"Čeprav so pogosto prezrti, nohti in stopala igrajo veliko vlogo pri splošnem zdravju, zato je pomembno, da posvečate pozornost njihovemu stanju," pravi Sheena Bagga, magistrica farmacije in predpisovalka zdravil pri LloydsPharmacy Online Doctor.
Čeprav je veliko težav s prsti in nohti enostavno zdraviti, so spremembe v njihovem videzu lahko opozorilni znak, da gre za nekaj resnejšega, kar zahteva strokovni zdravniški pregled. V nadaljevanju Sheena razloži, kateri simptomi so najpogostejši in na katere zdravstvene težave bi lahko kazali.
1. Rumena razbarvanost nohtov
Rumena obarvanost lahko kaže na okužbo nohta, ki se lahko pojavi kjerkoli na njem. Noht lahko postane obarvan, drobljiv ali zadebeljen. Lahko pa gre tudi za luskavico nohtov, ki jo pogosto spremljajo jamice, bele lise ali dvignjen noht.
Nasvet: Nohte vzdržujte kratke in čiste, vsak dan obujte sveže nogavice ter nosite primerno obutev.
2. Rjave ali črne proge po dolžini nohta
Te proge – imenovane melanoničija – so v večini primerov neškodljive in so lahko posledica pigmentacije ali poškodbe. V redkih primerih pa so lahko "jasen znak" kožnega raka, imenovanega subungvalni melanom. Če opazite spremembe, ki vas skrbijo, se posvetujte z zdravnikom.
Preberite še:
- Temu znanemu otoku se na široko izognite: postal je najbolj oblegana evropska destinacija
- To je edina sladkarija, ki čisti organizem, poleg tega pa koristi tudi možganom in srcu
3. Otečeni prsti
Otekanje prstov na nogah je lahko posledica težav z limfnim sistemom, slabega krvnega obtoka ali protina. Protin je vrsta vnetnega artritisa, ki ga zaznamuje nenadna, huda bolečina v sklepih, pogosto v palcu na nogi. Povzroča ga kopičenje kristalov sečne kisline.
Manj resni vzroki vključujejo:
- dolgotrajno sedenje ali stanje,
- pretesno obutev in
- prekomerno telesno težo, dehidracijo ali prehrano z veliko soli
Zdrava in uravnotežena prehrana, redna telesna aktivnost in gibanje lahko pomagajo pri blaženju simptomov, a če se pojavijo tudi bolečina, občutek pritiska ali težave pri hoji, se posvetujte z zdravnikom.
4. Bele črte ali lise na nohtih
Levkoničija je pogosto posledica manjših poškodb, kot je udarec v prst. V določenih primerih pa so bele lise lahko tudi znak pomanjkanja beljakovin, cinka ali železa, ali glivične okužbe – še posebej, če je noht tudi krhek in se drobi. Popolnoma beli nohti so redki, a lahko kažejo na resnejša obolenja, kot so ciroza jeter, hipertiroza ali sladkorna bolezen. Če opazite še druge simptome, obiščite osebnega zdravnika.
5. Stalno hladna stopala
Hladna stopala so lahko posledica slabšega krvnega obtoka, pogosto pa tudi povzročijo modrikasto obarvanost prstov. Ta modrikast odtenek je lahko znak Raynaudove bolezni, ki povzroča zoženje majhnih arterij v prstih in drugih okončinah. Zdravnik vam lahko svetuje, kako ukrepati, priporočljiva pa je tudi redna telesna vadba.
6. Atletsko stopalo
To je pogosta glivična okužba, ki se kaže kot srbeči beli madeži med prsti. Lahko prizadene tudi podplate ali stranice stopal, včasih pa povzroča tudi mehurčke s tekočino. Zdravljenje je mogoče z izdelki brez recepta, vendar je najboljše zdravilo preventiva:
- Po umivanju noge vedno temeljito osušite, še posebej med prsti.
- Vsak dan nosite čiste, najbolje bombažne nogavice, ki omogočajo koži dihanje.
7. Razjede (ulkusi)
Medtem ko so mehurji običajni po napornem dnevu na nogah, so razjede veliko bolj zaskrbljujoče – zlasti pri ljudeh s sladkorno boleznijo. Razjeda ni površinski mehur, temveč odprta rana, ki pomeni prekinitev površine kože. V času, ko je rana izpostavljena, obstaja večje tveganje za okužbo, ki lahko v hujših primerih vodi do amputacije.
8. Ukrivljeni ali "žličasti" nohti
Če nohti postanejo ukrivljeni navzgor ali spominjajo na obliko žličke, je to lahko znak pomanjkanja železa ali anemije. Železo je ključno za tvorbo zdravih rdečih krvničk in za ohranjanje zdravih nohtov. Zdravnik vam bo po potrebi svetoval jemanje dodatkov.
Kako naj izgledajo zdravi nohti?
Vsaka oseba ima nekoliko drugačne prste in nohte, a zdravi nohti bi morali biti gladki, rahlo rožnate ali prozorne barve, brez večjih sprememb v odtenku. Če opazite kaj nenavadnega, ne odlašajte z obiskom zdravnika.
Povzeto po Metro.co.uk