Vsak dan ješ jajca? Hmm, preberi tole, saj lahko drugače vplivajo na zdravje, kot si mislila

10. 3. 2024
Deli
Vsak dan ješ jajca? Hmm, preberi tole, saj lahko drugače vplivajo na zdravje, kot si mislila (foto: Profimedia)
Profimedia

Jajca za zajtrk, kosilo in večerjo - boš od tega res izbruhnila od mozoljev ali je skrb nad jajci le vraža in nič drugega?

Jajca naj bi namreč po nekaterih mnenjih višala holesterol, predvsem pa polna hormona testosterona vplivala na vnetja in posledične izbruhe mozoljev. Po novih raziskavah jajca le niso tako škodljiva za tvoje zdravje in ravno nasprotno, lahko pozitivno vplivajo na tvoje hormone. 

Ne spreglej še: 

Vplivala naj bi namreč na koncentracijo dobrega holesterola in pomagala pri učinkovitosti njegovega delovanja. Ta naj bi pomagal pri zaščiti pred nastankom srčno-žilnih bolezni. Kljub temu verjetno ni priporočljivo, da svoj razkošni zajtrk zaliješ z merico stopljenega masla in slanine. Ne glede na to, da naj bi bila jajca zdrava (in da ne govorimo, spadajo pod keto dieto!), nihče ni omenil čudežnih razsežnosti na zdravje mastnih dodatkov. 

Profimedia

Nutricionisti menijo, da bi bilo lahko že eno jajce na dan dovolj za izboljšanje funkcije holesterola. Povečalo naj bi nastajanje velikih in puhastih delcev holesterola, za razliko od malih in lepljivih, ki naj bi bilo zelo nevarni (ko rečejo problem s holesterolom, po večini mislijo te).

Uživati jajca vsak dan je lahko do neke mere celo ekonomična rešitev, saj so sestavljeni predvsem iz maščob beljakovin, nekaj vode in ogromno mineralov in vitaminov. Med njimi so tudi železo, cink, jod ter vitamini A, D in E, tako, da lahko privarčuješ na mesečni naročnini prehranskih dodatkov. Obrok z jajci naj bi gledali kot celoto - sama po sebi so povsem sprejemljiva, v prevelikih količinah pa nedvomno niso priporočljiva. Podobno kot kruh ali brokoli. 

Profimedia

Predvsem pa te jajca zelo hitro nasitijo. Namesto, da po kosilu poješ še dva kruha z nutello in pest čokoladnih bonbonov, si po jajcih sita, če pa jih poješ za zajtrk, so predvsem dobra za tvoj metabolizem. Z vitaminom D, ki ga sicer potrebuješ tudi v obliki 'šprice v jajcih', pa pomaga tudi pri imuskem sistemu in izboljšanju spomina

Vitamin A, ki ga je v jajcih zelo veliko, pomaga tudi pri koži. Vitamin naj bi namreč pomagal pri preprečevanju mozoljev, zaradi česar imaš potem zdravo in sijočo kožo. 

Te morda zanima še: Zasvojenost s sladkorjem je hujša, kot si predstavljaš: To so skrite, a usodne posledice

Preberi še: Če na svojih ustih opaziš TO, imaš morda večje možnosti za demenco (svarijo strokovnjaki)

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc