Hitra hrana kot 'zdravilo' proti glavobolu? Sliši se rahlo bizarno, toda na družbenem omrežju TikTok se širi trditev, da lahko kombinacija velike porcije pomfrija in kokakole iz McDonald'sa omili – ali celo popolnoma odpravi – simptome migrene.
Preberite še:
- Temu znanemu otoku se na široko izognite: postal je najbolj oblegana evropska destinacija
- To je edina sladkarija, ki čisti organizem, poleg tega pa koristi tudi možganom in srcu
Na tisoče uporabnikov zatrjuje, da jim ta slano-sladka formula iz neznanega razloga pomaga skoraj takoj. Za viralni trend je sicer poskrbela uporabnica @MillyHancockk, ki je v videoposnetku, ki je do zdaj nabral že več kot štiri milijone ogledov, zapisala: "Že 48 ur imam glavobol, TikTok pa pravi, naj poskusim s pomfrijem in dietno kokakolo – no, pa da vidimo." Pozneje je dodala: "Lahko potrdim, da deluje."
@millyhancockk Can confirm it works 😭
♬ original sound - Franklin Saint
Na posnetek so se odzvali številni uporabniki, ki se spopadajo z občasnimi glavoboli, pa tudi hujšimi migrenami: potrdili so, da jim prav ta kombinacija iz McDonald'sa vsakič znova pomaga, vendar bi po navedbah nekaterih avtorica objave morala spiti navadno kokakolo namesto dietne.
"Res pomaga, kako je to možno? Potrebujem znanstveno podlago za to," je zapisala neka uporabnica. Drugi uporabnik pa: "Delam na nevrološkem oddelku in naš specialist za glavobole dobesedno priporoča to kombinacijo svojim pacientom!"
Zakaj ta kombinacija deluje?
Čeprav ni nobene znanstvene študije, ki bi lahko potrdila blagodejni učinek sladko-slane kombinacije, strokovnjaki ponujajo nekaj možnih razlag:
- Slan pomfri lahko pomaga telesu zadrževati tekočino, kar je koristno, če je migrena povezana z dehidracijo ali elektrolitskim neravnovesjem.
- Kofein v kokakoli je znan kratkotrajni zaviralec glavobolov – najdemo ga tudi v nekaterih lekarniških zdravilih proti migreni. Poleg tega mehurčki v kokakoli pomagajo pomiriti razdražen želodec pri tistih, ki ob migrenah trpijo še za slabostjo.
- Sladkor in hitro delujoči ogljikovi hidrati lahko pomagajo pri padcu krvnega sladkorja, ki je pri nekaterih sprožilec migrene.
Vendar pa zdravniki poudarjajo, da je tovrstna "metoda" lahko učinkovita le pri določenih vrstah glavobolov – in da ne sme biti zamenjava za zdravniški pregled oziroma uradna zdravila. Poleg tega lahko hitra hrana po drugi strani pri nekaterih sproži ali poslabša simptome prav zaradi visokih količin soli, sladkorja in nasičenih maščob.
Povzeto in prirejeno po Independent.co.uk.