To je največja napaka pri jemanju magnezija, ki jo dela skoraj vsak od nas

Magnezij velja za enega ključnih mineralov za delovanje našega telesa, toda večina ljudi ga jemlje napačno – v napačni obliki in ob napačnem času dneva. Kaj pravijo strokovnjaki?

21. 4. 2025
To je največja napaka pri jemanju magnezija, ki jo dela skoraj vsak od nas (foto: Profimedia)
Profimedia

Največja napaka, ki jo delamo pri jemanju magnezija

Raziskave kažejo, da približno polovica odraslih v Evropi in ZDA s prehrano v svoje telo ne vnese dovolj magnezija. Pomanjkanje tega pomembnega minerala se lahko kaže kot utrujenost, mišični krči, zmanjšan apetit, občutek šibkosti, v hujših primerih pa celo kot motnje srčnega ritma in mravljinčenje.

Če vam zdravnik predpiše dodatek magnezija, je pomembno, da ga jemljete pravilno – saj lahko napačen čas ali oblika vpliva na njegovo učinkovitost.

Preberi še:

Zvečer ali zjutraj?

Čeprav se magnezij pogosto povezuje s sprostitvijo in boljšim spancem, saj zvišuje raven GABA, nevrotransmiterja, ki spodbuja umirjenost in zaspanost, strokovnjakinja za spanje dr. Shelby Harris pojasnjuje, da ima lahko tudi jutranji vnos številne prednosti.

Bowringova celo priporoča jemanje magnezija zjutraj, takoj po prebujanju, saj tako pomaga uravnotežiti živčni sistem in izboljša odzivnost na stres skozi ves dan. Magnezij ima namreč pomembno vlogo tudi pri presnovi ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin – hranil, ki jih običajno zaužijemo prav v prvem delu dneva.

Vse oblike niso enako učinkovite

Na voljo je več oblik magnezija – med najpogostejšimi so oksid, citrat in malat – a po mnenju dr. Bowring te niso najboljša izbira.

Najbolj priporočljiv je magnezijev bisglicinat, saj vsebuje glicin, ki omogoča boljšo absorpcijo in ima pomirjevalen učinek.

Kdaj in kako ga jemati?

Čeprav ga lahko zaužijete na prazen želodec, strokovnjaki svetujejo, da ga vzamete skupaj z lažjim obrokom, saj lahko sicer povzroči prebavne težave, kot so slabost, driska ali nelagodje v trebuhu.

Pred uvedbo prehranskega dopolnila v vsakodnevno rutino se vedno posvetujte z zdravnikom, še posebej če že jemljete katerakoli druga zdravila.

Povzeto po: n1info.rs

To so živila, zaradi katerih se kopiči maščoba na trebuhu (in se jim izogibaj pred poletjem)