Tri športnice pod imenom Meliora Life o menstrualnem ciklu in počutju: Kako prisluhniti svojemu telesu?

23. 11. 2024
Deli
Tri športnice pod imenom Meliora Life o menstrualnem ciklu in počutju: Kako prisluhniti svojemu telesu? (foto: Meliora life)
Meliora life

Tri mlade športnice predstavljajo spletno platformo za pametno in varno vadbo Meliora Life, ki ženskam spreminja življenja. Želijo si predajati strokovne, znanstveno podprte vsebine na razumljiv način, hkrati pa vse to prilagoditi ženski fiziologiji in ženskim potrebam, ki so velikokrat zapostavljene.

V Slovenijo je prišla prva platforma, ki na enem mestu združuje vse, kar ženske potrebujejo za dobro počutje. Kaj nam ponuja?

Naš spletni vadbeni studio je zasnovan tako, da mu ženske lahko enostavno in jasno sledijo ter poskrbijo za različne vidike svojega zdravja. Vključuje aerobne vadbe za krepitev srca, treninge za moč, ki so za ženske izjemno pomembni, saj skrbijo za ohranjanje mišic in zdravje kosti. Zaradi hormonskih sprememb se namreč mišična masa pri ženskah brez redne aktivnosti hitro zmanjšuje. Nismo pozabile niti na razgibavanje, skrb za sklepe in izboljšanje drže, ki pogosto trpi zaradi sedečega življenjskega sloga.

Najlepše pri vsem tem je, da naše uporabnice skozi celoten proces vodimo, kar jim prihrani veliko časa in prepreči učenje na lastnih napakah. Poleg vadb so na voljo tudi izobraževalne vsebine in tehnike sproščanja, saj verjamemo, da je za dobro počutje potrebna celostna obravnava.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Meliora Life - KINEZIOLOGIJA / VADBA / DOBRO POČUTJE (@melioralife_)

Ena izmed prednosti je zagotovo, da ponujate premišljeno strukturirane vadbe, ki vključujejo vaje za moč in gibljivost, ter tudi kardio vadbe. Vse skupaj pa je še posebej prilagojeno za ženske. Zakaj potrebujemo ženske prilagoditve? Na katere stvari se najbolj osredotočate?

Od puške, srčkov do vijoličaste papige: zastave, ki se jim čudi ves svet

Ženske v svetu vadbe potrebujemo prilagoditve predvsem zato, ker se dolgo časa nihče ni resnično ukvarjal z našimi specifičnimi potrebami. Pogosto so nas k vadbi spodbujali predvsem iz estetskega vidika, ne pa zaradi zdravja – da bi bile čim dlje videti mladostne in lepe. Nič ni narobe, če nam je tudi to pomembno, vendar je tak pristop pripeljal do tega, da so ženske vkjučene predvsem pri aerobnih vadbah, kot so tek, bootcampi in podobno. To pa še zdaleč ni dovolj za ohranjanje vitalnosti, zdravja in samostojnosti na dolgi rok.

Zato v ospredje postavljamo vadbo z bremeni, ki jo prilagodimo tako, da pomaga ženskam postati uspešnejše v vseh športih in življenjskih vlogah, ki jih opravljajo v različnih obdobjih življenja. Na ta način zmanjšamo bolečine, izboljšamo moč, samozavest in lahkotnost gibanja. Seveda je dodatna prednost tudi boljši videz, ki ga lahko z ustrezno vadbo ohranjamo vse življenje. Ne obljubljamo nemogočih rezultatov v 14 dneh, temveč ženskam pokažemo, kako postopoma graditi telesno pripravljenost in spremeniti miselnost za celo življenje.

Ni skrivnost, da na naše počutje in posledično zmožnost treniranja vpliva tudi menstrualni cikel. Kako in zakaj?

Menstrualni cikel je odvisen od številnih dejavnikov in se pri vsaki ženski nekoliko razlikuje. Zato je pomembno, da vsaka ženska prisluhne svojemu telesu in se mu prilagodi. Nihanje hormonov skozi cikel močno vpliva na čustva in počutje, kar se odraža tudi v naši percepciji vadbe in motivaciji zanjo.

meliora life
Osebni arhiv Meliora Life

Kaj pa vadba med menstruacijo? Kako je s tem? Priporočljivo ali ne?

Na spletu kroži veliko znanstveno nepreverjenih priporočil o vadbi med menstruacijo – na primer, da so v tem času primerne samo aktivnosti, kot sta pilates ali joga. To enostavno ne drži. Vadba med menstruacijo je popolnoma varna v vseh oblikah, ki nam ustrezajo. Če se počutimo dobro, so primerni tudi dvigovanje uteži, tek, tenis in vse druge aktivnosti, ki jih sicer izvajamo.

Pomembno pa je vedeti, da je med menstruacijo regeneracija počasnejša in da se poveča potreba po energiji, torej po hrani. Bolj smiselno je biti pozoren na zadosten vnos energije kot pa omejevati intenzivnost vadbe. Za povprečno žensko v Sloveniji, ki ni profesionalna športnica, pretirana skrb za regeneracijo običajno ni potrebna, saj statistike kažejo, da se nekaj več kot 50 % žensk ne giba dovolj. Vsaka ženska naj torej prilagodi 'tiste dneve v mesecu' svojemu počutju – naj gre za jogo ali trening z utežmi, pomembno je, da se gibanja ne izogiba popolnoma skozi cel teden.

Danes velikokrat slišimo, kako zelo pomemben je uravnotežen življenjski slog. Kaj je za vas takšen stil življenja in kako ga doseči?

Za nas uravnotežen življenjski slog pomeni življenje brez nepotrebnih pretiranih odrekanj in restrikcij. Takšen slog, ki sicer skrbi za dolgoročno dobro počutje, a se hkrati prilagaja trenutnim življenjskim situacijam. To ne pomeni, da se izogibamo vsemu, kar nam ni udobno, ali da za rezultate ni treba vložiti truda in ostati discipliniran. Za nas to pomeni, da 80 % časa skrbimo za uravnoteženo prehrano in redno gibanje, preostalih 20 % pa si dovolimo pojesti kaj manj uravnoteženega, izpustiti kakšen trening ali ga skrajšati, če imamo druge obveznosti. Pomembno je, da vzdržujemo pravo razmerje med obojim. Hkrati ne smemo pozabiti, da so pomemben dejavnik dobrega počutja tudi dobri medsebojni odnosi, ki lahko hitro začnejo trpeti, če se preveč omejujemo.

Uravnotežen življenjski slog je najlažje doseči z majhnimi koraki, po eno spremembo naenkrat. Ne priporočamo popolne spremembe življenjskega sloga čez noč, saj to običajno ni realno niti dolgoročno vzdržno. Začnemo lahko z rednimi sprehodi, nato pa postopoma vsak mesec uvedemo novo navado. Tako počasi gradimo bolj uravnotežen način življenja iz meseca v mesec, iz leta v leto.

Kako se naučimo poslušati svoje telo?

Doseganje globljega posluha za svoje telo zahteva nekaj časa in zavestne prakse. Namreč hitro nas lahko lastne misli prelisičijo in zvabijo v pretirano pasivno žiivljenje, kar na dolgi rok ni dobro za nas. Ravno zato pride tukaj še toliko bolj v poštev postopno dodajanje sprememb in zdravih navad in ne vsega naenkrat. Tako lahko čez čas zares občutimo spremembo in razliko v počutju, ki nam jo neka nova navada prinaša. Lažje ocenimo ali ima ta več pozitivnih ali negativnih učinkov na nas. Ko je nekaj časa ne počnemo bomo hitro videli da bo naše telo klicalo po dobrem počutju in tej navadi. Bolje pa bomo znali zaznati tudi potrebno po počitku in umiritvi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Meliora Life - KINEZIOLOGIJA / VADBA / DOBRO POČUTJE (@melioralife_)

Na Meliora Life studio so na voljo denimo tudi vodene meditacije, ki prispevajo k sproščanju in pomagajo pri uravnavanju stresa. Zakaj je dobro, da se znamo umiriti?

Umiritev je ključna za ohranjanje notranjega ravnovesja in zmanjšanje stresa, ki se nabira zaradi vsakodnevnih obremenitev. Ko se naučimo zavestno umiriti, omogočimo telesu, da sprosti napetosti, izboljšamo osredotočenost in povečamo odpornost na stresne situacije. Vodene meditacije, kot jih ponujajo v Meliora Life studiu, nas učijo tehnik sproščanja, ki pomagajo znižati raven stresnih hormonov, izboljšajo dihanje in srčni utrip ter pripomorejo k boljšemu spancu. Umiritev torej ni samo psihološka sprostitev, ampak pozitivno vpliva tudi na naše fizično zdravje in splošno počutje.

Vaše treninge lahko izvajamo tako doma, kot tudi v fitnesu. Je vadba doma enako učinkovita kot tista v fitnesu?

Vadba doma je vsekakor odličen začetek, saj omogoča, da ženske vadijo v udobnem okolju, spoznavajo svoje telo in pridobivajo osnovno kondicijo. Naša platforma je zasnovana tako, da jim pomaga pri tem postopnem procesu – ponuja treninge, ki so prilagojeni začetnicam in omogočajo, da postanejo čedalje bolj samozavestne.

Sčasoma, ko se okrepi njihova vzdržljivost, moč in zaupanje vase, bodo sigurno začutile željo po večjih izzivih. Vadba v fitnesu prinaša dodatne možnosti, ki omogoča naprednejše treninge in doseganje višjih ciljev. Naš cilj je, da jih podpremo na celotni poti – od začetnega treninga doma do samozavestnega koraka v fitnes, kjer bodo pripravljene sprejeti nove izzive.

Za znamko Meliora Life stojite tri mlade strokovnjakinje na področju gibanja - Eva Kobal in Pia Trbovšek sta diplomirani kineziologinji, ki že več kot šest let nabirata praktične izkušnje in izpopolnjujeta svoje znanje, Tinkara Loverčič pa zaključuje program za inštruktorico rekreativne vadbe. Kako se ujamete in kako je razdeljeno vaše delo?

V ekipi Meliora Life se odlično ujamemo, saj nas povezuje trdno prijateljstvo, skupna strast do gibanja in iskrena želja, da ženskam pomagamo izboljšati kakovost njihovega življenja. Eva in Pia kot diplomirani kineziologinji prinašata bogato strokovno znanje in več kot šest let dragocenih praktičnih izkušenj, ki sta jih pridobili tako doma kot v tujini. Njuno delo obsega pripravo strokovno zasnovanih vsebin in vadbenih programov ter njihovo nenehno nadgrajevanje, da ostajajo zanimivi, raznoliki in učinkoviti.

Tinkara, ki zaključuje program za inštruktorico rekreativne vadbe, v ekipo vnaša svežino, inovativne ideje in pozitivno energijo. Poleg tega je zadolžena za organizacijo in komunikacijo s strankami preko različnih kanalov, kar zagotavlja tesen stik z našo skupnostjo in hitro odzivnost na njihove potrebe. Vsaka izmed nas v ekipo prispeva svoje znanje, izkušnje in edinstvene ideje, skupaj pa ustvarjamo trden temelj, na katerem raste in se razvija znamka Meliora Life.

 

 

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem