Se počutiš zaprto? Če boš na stranišču sedela v tem položaju, boš kakala brez težav

17. 1. 2025
Deli
Se počutiš zaprto? Če boš na stranišču sedela v tem položaju, boš kakala brez težav (foto: Profimedia)
Profimedia

Saj vsi dobro vemo - včasih hrana našemu prebavnemu traktu ne dela ravno usluge. 😅

Kakanje običajno ni tema, o kateri bi se čisto sproščeno pogovarjala s svojo najboljšo prijateljico, pa vendar predstavlja pomemben del vsakdana. Kako pomemben, se običajno zaveš šele, ko doživiš zaprtje. Verjamemo, da si se z njim že kdaj srečala in da dobro veš, da se včasih zdi, da ne moreš storiti prav ničesar, da bi se 'stvari' v tvojem črevesju premaknile. Ne pomagajo niti namočene suhe slive in raznorazni pripravki, ki nam jih svetujejo naše mame in babice.

Preberi še:

A zdaj smo končno našle rešitev tudi za takrat, ko misliš, da ti ne more nič pomagati. Na TikToku smo ravno naletele na posnetek zdravnice, ki svetuje, kako opravljati veliko potrebo, ko nas pesti zaprtje.

@sadovskaya_doctor What to do if you’re constipated and can’t poop? Try this position, it will help you to poop fast. #healthypooping #poopfast #constipationhelp ♬ original sound - Jazzzz

Kadar imaš težave z zaprtjem, med sedenjem na stranišču povleci eno nogo navzgor, in jo pravokotno s stopalom nasloni na drugo. Hkrati se tudi s telesom obrni v isto smer, v katero je obrnjeno tvoje koleno.

En mesec je jedla zgolj sadje in razkrila, kaj se je zgodilo z njenim telesom

Ta položaj sedenja je podoben jogijskemu položaju, imenovanemu 'polovični zasuk hrbtenice'. Medtem ko pri tradicionalnem jogijskem položaju sediš na blazini ali mehki površini, je ta zasuk hrbtenice v kombinaciji z upognjenimi nogami dejansko eden od jogijskih položajev, ki jih pri Medical News Today priporočajo za lajšanje zaprtja.

Kako veš, da gre zares za zaprtje?

Po podatkih NHS gre verjetno za zaprtje, če:

  • v zadnjem tednu nisi vsaj trikrat kakala ali to počneš redkeje kot običajno;
  • je tvoj 'kakec' nenavadno velik ali majhen, suh, trd ali grudast;
  • se pri kakanju napenjaš ali čutiš bolečino;
  • imaš občutek, da nisi popolnoma izpraznila črevesja;
  • morda tudi v trebuhu čutiš bolečino ali se slabo počutiš.

Če imaš kljub vsem ukrepom, trikom in spremembam v prehrani še vedno težave z zaprtjem, je nujno, da obiščeš svojega osebnega zdravnika in se prepričaš, da ne gre za kaj resnejšega. Pazi nase. ❤️

"Ne želim, da moj partner izve za splav - ali ga mora ginekolog vpisati v materinsko knjižico?" (klic na pomoč Slovenke)

Novo na Metroplay: “Za navdih si nadanem Balladerovo obleko” | DOMINIK BAGOLA, ELLE MOŠKI 2024