V zadnjih nekaj letih je postalo nekako običajno, da nas zobozdravniki vsake toliko naročijo tudi na t.i. čiščenje zobnega kamna.
Seveda pri tem ne gre za kakšno običajno čiščenje, ki se ga najmanj dvakrat dnevno, morda pa celo po vsaki jedi, lotiš sama s svojo ščetko in nekaj malega iztisnjene zobne paste.
Tvojih zob (bolj natančno: zobnih oblog, ki so na zobeh videti kot zabarvanost in grdi rjavi madeži) se zobni strokovnjaki v detalje, ki jim običajne ščetke in zobne nitke niso kos, lotijo z zobozdravniškimi svedrčki, mini brusilniki, peskanjem in v nekaterih primerih tudi skorajda kirurškimi instrumenti.
Te je ob misli na vse te inštrumente zmrazilo?
Morda prav zaradi tega mnogi toliko raje zamahnejo z roko in se skrijejo za naslednjimi besedami:
'Eh, to čiščenje zobnega kamna so si izmislili, da bi še malo zaslužili. Nič me ne boli, nimam kariesa, zakaj bi torej hodil v ordinacijo.'
Žal bi se glede tega le težko bolj motili ...
Nepridipravi v zobnih oblogah
Z zobnim kamnom v resnici ne gre 'češenj zobat'.
Kadar ostankov hrane v najkasneje nekaj urah ne odstraniš s površine zob in iz medzobnih prostorov, se v te ostanke (prostemu očesu ne vedno dobro vidne) naselijo bakterije in sprva mehke obloke v kombinaciji z minerali v slini sčasoma otrdijo oz. poapnijo. Prav tem trdim oblogam dejansko rečemo zobni kamen in na žalost ga potem, ko je enkrat nastal, ni mogoče več odstraniti zgolj z običajno krtačko.
In v čem je pravzaprav problem zobnih oblog? Niso prav estetske, boš rekla.
Žal je stvar veliko bolj resna, kot se na prvi pogled - dobesedno - zdi.
Kopičenje mehkih in trdih zobnih oblog namreč vodi v bolezni dlesni in propad obzobnih tkiv, bolezen dlesni - znana tudi kot paradontalna bolezen - pa je najpogostejši vzrok za izgubo zob pri odraslih, in naj te ne preseneti: tudi mladih ljudi!
Zaskrbljujoča statistika
Parodontalna bolezen je najpogostejša oblika bolezni obzobnih tkiv in obenem najbolj razširjena bolezen človeštva.
Za njo oboli več kot 80 odstotkov populacije.
Za pomoč pri pripravi prispevka se zahvaljujemo dr. stom. Renati Gavran - Čekeliš, ki se vsakodnevno srečuje s problematiko in posledicami parodontalne bolezni pri svojih pacientih. Pri svojem delu pogosto tesno sodeluje s specialisti, kirurgi, paradontologi, ortodonti in ... ustnim higienikom, torej strokovnjakom, ki se je dejansko izšolal, da bi ljudi naučil pravilnega čiščenja zob in z njihovih zob z vso mogočo natančnostjo odstranil zobni kamen.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi