Kardiolog Petar Borović zagovarja, da kava izjemno slabo vpliva na telo, še posebej, če jo pijemo z mlekom.
Eden najljubših jutranjih ritualov velike večine ljudi je pitje kave. Mnogi pa trdijo, da kofein povzroča odvisnost in da lahko uživanje kave povzroči določene zdravstvene težave. Eden tistih, ki menijo, da je kava strup, je kardiolog dr. Petar Borović.
Ne spreglej:
- Ali mleko hraniš v vratih hladilnika? Joj, tega raje ne počni več (razlog NI samo v tem, da se prej pokvari)
- Znanstveniki potrdili: TA hrana močno vpliva na nastanek raka (še posebej med mladimi)
"Ljudje, ki uživajo kavo, uživajo kofein, ki je strupena rastlinska osnova in ga uvrščamo med mamila. Kako škodljiv in neuporaben je kofein, je jasno, če pomislimo, da je na lestvici 'težavnosti' odvajanja na petem mestu za heroinom, nikotinom, kokainom in alkoholom," za Mondo pojasnjuje dr. Borović.
Kava lahko povzroči tudi osteoporozo, zato je treba upoštevati priporočene zaužite količine.
"Kofein ostane v telesu od 68 do 72 ur in preprečuje izrabo kalcija in magnezija iz hrane. Kosti se nenehno obnavljajo, saj imajo dve vrsti celic, ene razgrajujejo, druge pa tvorijo nove strukture tkiv in kosti. Tako se kosti sproti prilagajajo obremenitvam in naporom. Ker kava ovira absorpcijo kalcija iz hrane, so nove strukture, ki nastanejo, slabe kakovosti in kostna gostota se zmanjša. Ženske to začutijo šele, ko vstopijo v menopavzo, saj se takrat kalcij fiziološko izgublja, in če so zaloge že tako majhne, je zadeva takrat še hujša. Verjamem, da kava prispeva tudi k statistiki, ki pravi, da ima danes osteoporozo vsaka tretja ženska in vsak sedmi moški."
"Po prvem požirku kofein tako kot vsa druga mamila v nekaj sekundah doseže glavni center za ugodje v možganih in dvigne raven beta endorfina, naravnega »opiata«, hormona, ki povzroča občutek ugodja. Hkrati pa kava vpliva tudi na nadledvične žleze, ki izločajo več stresnih hormonov. Zaradi endorfina telo nikakor ne čuti, da je stresni hormon le prišel v krvni obtok, ampak se zaradi tega prikritega stresa prebudi. Imamo vtis, da smo nenadoma boljše volje, budni in polni energije."
Ko pijemo kavo, torej dosežemo, kar smo želeli, a za ceno nepotrebnega stresa, ki ga doživlja organizem. "Kava negativno vpliva tudi na srce, saj ko popijemo skodelico, je srčni ritem moten še naslednje tri ure. Stanje, v katerem se srce znajde po pitju kave, je stanje, ki se nikoli ne pojavi naravno. Tega povzročajo kava in cigarete, ki hkrati stimulirajo simpatična in parasimpatična vlakna, ki ukazujejo srcu, da se zažene in ustavi hkrati. Tako je srce po kavi v napetosti, ki je ne more razrešiti," še pojasnjuje Borović dr.
Najslabše pa je kava z mlekom
"Dodajanje kravjega mleka kavi je velika napaka. Kazein, beljakovine iz mleka in kofein ustvarjajo spojino, ki je telo ne more razgraditi. Zato imajo tisti, ki pogosteje pijejo kavo z mlekom, prebavne težave, napihnjenost ..." Če že pijemo kavo, je torej bolje, da jo pijemo z rastlinskim mlekom.
Če se po tem za vedno odpovem kavi, kaj bom počel zjutraj, ko se zbudim?
"Enako hitro in učinkovito kot močna kava, a brez vseh negativnih posledic, vas bo prebudil sveže iztisnjen sok iz sadja, bogatega z vitaminom C, torej stisnjene limone, pomaranče, kivija, jagode, maline, ribeza ... Ni slabo popiti tudi kozarec limonade z medom, dobra izbira pa je tudi skodelica naravne vroče čokolade," svetuje dr. Borović.
Vir: stil.kurir.rs/Elle.si
Preberite več na Sensa.si
Morda te zanima še: Znanstveniki 'po naključju' odkrili, kaj človek čuti, vidi in doživlja, medtem ko umira
Preberi tudi: Tvoj partner ali sostanovalec ne spušča straniščne deske? Pokaži mu ta posnetek (fuuuj, nagravžno!)