Greš tudi ti pogosto lulat kar tako - za vsak slučaj? Preberi, zakaj to ni dobro.
Ko vsak dan sediš za pisalno mizo, zlahka pozabiš, kdaj si šla nazadnje na stranišče, saj le redko paziš na čas, ko gledaš v ekran pred seboj. Ko si tik pred odhodom iz hiše ali pred spanjem, pogosto skočiš na stranišče "za vsak slučaj" - a tukaj je razlog, zakaj moraš zaradi svojega zdravja začeti bolj paziti na svoje kopalniške navade.
Ne spreglej:
- 'Zakaj me grozljivke popolnoma nič ne prestrašijo? Je kaj narobe z mano?' (v tem se skriva odgovor)
- 8 jasnih znakov, ki razkrivajo, kateri ljudje imajo nizek IQ
Kako deluje uriniranje in kakšne so morebitne težave?
Mislili bi, da je delovanje uriniranja precej samoumevno, ampak - dajmo se poglobiti v znanstveno ozadje. Ko se tvoj mehur začne polniti s tekočino in se napihuje, pošlje možganom signal, da ga bo treba kmalu izprazniti. Po eni strani nekateri ljudje tega signala ne upoštevajo - na polovici sestanka ali dela se ti hitro lahko zgodi, da tvoja pozornost ostane na tem, kar posledično preglasi kričanje tvojega mehurja.
Po drugi strani pa lahko nekateri "za vsak slučaj" skočijo na stranišče, preden se odpravijo ven ali preden se zvečer uležejo v posteljo. Oboje je lahko enako škodljivo, saj moti komunikacijo med mehurjem in možgani. Možgani se lahko naučijo ignorirati signale o potrebi po uriniranju in tvoj mehur se preobremeni - njegove mišice sčasoma izgubijo sposobnost raztezanja in se poškodujejo.
Lahko pa se zgodi, da boš na stranišče hodila veliko pogosteje, če boš šla "za vsak slučaj", in tvoji možgani postanejo še bolj občutljivi ter te pozivajo k uriniranju, tudi če nisi tako zelo polna tekočine.
Toda kako veš, ali uriniraš zdravo količino in zdravo dolgo? Tukaj nastopi "pravilo 21 sekund". Skupina študentov strojništva na Tehnološkem inštitutu v Georgii je opravila raziskavo o trajanju uriniranja. Obiskala je živalski vrt in ugotovila, da so skoraj vsi sesalci, ki so jih videli, potrebovali povprečno 21 sekund, da so izpraznili mehur v skoraj "konstantnem trajanju".
Dr. Janis Miller, ki vodi spletno stran MyConfidentBladder.com, je glede na raziskavo povedal, da lahko ugotoviš, ali je tvoje uriniranje zdravo, tako, da prešteješ in preveriš, ali tok urina traja približno 21 sekund. Če je veliko krajši ali mnogo daljši - na stranišče hodiš prepogosto oziroma premalo in moraš začeti resneje analizirati svoje straniščne navade.
Novo na Metroplay: “Za navdih si nadanem Balladerovo obleko” | DOMINIK BAGOLA, ELLE MOŠKI 2024