Strokovnjaki odgovarjajo: Za katere težave je dobro jemati MAGNEZIJ in kdaj je najboljši čas, da ga vzameš

6. 6. 2024
Deli
Strokovnjaki odgovarjajo: Za katere težave je dobro jemati MAGNEZIJ in kdaj je najboljši čas, da ga vzameš (foto: Profimedia)
Profimedia

Čas ima tukaj ključni pomen.

Verjetno si že slišala za magnezij, tisti nujno potreben mineral, o katerem se zadnje čase veliko govori, zlasti na družbenih omrežjih. Najdemo ga v številnih živilih, ki jih zaužijemo, kot so zelena listnata zelenjava, oreščki, semena, stročnice in polnozrnata žita, vendar mnogi ne dobijo dovolj magnezija samo iz hrane. Zato je iskanje prehranskega dopolnila z magnezijem precej pogosto.

Obstaja veliko različnih formul magnezija, ki imajo različne učinke, na primer pomoč pri zaprtju in migrenah. Nekateri trdijo, da lahko pomaga tudi pri obvladovanju depresije in nespečnosti. Poleg tega dodatek magnezija ni na voljo samo v obliki tablet – dobiš jih lahko tudi kot prah ali celo v topikalni obliki, kot so losjoni, olja, mila ali spreji.

Če si že v popolnoma zavezanem razmerju s svojim dodatkom magnezija ali če razmišljaš, da bi ga začela jemati, je zelo pomembno, da ga vzameš ob pravem času – še posebej glede na razlog, za katero ga uporabljaš. Zate imamo odgovore dveh strokovnjakov za prehrano, ki razkrivata, kaj je najboljši čas za jemanje magnezija, koliko ga vzeti in pri katerih težavah ti bo pomagal.

Zakaj sploh potrebuješ magnezij?

Magnezij podpira tvoje telo na stotine načinov. Resnično. Po podatkih Urada za prehranske dodatke Nacionalnega inštituta za zdravje vpliva na več kot 300 sistemov in kemičnih reakcij, ki pomagajo pri različnih telesnih funkcijah, kot so delovanje živcev in nadzor krvnega sladkorja. Prav tako je pomemben za pomoč tvojemu telesu pri krčenju in sproščanju mišic, zdravju kosti, krvnem tlaku, srčnem utripu, ravnovesju elektrolitov, občutljivosti na insulin in presnovi vitamina D, pravi Esther Tambe.

Če se ti to zdi zelo pomembno, je to zato, ker je. Pomanjkanje magnezija lahko povzroči res neprijetne (in včasih celo nevarne) simptome, kot so mišični krči, utrujenost, slabo spanje, slabost, mravljinčenje in nenormalni srčni ritmi, dodaja Tambe. Zato je jemanje dodatka magnezija lahko terapevtsko za določene zdravstvene težave – kot so težave s spanjem, zaprtje, migrene in duševno zdravje.

Kdaj je najboljši čas za jemanje magnezija?

Najboljši čas za jemanje magnezija je odvisen od tega, zakaj ga jemlješ. "Na splošno se magnezij lahko jemlje kadar koli čez dan," pravi John Beyer. Vendar se razlogi za potrebo po jemanju magnezija lahko razlikujejo, zato preberi, kdaj je najboljši čas zate, glede na specifične potrebe:

1. Če jemlješ magnezij zaradi pomanjkanja

V tem primeru je jemanje magnezija kadar koli čez dan povsem v redu. Samo poskrbi, da ga vzameš z malo hrane, da preprečiš želodčne in gastro težave, pojasnjuje Tambe.

2. Če jemlješ magnezij zaradi težav s spanjem

Tu ima čas pomembnejšo vlogo. V tem primeru je najbolje vzeti magnezij pred spanjem, pravi Tambe. Mimogrede, magnezij ni priznano sredstvo za spanje, kot na primer recept za tablete za spanje, vendar je bilo rečeno, da jemanje pred spanjem pomaga pri sprostitvi in ​​dobrem spancu. 

3. Če jemlješ magnezij zaradi zaprtja

Magnezijev oksid deluje kot odvajalo in mehčalec blatain je priljubljena formulacija magnezija za odpravljanje zaprtja. Vendar priporočajo, da ga ne jemlješ konec dneva na prazen želodec (ker boš celo noč preživela na stranišču!). Ker ta oblika magnezija deluje od 30 minut do nekaj ur, je najbolje, da ga vzameš, ko imaš neposreden in neprekinjen dostop do kopalnice. Če jemlješ visok odmerek magnezija za zaprtje, raziskovalci predlagajo, da ga razdeliš na dva do tri odmerke čez dan.

4. Če jemlješ magnezij zaradi migren

Študija iz leta 2020 je ugotovila, da jemanje magnezija vsako jutro pomaga pri glavobolih, najpomembnejše pa je, da ga jemlješ dosledno. Zato poišči čas, ki ti najbolj ustreza, in upajmo, da se boš kmalu poslovila od nadležnih migren.

Preberi še:

Novo na Metroplay: "Oglaševalci imamo ogromno odgovornost do jezika!" | Medeja Kraševec Žnidarec