Strokovnjaki opozarjajo na nekaj stvari, ko gre za pitje kave na prazen želodec.
Pitje kave je povezano z določenimi koristmi, ampak ali veste, kaj se zgodi, ko popijete kavo na prazen želodec? Strokovnjaki svetujejo, da zajtrka ne zamenjujte samo s skodelico kave: tudi če kavo pijete zjutraj na tešče, zraven obvezno nekaj pojejte. Prvi obrok v dnevu je ključen za vašo raven energije, ravnovesje krvnega sladkorja in drugih telesnih funkcij.
Kako kava na prazen želodec vpliva na telo?
1. Na počutje
Ena razlika je v tem, da lahko kofein hitreje absorbirate, če kavo popijete na prazen želodec. Ko zaužijete kavo s hrano ali vsaj s kalorično pijačo, kot je beljakovinski šejk, bo absorpcija kofeina zakasnjena, ker se praznjenje želodca po zaužitju hranil, kot so beljakovine in maščobe, upočasni.
Če popijete skodelico kave na prazen želodec, boste verjetno veliko hitreje absorbirali kofein, kar lahko povzroči nekatere neželene učinke, kot so živčnost, nemir in tesnoba.
2. Na prebavo
Pitje kave na prazen želodec lahko povzroči povečano izločanje želodčne kisline in zgago. Če ste bolj občutljivi, lahko kava povzroči tudi drisko, saj kofein vpliva na gladke mišice črevesja.
3. Na hormone
Še en pogost argument proti pitju kave na prazen želodec je, da lahko negativno vpliva na raven hormonov, zlasti stresnega hormona kortizola; vendar je pomembno opozoriti, da so raziskave na tem področju še v razvoju. Če ugotovite, da je pitje kave na prazen želodec pregrobo za vaš prebavni sistem, ali pa se počutite tesnobno in nervozno, razmislite o združitvi kave z beljakovinsko bogatim obrokom, zmanjšanju količine popite kave ali prehodu na kofeinske nadomestke.
Vir: Sensa.mondo.rs in mindbodygreen.com
Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino