Splet je razdvojen: Ali je res varno kuhati z leseno kuhalnico? Ja, a le v tem primeru

19. 1. 2025
Deli
Ali je kuhanje z leseno kuhalnico nevarno za zdravje? (foto: Profimedia)
Profimedia

... v nasprotnem primeru se jim izogni v širokem loku. 😳

Kljub svojemu rustikalnemu šarmu so lesene kuhalnice sprožile burno razpravo med domačimi kuharji po vsem svetu. Na eni strani trdni privrženci tradicije trdijo, da so najboljše orodje - nežne do loncev, robustne in z dolgo življenjsko dobo, ki šteje desetletja. Na drugi strani pa skeptiki opozarjajo na higienske pomisleke in trdijo, da je porozni les zatočišče za bakterije in prenaša vonjave z včerajšnje omake iz mletega mesa na današnje palačinke.

Ne spreglej:

Kdo ima torej prav? So lesene kuhalnice skrito tveganje za zdravje ali le napačno razumljeni kuhinjski junaki?

Najprej naj razčistimo to, ali lesene kuhalnice zadržujejo bakterije. Kot pri večini razprav imata obe strani tehtne argumente. "Lesene kuhalnice so porozne in lahko v porah zadržijo mikroorganizme," pojasnjuje strokovnjak za prehrano Bryan Quoc Le. "Z umivanjem z milom in vročo vodo lahko odstranimo velik delež mikroorganizmov, vendar jih nekaj neizogibno ostane in se razmnožijo, zlasti če kuhalnice niso popolnoma posušene," dodaja.

Ključna ugotovitev? Lesene kuhalnice takoj po uporabi operi - in nanje ne pozabi, ko se več ur namakajo v umivalniku. Bakterije za preživetje potrebujejo vlago; ko se les izsuši, bakterije umrejo. "Ključno je, da lesene kuhalnice očistite takoj po uporabi in jih pustite, da se popolnoma posušijo na zraku," pojasnjuje strokovnjak na področju okoljskega zdravja Darin Detwiler. Čeprav se na površini lesene kuhalnice (tako kot na vsakem drugem kuhinjskem orodju) lahko naselijo bakterije, boš s pravilnim čiščenjem in sušenjem poskrbela za varnost svojega pribora.

Toda ali ni les protimikroben?

"Nekateri lesovi vsebujejo visoke koncentracije naravnih protimikrobnih spojin, kot so hrast, bor in češnja. Ti vsebujejo tanine, ki močno zavirajo rast številnih mikroorganizmov," pojasnjuje Le. Pa vendar, vse lesene kuhalnice niso enake. Če že odkar pomniš, uporabljaš skrivnostno leseno kuhalnice za kuhanje svoje slavne marinare, obstaja verjetnost, da ni narejena iz dragega, protimikrobnega lesa.

In tudi protimikrobne lastnosti imajo svoje meje. Po besedah Ellen Shumaker, direktorice za ozaveščanje in širjenje projekta Safe Plates, se bakterije sicer lahko sprva naselijo na mokri leseni površini, vendar "voda in bakterije prodrejo v les, kjer jih sčasoma zadušimo in jim preprečimo rast". Z drugimi besedami, les se lahko naravno samoregulira, vendar le, če je ustrezno posušen. Če kuhalnice predolgo namakaš, vabiš vanje plesen in gnilobo.

Kaj pa razpokane lesene žlice?

Vsi imamo kuhinjsko orodje, ki je doživelo boljše čase - odluščeno ponev z neprijemljivim premazom (res bi jo morala zavreči) ali 'pokrampan' pekač. Lesene kuhalnice niso nobena izjema. "Da, v razpokanih ali poškodovanih lesenih kuhalnicah se lažje zadržujejo bakterije," opozarja Detwiler. "Razpoke, razcepi in špranje ustvarjajo skrite prostore, kjer se lahko nabirajo delci hrane in vlaga, zaradi česar je kuhalnico težje temeljito očistiti."

Dodaja, da se "na teh mestih lahko zadržujejo bakterije ali plesni, ki se ohranijo kljub umivanju. Ko se na leseni kuhalnici pojavijo vidne razpoke, deformacije ali razpoka, ni več varna za uporabo in jo je treba zamenjati, da se prepreči kontaminacija." Obstajajo torej jasni znaki, da je čas, da kuhalnico upokojiš: vidne razpoke, temna obarvanost, dolgotrajne vonjave ali grobi, razpokani robovi.

Kako pravilno skrbeti za lesene žlice?

"Uporaba razkužil, kot je belilo, ne bi bila priporočljiva, saj tu vpojna narava lesa postane slabost," še dodaja Keith Warriner, profesor živilske znanosti. Za varno čiščenje uporabljaj milo in vodo. Če želiš, da bodo tvoje lesene kuhalnice varne in higienične, upoštevaj naslednje:

  • Takoj jih operi: Kuhalnice očisti z vročo milnico takoj, ko jih nehaš uporabljati.
  • Temeljito posuši na zraku: Ne namakaj lesenih kuhalnic; vedno jih pusti, da se sušijo na zraku v pokončnem položaju celih 24 ur. To omogoča delovanje protimikrobnih lastnosti in preprečuje nabiranje vlage.
  • Preskoči pomivalni stroj: Visoka temperatura lahko popači ali razpoka lesene pripomočke, zato jih je težje očistiti in v njih je večja verjetnost za nastanek bakterij.
  • Mesečno jih naolji: Za nego lesenih kuhalnic uporabi mineralno olje, ki je primerno za živila. Tako preprečiš sušenje, razpokanje in krivljenje.

Ali naj še naprej kuhaš z lesenimi kuhalnicami?

Lesenih kuhalnic morda ni mogoče pomivati v pomivalnem stroju, vendar jih lahko s pravilno nego popolnoma varno uporabljaš v kuhinji. Na njih se lahko naselijo bakterije, vendar bodo hitro čiščenje, pravilno sušenje in rutinsko vzdrževanje preprečili nevarnost nastanka bakterij. Če je kuhalnica razpokana, razbarvana ali ukrivljena, pa je vendarle čas, da jo opustiš. Lesene kuhalnice torej niso nevarne za zdravje - a le, če z njimi ravnaš pravilno in jih ročno umivaš. Navsezadnje so z razlogom preživele več generacij.

Po predlogi

Ne vodo, orhideje imajo raje to preprosto tekočino: Že 2 žlici sta dovolj, da bodo čudovito cvetele

Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024