo z biološkim očetom, menstruacija nastopi v povprečju pri 12,86 leta. Če živijo brez očeta, pa tri mesece prej. Prej ko so dekleta ostala brez očeta, prej so tudi dobila prvo mesečno perilo. Zgodnejša spolna zrelost je prav tako nastopila, če so dekleta živela s polbrati. Dekleta, ki so odraščala brez očeta, so imela tudi bolj zgodaj prve spolne stike z nasprotnim spolom, in sicer s 16,87 leta (v primerjavi s 17,47 leta).
V mestu 'pobezljajo' hitreje
Znanstveniki so opazili zanimivost, da je bil učinek pri dekletih, ki so odraščala v mestih, občutno manjši kot pri dekletih, živečih na vasi.
Matchocka in Susmanovo to ne preseneča.
Znanstveniki domnevajo, da imajo dekleta v mestih precej več možnosti gibanja tudi zunaj doma, s čimer se izmuznejo očetovim feromonom.
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih