Se vsako jutro zbudiš utrujena kljub temu, da si spala osem ur? Me poznamo razlog (in tudi REŠITEV)

23. 9. 2024
Deli
Se vsako jutro zbudiš utrujena kljub temu, da si spala osem ur? Me poznamo razlog (in tudi REŠITEV) (foto: Instagram @whitneyysimmons (Posnetek zaslona))
Instagram @whitneyysimmons (Posnetek zaslona)

Hmmm, le kdo bi si mislil? 🤔

Si vedela, da obstaja razlog, zakaj se zbudiš utrujena, tudi če si spala več kot osem ur? Dober in kakovosten spanec je pomemben del zdravega življenjskega sloga, zato pa je še toliko bolj pomembno, da preprečiš dolgotrajen občutek zaspanosti, ki se pogosto pojavi prav zjutraj. A ne skrbi - obstaja način, kako to popraviti in preprečiti, da se ti bo zehalo še cel preostanek dneva. Strokovnjakinja za spanje Addison Jarman je namreč na TikToku delila videoposnetek, v katerem pojasnjuje, da bi pravzaprav vsi morali spati v 90-minutnih ciklih.

Te morda zanima tudi:

spanje spanec nočne more sanje
Profimedia

Addison je razkrila natančni razlog, zakaj si čez dan utrujena, kljub temu, da si spala priporočeno količino spanca. V videu, ki ga je delila s svojimi sledilci na TikToku, je Jarman pojasnila, da bi vsi morali spati v 90-minutnih ciklih. Ker ljudje spimo v 90-minutnih ciklih, se boš počutila bistveno manj utrujeno, če se boš zbudila ob koncu enega od 90-minutnih ciklov. Če želiš to narediti, moraš preprosto ugotoviti, ob kateri uri se moraš zbuditi, in nato odštevati v 90-minutnih blokih, da vidiš, ob kateri uri se moraš zvečer odpraviti v posteljo.

Njen posnetek si poglej tukaj:

@addison.jarman More info in the comments 😴 🙌🏻 #addisontaughtme ♬ original sound - Addison Jarman

Glede na Psychology Today gre med tem 90-minutnim ciklom spanja oseba skozi pet faz spanja. Prve štiri stopnje, NREM, vključujejo spanje brez hitrega gibanja oči, medtem ko se v peti fazi, REM, pojavi hitro gibanje oči. Poleg časovnega usklajevanja spanja z 90-minutnim ciklom obstajajo tudi drugi dejavniki, ki lahko vplivajo na kakovost spanja in našo sposobnost okrevanja. Sem spadajo prehrana, vadba in okolje, v katerem spimo. Za izboljšanje kakovosti spanja je pomembno, da ustvariš okolje, ki spodbuja spanje, se izogibaš zaslonom pred spanjem ter vzdržuješ zdravo prehrano in vadbo.

Napovedujemo: Prihaja priljubljena 7. Cosmo konferenca z naslovom: "(Za)štekaj svoje telo"

Novo na Metroplay: Gaja Filač o partnerju: "Morala sem doživeti ogromno ljubezenskih bolečin, da sem našla partnerja, ki mi popolnoma ustreza"